Załogi polskich kutrów chcą gwarancji ministra rolnictwa

  Załogi polskich kutrów chcą gwarancji ministra rolnictwa

  Piotr Niemkiewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Rybacy z polskich kutrów, które w tym roku nie będą mogły wypływać na połowy dorszy, chcą, by Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zagwarantowało im minimalne stawki płac.
  - Przez pół roku za miesiąc przymusowego stania w porcie będę dostawał 800 czy 1000 złotych - wyliczał podczas spotkania z wiceministrem Kazimierzem Plockem jeden z rybaków, pracujących na kutrze WŁA-31. - Ja mam na utrzymaniu dwójkę dzieci, żonę i dom. A pan zarabia ponad 11 tysięcy złotych brutto.

  Rybakom chodzi o rekompensaty, które armatorzy wypłacają za przymusowe postoje w porcie. W tym roku dotyczą one aż dwóch trzecich całej floty rybackiej.


  Rybacy, którzy pojawili się we Władysławowie na spotkaniu z wiceministrem Kazimierzem Plockem i przedstawicielami Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa, usłyszeli gorzką prawdę. W Warszawie nikt raczej nie da przyzwolenia na proponowane przez nich rozwiązanie.

  - Długo rozmawialiśmy z przedstawicielami środowiska rybackiego na temat sposobu wypłat tych kwot - przypomniał wiceminister.

  Wątpliwości dotyczyły m.in. tego, jak mają być rozdysponowane pieniądze - czy mają trafić do armatora, czy też przydzielać je poszczególnym załogantom.

  Ostatecznie ustalono, że to właściciele kutrów dostaną całą kwotę , a swoim pracownikom wypłacać będą comiesięczne apanaże. Takiego rozwiązania chcieli armatorzy.

  - Armatorzy mają obowiązek w czasie postoju utrzymania w gotowości całej swojej załogi i kutra - zaznaczył kilka razy Kazimierz Plocke.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo