Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanocuj w lesie. Od 1 maja 2021 biwakowanie „na dziko” będzie zgodne z prawem

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Nie tylko miłośnicy bushcraftu i surwiwalu mogą od soboty 1 maja 2021 zupełnie legalnie nocować w lesie. Na Pomorzu są już wyznaczone specjalne obszary, gdzie można nocować zgodnie z programem „Zanocuj w lesie”.

Z godnie z zapowiedzią, w lasach wyznaczone zostały miejsca do nocowania „na dziko”. Są to specjalnie wyznaczone obszary, w bardzo urokliwych miejscach. To efekt pilotażu, który odbywał się przez cały rok 2020. Takich legalnych miejsc do nocowania w lasach było 46 - na łącznej powierzchni ponad 65 tys. hektarów. I zostały one utrzymane. I tu dobra wiadomość, bo od soboty, 1 maja 2021 jest ich więcej. Zgodnie z decyzją dyrektora generalnego Lasów Państwowych, każde nadleśnictwo utworzyło na swoim terenie takie właśnie miejsce. Leśnicy na Pomorzu, ale też w całej Polsce, wyznaczyli tereny nie mniejsze niż ok. 1500 ha.

Osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie. Do tego dochodzą ci, którzy po prostu chcą przenocować w lesie. Zwłaszcza w okresie pandemii, gdy chętnych na spędzanie urlopu w Polsce lawinowo przybyło.

Kuchenka tak, ale z zastrzeżeniami

Stare miejsca od tych nowo utworzonych będzie wyróżniała jedna rzecz - pozwolenie na używanie kuchenek gazowych.

- Na całej powierzchni tych obszarów chętni do nocowania w lesie będą mogli to robić zgodnie z ustalonym regulaminem

- czytamy w oficjalnym stanowisku dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Są jednak ograniczenia w korzystaniu z kuchenek. Zabronione jest ich używanie na glebach torfowych, w młodnikach i drzewostanach, w których wysokość koron drzew znajduje się poniżej 5 m od ziemi oraz na powierzchniach leśnych porośniętych wysokimi trawami i wrzosem. Ognisk palić nie można. No chyba że na danym obszarze jest do tego wyznaczone miejsce. Na pewno nie można tam dojechać kamperem.

Zgłaszać nocleg czy nie?

Najważniejszą zmianą w regulaminie, w stosunku do pilotażu, jest zapis dotyczący noclegu. W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku nie trzeba tego nawet zgłaszać.

Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób lub więcej niż dwie noce z rzędu, należy zgłosić e-mailem na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie - zgodnie z zasadą leave no trace - nie zostawiaj po sobie śladów.

Miejsce znajdziesz na mapie

Pamiętać też trzeba, żeby wyposażenie używane do wypoczynku, nie może niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego. Jeśli zabierzesz na wyprawę psa, trzeba trzymać go na smyczy.

Gdzie można legalnie nocować w lesie? Wszystkie obszary pojawiły się na mapie Banku Danych o Lasach (BDL), na stronie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
Znajdziesz je tutaj

W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL” i potem „Mapa zagospodarowania turystycznego”. Domyślnie włączone są wszystkie warstwy z infrastruktury, ścieżki dydaktyczne i obszary pilotażowe. Te przeznaczone dla bushcrafterów i surwiwalowców oznaczone są kolorem pomarańczowym. W terenie obszar wyznaczają słupki oddziałowe. Wystarczy skontaktować się z wybranym nadleśnictwem, choć bushcraftowcy i surwiwalowcy nie powinni mieć problemów z odnalezieniem takiego miejsca.

Nie wszędzie możesz wejść

Zanim wyruszysz na wyprawę z nocowaniem w lesie, upewnij się, czy na danym terenie nie zostały wprowadzone ograniczenia wynikające z wykonywania zabiegów gospodarczych, czy nie został ogłoszony stan zagrożenia pożarowego, czy nie ma zakazów związanych z wyznaczeniem ostoi zwierząt.

To efekt współpracy

Tutaj warto przypomnieć, że przed rokiem rozpoczął się pilotaż obszarów wyznaczonych dla miłośników nocowania w lesie. Prowadzono badania ankietowe - zarówno wśród użytkowników, jak i zarządców terenu. Doświadczenia, refleksje, wnioski zarówno leśników jak i przedstawicieli organizacji bushcraftowych i surwiwalowych pokazały, że potrzebna jest kontynuacja tej formy udostępniania lasu ale na nieco zmienionych warunkach.

- Chcieliśmy też choćby poprzez nazwę programu pokazać, że dłuższe przebywanie w lesie wraz z nocowaniem to pomysł na spędzenie czasu na łonie natury skierowany do wszystkich zainteresowanych nie tylko bushcrafterów i surwiwalowców. Myślę, że zainteresujemy tą propozycją spędzenia czasu, wakacji czy weekendu, wszystkich którzy chcą zasmakować bliskiego kontaktu z lasem, osób które być może nigdy wcześniej nie nocowały „na dziko” w lesie, bez udogodnień. Jest to program dla osób odpowiedzialnych, ale lubiących dreszczyk emocji, dobrze przygotowanych do warunków terenowych

- czytamy w oficjalnym stanowisku dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Miejsca do nocowania „na dziko” w województwie pomorskim

  • RDLP w Gdańsku, Nadleśnictwo Gdańsk, Wejherowo i Elbląg
  • Lasy Elbląsko-Żuławskie, Lasy Oliwsko-Darżlubskie, Trójmiejski Park Krajobrazowy
  • RDLP w Szczecinku, Nadleśnictwo Polanów
  • Lasy Leśnictwa Gołogóra oraz Leśnictwa Żydowo
  • RDLP w Toruniu, Nadleśnictwo Woziwoda
  • Lasy Leśnictwa Ustronie, Dąbki i Lipka
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki