Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliżają się Wiosenne Targi Ogrodnicze w Starym Polu. Wystawcy jeszcze przez kilka dni mogą się zgłaszać do PODR

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
To jedna z trzech imprez organizowanych przez ośrodek PODR w Starym Polu.
To jedna z trzech imprez organizowanych przez ośrodek PODR w Starym Polu. Radosław Konczyński
W drugiej połowie kwietnia, gdy na dobre zagoszczą cieplejsze dni, na swoje Wiosenne Targi Ogrodnicze zaprasza Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Starym Polu. Wystawcy jeszcze mogą się zgłaszać.

Wiosenne Targi Ogrodnicze w Starym Polu po raz dwunasty

To najmłodsza z trzech targowych imprez, na które Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Starym Polu zaprasza w ciągu roku. Odbędzie się po raz dwunasty.

Warto było w 2010 roku zacząć te targi, bo zainteresowanie ze strony wystawców i zwiedzających jest niezmienne duże. Zaczęło się od tego, że miejscowi pracownicy PODR obserwowali innych, np. ośrodek w Lubaniu rok wcześniej zorganizował taką imprezę. W Starym Polu podczas sztandarowych Żuławskich Targów Rolnych jest miejsce dla ogrodnictwa, ale to trochę za późno zwłaszcza dla tych, którzy wraz z wiosną chcą zaprowadzić porządki i nowości na działkach i balkonach.

Jeśli chodzi o sadzenie, sianie roślin, to kwietniowy termin jest bardzo dobry, bo przecież wtedy po zimie odbywają się intensywne prace w ogródku. Wiosna to najlepsza pora na urządzanie i upiększanie ogrodów. Organizacja Wiosennych Targów Ogrodniczych była więc przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Co prawda, na przeszkodzie, tak jak wielu innym wydarzeniom, stanęła pandemia koronawirusa, bo w latach 2020-2021 impreza była odwoływana, ale w ubiegłym roku wróciła.

Jak zawsze, na targach zaprezentują się firmy z branży ogrodniczej oferujące m.in. materiał szkółkarski - owocowy i ozdobny, kwiaty, krzewy, rośliny rabatowe, cebulowe oraz nasiona i rozsadę warzyw. Ten sektor oczywiście jest największy, zgodnie z profilem imprezy. Nie zabraknie też stoisk z architekturą ogrodową, narzędziami i sprzętem do produkcji ogrodniczej, a także wyposażeniem ogrodów.

ZOBACZ TEŻ: XXVII Jesienne Targi Ogrodnicze w Starym Polu. Impreza wróciła po pandemii

Nie tylko ogrodnictwo. Co jeszcze na targach w Starym Polu?

Chociaż te wiosenne targi mają charakter głównie ogrodniczy, to oferta jest bardzo szeroka, a do roli „drugiej siły” urasta blok przetwórstwa spożywczego. Tutaj wśród wielu stoisk wystawianych przez przedstawicieli firm z całej Polski zawsze panuje wielki ścisk. I nic dziwnego, bo pachnie smakowitościami, a wytwórcy dają klientom posmakować swoich wyrobów przed zakupem. Oferta jest bardzo szeroka - od chlebów, przez sery, kiełbasy, nalewki, wina tradycyjne, ciasta tradycyjne.

Ponadto PODR gościć będzie producentów i dystrybutorów z branż związanych z ekologią i ochroną środowiska, odnawialnymi źródłami energii, systemami grzewczymi i pszczelarstwem. Obecne będą firmy spożywcze, budowlane, motoryzacyjne, związane z turystyką, a także obsługujące rolnictwo, w tym doradztwo rolnicze, ubezpieczeniowe, kredytowe i inne.

Dodajmy do tego jeszcze wystawę wyrobów rzemiosła artystycznego, wystawę gołębi, drobiu ozdobnego i królików. Będzie można zrobić zakupy w bloku handlowym, skorzystać z oferty gastronomii, stoisk z produktami przetwórstwa spożywczego, a dzieci będą mogły spędzić czas w „wesołym miasteczku”.

Zgłoszenia wystawców są przyjmowane do 11 kwietnia. Więcej informacji można uzyskać w biurze imprezy pod nr. tel. 55 270 11 47 lub 797 010 593, e-mail: [email protected]. Targi odbędą się w dniach 22-23 kwietnia w godz. 10-17 na terenach PODR przy ul. Marynarki Wojennej w Starym Polu.

Już ponad 70 lat doradztwa rolniczego

Ośrodek w Starym Polu, organizator targów, dopiero co świętował okrągły jubileusz. W ubiegłym roku przypadało 70-lecie doradztwa rolniczego na Żuławach. Wszystko zaczęło się w kwietniu 1952 r., więc za moment kolejna rocznica. Wtedy władze centralne podjęły decyzję, że należy powołać specjalny ośrodek naukowy, który by pracował nad sposobem przywrócenia żyznych ziem do użytkowania rolniczego. W 1945 roku Niemcy, wycofując się z tego terenu, zalali Żuławy, 60 procent terenów znalazło się pod wodą.
W ciągu siedmiu dekad tak zmieniała się nazwa ośrodka: 1952-1956 - Zakład Naukowo-Badawczy podległy Centralnemu Instytutowi Rolniczemu, 1956-1975 - Rolniczy Rejonowy Zakład Doświadczalny, 1975-1990 - Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego, 1991-1998 - Ośrodek Doradztwa Rolniczego, 1999-2004 - Regionalne Centrum Doradztwa, Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, od 2005 - PODR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki