Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Fala alarmuje: 20 tys. drzew na Stogach pójdzie do wycinki! Miasto tłumaczy: To tereny inwestycyjne. Będą nasadzenia zastępcze

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Joanna Urbaniec/Polska Press/Zdjęcie ilustracyjne
W Gdańsku na Stogach szykuje się zgoda na wycinkę ok. 20 tys. drzew, bez obowiązku nasadzeń zastępczych - alarmuje skupiająca ekologicznych aktywistów grupa Zielona Fala Trójmiasto. Wycinka będzie miała miejsce na terenie przeznaczonym na inwestycje - odpowiadają władze miasta. Dodają, że na razie plany wycinki sięgają ok. 1500 drzew i wiążą się z obowiązkiem nasadzeń zastępczych.

Mamy stracić ponad dwadzieścia tysięcy drzew, a blisko 40 hektarów terenów zielonych zostanie wykarczowanych i zalanych betonem - informuje Zielona Fala Trójmiasto i dodaje, że to "z inicjatywy" władz Gdańska.

Chodzi o tereny położone wzdłuż fragmentu ulicy Sucharskiego, w dzielnicy Stogi (w kierunku portu).

- Obecnie są one zalesione w różnej formie, drzewami w różnym wieku. Wnioski o wycinkę, wylesienia itp. są na różnych etapach dla poszczególnych działek, idą różnymi procedurami, ale są bardzo zaawansowane. Realnie wycinka może nastąpić w tym i przyszłym roku i objąć ok. 20 tys. drzew - informuje Zielona Fala Trójmiasto, grupa skupiająca ekologicznych aktywistów.

Jak tłumaczy Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, tereny, o których informuje Zielona Fala Trójmiasto, to obszar Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego. Tzw. park inwestycyjny sąsiaduje z Pomorskim Centrum Logistycznym czy Terminalem Kontenerowym DCT.

- Zgodnie z zapisami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jest terenem przeznaczonym pod rozwój infrastruktury przemysłowo-portowej - mówi Sieliwończyk.

Dodaje, że obecnie urząd wydał zgodę na usunięcie 247 drzew (głównie olchy) oraz krzewów porastających łącznie nieco ponad 60 m. kw. Ma to związek z inwestycjami zaplanowanymi na tym terenie - m.in. budową zbiorników retencyjnych (wg Jędrzeja Sieliwończyka inwestycja zostanie zrealizowana z maksymalnym zachowaniem drzewostanu), hal magazynowych, dróg dojazdowych.

Kolejni inwestorzy/właściciele gruntów na terenie PCI wystąpili do samorządu o zgodę na usunięcie zieleni. Tu pod topór miałoby pójść 1200 drzew. - Ze względu na to, że oba wnioski są procedowane, wskazana liczba może ulec zmniejszeniu po weryfikacji dokumentacji oraz przeprowadzeniu oględzin w terenie - zaznacza jednak Sieliwończyk.

Na terenach przeznaczonych pod inwestycje znajduje się również teren leśny, liczący 6,6 ha. Wiadomo już, że znaczna część tego lasu zniknie w trakcie postępowania poszczególnych inwestycji. Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (zarządza częścią terenów PCI) już wystąpiła do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z wnioskiem o trwałe wyłączenie z produkcji leśnej obszaru o powierzchni 1,5786 ha. Podobne wnioski złożyli do RDLP inni inwestorzy.

- To teren na zapleczu portu i trzeba się liczyć z tym, że zostanie zabudowany, ale my się pytamy, gdzie są nasadzenia zastępcze za tak gigantyczny ubytek drzew w mieście? Jeśli pod topór pójdzie ponad 20 tys. drzew, to nasadzenia młodych powinny liczebnie i objętościowo zrekompensować utracone wartości środowiskowe. Domagamy się szacunku dla zieleni i równoważnych nasadzeń zastępczych za zieleń utraconą w ramach realizowanych inwestycji. Mamy liczne informacje, że decyzje i polityka miejska idą w kierunku wyciśnięcia maksymalnych opłat za wycinkę, ale bez nasadzeń zastępczych. W takiej wersji jest to zupełny skandal - podkreślają przedstawiciele Zielonej Fali.

Sieliwończyk zaprzecza tym zarzutom.

- Bez względu na liczbę drzew, których będzie dotyczyła decyzja, wnioskujący będą mieli obowiązek wykonania nasadzeń zastępczych, które skompensują ewentualną wycinkę - podkreśla przedstawiciel miasta.

Informuje np., że w wydanych już decyzjach o wycince zieleni, za 247 sztuk drzew przeznaczonych do wycięcia inwestor będzie musiał posadzić 351 w innym miejscu, a za usunięcie krzewów zapłacić 2 tys. 464 zł.

Zapytaliśmy władze o lokalizację zastępczych nasadzeń za drzewa, które zostaną wycięte w PCI. Czekamy na odpowiedź.

Zaznaczmy w ramach planowanych w PCI inwestycji powstanie w najbliższych latach m.in. największa w Europie fabryka systemów magazynowania energii wraz z centrum badawczym. Przedsięwzięcie ma zapewnić 500 miejsc pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki