Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygraj drewniany dom! Szymbark - niezwykłe miejsce na rodzinną wyprawę. Pytanie 11

Iwona Nody
Ostatnie dni najdłuższego weekendu tego roku można spędzić aktywnie. Okolice Szymbarku to świetne miejsce na rodzinną wycieczkę. Warto zwiedzić Centrum Edukacji i Promocji Regionu, ale również można pospacerować po pobliskich lasach.

- W naszej okolicy znajdują się cztery szlaki turystyczne - mówi Marcin Szydlarski, nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy. - Mamy ścieżkę edukacyjną, która prowadzi od CEPR do parkingu pod Wieżycą. Ścieżka przyrodnicza "Pod Wieżycą" powstała w 2006 roku. Jej długość to 3 km, a wzdłuż całej trasy ustawione są tablice informujące o ważnej roli ekologii w dzisiejszym świecie.
- Na trasie ścieżki znajduje się "Las Erasmusa" - mówi Marcin Szydlarski. - Został on posadzony przez studentów z programu Erasmus przy pomocy leśników. Przygotowaliśmy teren, na którym studenci zasadzili drzewka z okazji 25-lecia wymiany studenckiej. Szlak kończy się w CEPR. Tam można rozpocząć kolejny etap zwiedzania.

Wszystko o konkursie na stronie www.dziennikbaltycki.pl/wygrajdrewnianydom

Wygraj drewniany dom! Skarbiec wśród kaszubskich lasów

Wybierz się na spacer lub na przejażdżkę rowerową

Wszyscy, którzy lubią spacerować lub jeździć na rowerze, mogą czas spędzić na jednym z czterech szlaków spacerowych. Czarny szlak "Wzgórz Szymbarskich" ma długość ponad 116 km. Biegnie od Sopotu do Kamienicy Szlacheckiej. Oczywiście większość zwiedzających przejdzie jedynie fragment wyznaczonej drogi, warto jednak spędzić trochę czasu na łonie natury. Czerwony szlak "Kaszubski" ma długość ponad 123 km. Biegnie od Kamienicy Szlacheckiej do Olpucha. Zielony szlak "Kamiennych kręgów" biegnie od Kamienicy Królewskiej do Czarnej Wody. Szlak rowerowy ma długość 26,5 km. Biegnie od Kartuz do Sianowa. Turyści nie muszą trzymać się wyznaczonych szlaków. Może warto przeżyć przygodę i wybrać się w nieznane?

Czytaj też: Drewniane domy były na Kaszubach od lat

Dowiesz się więcej podczas zwiedzania z przewodnikiem

Odwiedziny w CEPR odbywają się w towarzystwie przewodnika. Wycieczka po terenie centrum nie przypomina jednak nudnego zwiedzania muzeum. Można w nim aktywnie spędzić czas i świetnie się bawić, przy okazji dowiadując się czegoś ciekawego o Kaszubach i nie tylko.

- W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku proponujemy przede wszystkim zwiedzanie w towarzystwie przewodnika, którego usługa wliczona jest w cenę biletu wstępu - mówi Mirosław Zieliński, dyrektor CEPR. - Turyści indywidualni odwiedzający nasze centrum zapraszani są do gromadzenia się w określonym miejscu, z którego z częstotliwością mniej więcej co 15 minut "startują" nasi przewodnicy. Grupy zorganizowane, szkolne lub turystyczne, już w momencie rezerwacji przyjazdu informowane są o miejscu i czasie oczekiwania przypisanego im przewodnika. Przewodnicy to osoby zaufane, które współpracują z nami od kilku lat, z szeroką wiedzą o całym naszym obiekcie.

Czytaj też: Kaszubskie osiedle w Danielowej Dolinie

Zobacz najdłuższą deskę świata i największy fortepian

W CEPR każdy znajdzie coś dla siebie - miłośnicy historii, przyrody, a nawet sportów ekstremalnych nie wyjdą z niego niezadowoleni. To miejsce na wycieczkę całą rodziną albo majowy wyjazd z przyjaciółmi. CEPR to ciekawe miejsce, które kolekcjonuje rekordy Guinnessa. Znajduje się w nim Najdłuższa Deska Świata. Powstała z okazałej daglezji i mierzy 36 m i 83 cm. Waży ponad 1100 kg. Deska posłużyła do wykonania olbrzymiego stołu nazwanego Stołem Noblisty, na pamiątkę przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. Mieści się przy nim 230 osób.

Kolejny wpis do "Księgi rekordów Guinnessa" Szymbark uzyskał dzięki największemu fortepianowi na świecie. "Stolëmowi Klawér", bo tak nazywa się instrument, mierzy ponad 6 m i waży 1,8 tony. Chyba najwięcej emocji wśród turystów wzbudza jednak "Dom stojący na głowie". Zachowanie w nim równowagi wcale nie jest takie proste, jak się wydaje.
- CEPR to oczywiście dom do góry nogami - mówi Mirosław Zieliński. - Jest on niezaprzeczalną atrakcją, do obejrzenia której kolejki ustawiają się od wczesnych godzin rannych i trwają, szczególnie w trakcie sezonu, do momentu zamknięcia obiektu.
Wzrok zwiedzających przyciąga również ciekawa bryła kościoła św. Rafała Kalinowskiego. Znajdują się w nim kamienie - z pierwszej archikatedry na Wawelu, archikatedry w Gnieźnie, fundamentów siedziby Mieszka I na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, fundamentów Zamku Królewskiego w Warszawie oraz kamień przyniesiony ze szczytu Giewontu.

W tych bunkrach naprawdę poczujesz wojenną atmosferę

CEPR to miejsce, gdzie można poznać bliżej historię. Pęknięty głaz jest upamiętnieniem bohaterstwa członków Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski". Ta terenie Centrum Edukacji znajduje się również replika bunkra TOW "Gryf Pomorski". Zadbano o efekty akustyczne, dzięki którym można poczuć atmosferę wojenną. Jest także miejsce upamiętniające zamordowanych członków polskiej elity w Katyniu.

W pobliżu ustawiono pociąg, który ma skłaniać do refleksji nad losem wszystkich osób wywiezionych na Syberię.

Sam możesz złowić pstrąga i przyrządzić go na miejscu

W CEPR turyści mogą odwiedzić Muzeum Tabaki. To jedyna tego rodzaju instytucja w Polsce. Goście spróbują w niej wielu gatunków tabaki, zjedzą także tradycyjny kaszubski poczęstunek. Wędkarze mogą udać się na specjalnie przygotowane łowisko. Złowionego pstrąga można przyrządzić i zjeść na miejscu.

Wszyscy, którzy chcą poczuć dreszczyk emocji, mogą w okresie letnim przejść park linowy. Wszystko odbywa się pod okiem doświadczonych alpinistów, którzy zapewniają bezpieczeństwo, mimo to silne emocje są gwarantowane. Dla tych, którzy stronią od aż tak silnych wrażeń, przewidziane są przejażdżki konne, wozem drabiniastym czy bryczką.

Weekend zapowiada się niezwykle interesująco dla wszystkich, którzy postanowią spędzić go właśnie w Szymbarku. Pozostaje jedynie pytanie - od czego zacząć?

Pytanie 11: Z jakiego programu studenci stworzyli las Erasmusa?

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki