MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Władze Politechniki Gdańskiej chcą wyposażyć uczelnię w komputer kwantowy. Podpisano memorandum w tej sprawie

AR
Władze Politechniki Gdańskiej podjęły zabiegi, aby wyposażyć uczelnię w komputer kwantowy.
Władze Politechniki Gdańskiej podjęły zabiegi, aby wyposażyć uczelnię w komputer kwantowy. PG/materiały prasowe
Politechnika Gdańska chce dołączyć do elity europejskich uczelni, wyposażonych w komputer kwantowy. Aby było to możliwe, dziś jej władze podpisały w tej sprawie memorandum o współpracy z IQM Quantum Computers (IQM), europejskim liderem w budowie tego typu urządzeń.

Politechnika Gdańska na dobrej drodze do pozyskania komputera kwantowego

Jak podkreślają przedstawiciele uczelni, nawiązanie współpracy z tak ważnym graczem na światowej arenie nowoczesnych technologii to duży sukces PG.

Oceniają dodatkowo, że po uruchomieniu w ubiegłym roku superkomputera „Kraken” pozyskanie komputera kwantowego i połączenie możliwości ich obydwu dałoby nie tylko Politechnice Gdańskiej, ale całemu Gdańskowi niekwestionowanie wysoką pozycję na mapie europejskich ośrodków akademickich, używających tego typu urządzeń. Skorzystać na tym miałyby także inne, trójmiejskie uczelnie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tak wygląda pierwszy w Polsce komputer kwantowy. Powstał w Poznaniu i będzie służył naukowcom!

– Komputery kwantowe oznaczają ogólnoświatową rewolucję technologiczną, która dopiero zaczęła się rozwijać - mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. - Zamierzamy być jej częścią. Ta technologia, w połączeniu z ogromną mocą obliczeniową naszego superkomputera „Krakena”, da nam możliwości rozwoju, które wręcz wymykają się wyobraźni. Co więcej, zbudowanie na Pomorzu takiego komputera będzie świetną płaszczyzną do współpracy naukowców Politechniki Gdańskiej z liderami światowego rynku nowoczesnych technologii. Ale nie tylko, bo przecież także z innymi gdańskimi uczelniami. Po pierwsze, z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie pracują wybitni teoretycy kwantowi, a po drugie z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, jako że to właśnie na polu szeroko pojętej cyfryzacji medycyny moglibyśmy zaproponować bardzo dużo jako pomorskie środowisko naukowe. Mam głęboką nadzieję, że współpraca PG z IQM znacząco przybliży nas do realizacji tego ambitnego celu.

- Dzięki współpracy z Politechniką Gdańską widzimy szansę na napędzanie innowacji w rozwoju kwantowym, która przyniesie bezpośrednie korzyści polskiemu ekosystemowi naukowemu, biznesowemu i przemysłowemu - dodaje Mikko Välimäki, prezes zarządu IQM Quantum Computers. - To jeden z elementów naszego zaangażowania w tworzenie globalnej społeczności kwantowej i wzmacnianie naszej pozycji jako lidera rynku współpracującego z najlepszymi zespołami badawczymi.

Warto dodać, że pierwszy w Polsce komputer kwantowy pozostaje już do dyspozycji naukowców w Poznaniu. W połowie ubiegłego miesiąca zaprezentowano go w Poznańskim Centrum Superkomputerowo - Sieciowym.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki