Zjazd? W Gdańsku!

  Zjazd? W Gdańsku!

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Chcesz, żeby na świecie było głośno o tobie - zapraszaj sławne osoby, one opowiedzą innym, jaki jesteś. Tak też postępuje Gdańsk, starając się o organizowanie u siebie międzynarodowych kongresów i konferencji.
  Powołał w tym celu specjalną instytucję - Biuro Kongresów i Konferencji - Gdańsk Convention Bureau (GCB), funkcjonujące w ramach Gdańskiej Organizacji Turystycznej (GOT). To nie przypadek, że sprawa zwoływania kongresów znajduje się tuż przy turystyce. Spotkania członków zagranicznych korporacji wiążą się bowiem ze zwiedzaniem.

  - Kongresowy turysta zostawia kilkakrotnie więcej pieniędzy niż wydaje przeciętny wczasowicz - mówi Bogdan Donke, wiceprzewodniczący Rady Gdańskiej Organizacji Turystycznej.
  - Zadaniem GCB jest zachęcanie do urządzania w Gdańsku międzynarodowych spotkań, na przykład naukowców, polityków, lekarzy. Ponadto istnieją biura kongresów przy firmach turystycznych, zajmujące się kompleksową obsługą takich obrad.

  W Trójmieście są zaledwie trzy biura posiadające akceptację Polskiej Organizacji Turystycznej. Musi być bowiem zapewniony odpowiedni standard usług, żeby osoby biorące udział w kongresach i konferencjach nie wywiozły z Trójmiasta złych wrażeń. Taka pozytywna promocja "szeptana", pochodząca z ust słanych ludzi, przynosi bardzo dobre efekty.

  Ostatnim kongresem na międzynarodową skalę było w Gdańsku spotkanie lekarzy zajmujących się badaniami komórek nowotworowych. Kongres trwał kilka dni, ale po jego zakończeniu uczestnicy zwiedzali Pomorze, a także całą Polskę. W zeszłym roku obradowali w Gdyni przedstawiciele kilkunastu państw, dzieląc się doświadczeniami w zakresie bezpieczeństwa podczas masowych imprez sportowych, co dla nas jest ważne w związku z przygotowaniami do Euro 2012.

  Gdańsk Convention Bureau działa od 2005 roku. Efekty tego odczujemy nieco później. Kongresy planuje się bowiem z kilkuletnim wyprzedzeniem.
  W zeszłym roku GCB zostało pełnoprawnym członkiem International Congress & Convention Association (ICCA). Współpraca z ICCA może się przyczynić do zwiększenia zysków w tej specjalistycznej i wąskiej branży - turystyce biznesowej.

  W Gdańsku zmieniły się niedawno zasady funkcjonowania Gdańskiej Organizacji Turystycznej. Zarząd GOT jest etatowy, a członkowie Rady GOT pełnią funkcje społecznie. Prezesem zarządu GOT została dotychczasowa dyrektor biura GOT - Anna Górska, a wiceprezesem - Anna Bartoszewicz- Pajka. Prezes odpowiada za funkcjonowanie Gdańsk Convention Bureau i za merytoryczną i finansową działalność stowarzyszenia. Wiceprezes zarządu GOT kieruje i koordynuje pracę Działu Informacji Turystycznej i Działu Promocji. Działalność stowarzyszenia nadzoruje i rada stowarzyszenia. Jej prezesem jest Marcin Szpak, zastępca prezydenta Gdańska.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo