MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za pieniądze z KPO Politechnika Gdańska stworzy oparty na sztucznej inteligencji serwis. Platforma będzie wspomagać sektor usług publicznych

Stanisław Balicki
Opracowanie:
Politechnika Gdańska otrzymała pieniądze z KPO i od RCBiR. Uczelnia nową technologią wesprze instytucje publiczne
Politechnika Gdańska otrzymała pieniądze z KPO i od RCBiR. Uczelnia nową technologią wesprze instytucje publiczne mat. prasowe PG
Politechnika Gdańska udostępni w internetowej „chmurze” sztuczną inteligencję instytucjom sektora administracji i usług publicznych. Dla zwykłego człowieka będzie to oznaczać sprawniej działające sądy, szybsze decyzje urzędnicze, lekarzy krócej czekających na wyniki dodatkowych badań, oraz szerszą dostępność dostępnych jedynie na papierze archiwów, danych, czy literatury. Rozwiązanie PG pomoże m. in. wymiarowi sprawiedliwości, ochronie zdrowia czy oświacie. Prawie 55 mln zł na realizację tego projektu politechnika pozyskała z konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach środków Krajowego Planu Odbudowy.

Politechnika Gdańska, jako jedyna uczelnia, znalazła się w gronie czwórki finalistów konkursu na część środków z Krajowego Plany Odbudowy. Wyniki naboru projektów wartych 217 mln zł ogłosiło 19 czerwca w Warszawie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Pieniądze pochodzą z części planu przeznaczonej na cyfryzację. PG zrealizuje projekt: „Chmurowa platforma CAISE (Cloud Artificial Intelligence Service Engineering – Inżynieria usług sztucznej inteligencji w chmurze) do wytwarzania uniwersalnych usług inteligentnych dla różnych obszarów zastosowań”, na który otrzyma dofinansowanie w wysokości prawie 55 mln zł. Tajemnicza jeszcze dla niektórych „chmura” to po prostu moc obliczeniowa i pamięć potężnych komputerów udostępniona przez internet.

- Ten innowacyjny projekt ma przyczynić się do wypracowania rozwiązań wspierających rozwój krajowej gospodarki cyfrowej, ale i do zwiększania konkurencyjności w tym obszarze z perspektywy europejskiej – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. - Dzięki środkom z KPO oraz własnemu potencjałowi, Politechnika Gdańska będzie miała szansę odegrać znaczącą rolę w dążeniu do tego celu. Przed naszą uczelnią otwierają się nowe możliwości współpracy z firmami i uczelniami z Polski i innych krajów Europy – zaznacza.

Przedsięwzięcie łączy w sobie obliczenia wielkiej skali, zalety „chmury” obliczeniowej, analizę danych o wielkich rozmiarach oraz sztuczną inteligencję, w tym metody jej głębokiego uczenia maszynowego. Platforma CAISE będzie zestawem aplikacji dostępnych przez internet, np. wspomagających podejmowanie decyzji czy analizujących dane obrazowe. Będzie działać w rozwijanej od kilku lat chmurze obliczeniowej TASKcloud funkcjonującej w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej.

Politechnika Gdańska z dofinansowaniem z KPO

- Takie zintegrowane podejście zostanie wykorzystane do analizy treści dokumentów cyfrowych wykorzystywanych w publicznej działalności, w takich sektorach jak wymiar sprawiedliwości, służba zdrowia czy oświata i przyczyni się do dalszej cyfryzacji tych sektorów oraz usprawnienie ich działalności – mówi prof. Henryk Krawczyk, kierownik projektu CAISE. - Platforma CAISE będzie realizowana przez Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz CI TASK PG i oferować będzie, wytworzone na niej, nowe kategorie usług chmurowych związanych z przetwarzaniem dokumentów takich, jak np. interpretacja notatki służbowej w celu podjęcia właściwych decyzji, obróbka obrazów dostępnych w formacie DICOM dla rozpoznawania wybranych problemów medycznych, czy dokumentów hybrydowych złożonych z opisów tekstowych i obrazów, przykładowo automatyczna analiza struktury strony książki – tłumaczy.

Platforma CAISE zostanie wzbogacona o kolejne otwarte oprogramowania, tworząc środowisko wspomagające wytwarzanie inteligentnych usług i aplikacji. Funkcjonalność platformy zostanie uzupełniona także o usługi efektywnego zarządzania procesami wytwarzania oraz zasobami „chmurowymi”, tak by minimalizować czas realizacji usług i zużycie energii.

- Rolę nie do przecenienia w realizacji projektu CAISE odgrywać będzie unikatowa w skali kraju infrastruktura Centrum Kompetencji STOS – ocenia Mariusz Miler, kanclerz Politechniki Gdańskiej.

CK STOS zostało otwarte wiosną 2023 roku. To jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy. Jest ważną częścią TASK. Centralnym elementem kompleksu jest ukryta pod ziemią serwerownia zawierająca siedem komór. To właśnie tam znajduje się „Kraken”, superkomputer Politechniki Gdańskiej. Powstanie centrum to jedna z największych i najważniejszych inwestycji PG w ostatnich latach.

Dzięki wykorzystaniu w przedsięwzięciach takich jak CAISE komputerów dużej mocy obliczeniowej znacznie zwiększą się możliwości wykorzystania metod głębokiego uczenia oraz metod „big data” (wnioskowania z wielkich zbiorów danych statystycznych) dostarczających odpowiedniego materiału do uczenia maszynowego.

Politechnika Gdańska wesprze prace instytucji publicznych

Przedsięwzięcia, które uzyskały dofinansowanie w naborze NCBR, należą do kategorii IPCEI – Important Project of Common European Interest – ważny projekt stanowiący przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania. Jednym z przedmiotów tego zainteresowania jest CIS – Cloud Infrastructure and Services - infrastruktura i usługi w chmurze. Konferencję, na której przedstawiono przedsięwzięcia beneficjentów, otworzyli Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji oraz Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji.

- Zrealizowany przez NCBR konkurs służy rozwojowi i pierwszym przemysłowym wdrożeniom zaawansowanych projektów badawczo-rozwojowych w kierunku budowania przetwarzania danych w chmurze i w ramach przetwarzania brzegowego. Bardzo ważne dla nas jest, aby wytworzone w toku prac rozwiązania znalazły swoje zastosowanie na rynku, przez co zwiększały potencjał technologiczny i konkurencyjny naszego kraju oraz szerzej – całej Unii Europejskiej – wskazał prof. Jerzy Małachowski, dyrektor NCBR.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zrealizowało konkurs KPO IPCEI CIS jako jednostka wspierająca plan rozwojowy. Przeznaczone na objęcie przedsięwzięć wsparciem w konkursie środki pochodzą z Europejskiego Funduszu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Za inwestycję odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji.

Edukacja to źródło bogactwa narodów. Trwa EKF w Sopocie

Europejski Kongres Finansowy w Sopocie. Dyskusja o edukacji,...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki