Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygraj drewniany dom! Kaszubskie osiedle w Danielowej Dolinie

Janina Stefanowska
Tak wygląda drewniany domek, który można wygrać
Tak wygląda drewniany domek, który można wygrać
Czytelnicy "Dziennika Bałtyckiego" znów maja szansę wygrać drewniany domek, ufundowany przez Danmar - Domy Drewniane. Pochodząca z Szymbarku na Kaszubach firma Daniela Czapiewskiego już po raz czwarty jest partnerem konkursu. Jednym z najnowszych projektów firmy jest Danielowa Dolina.

Wszystko o konkursie na stronie www.dziennikbaltycki.pl/wygrajdrewnianydom

Danielowa Dolina - intrygująco brzmiącą nazwę nosi zespół domów mieszkalnych powstających na dwuhektarowej działce, w bliskim sąsiedztwie Jeziora Ostrzyckiego, w Nowych Czaplach, w gminie Stężyca.

Dojechać tam można od strony drogi wojewódzkiej nr 228 Kartuzy - Bytów lub klucząc między wsiami, od drogi powiatowej Somonino - Wieżyca, przez Krzeszną, Pierszczewko, do Nowych Czapli. Tam, w sąsiedztwie Ochotniczej Straży Pożarnej, rośnie w oczach niecodzienne osiedle, wzorowane na skansenach - nowoczesne technologicznie, choć tradycyjne w wizerunku.

Sąsiaduje z terenami z zabudową letniskową. Z założenia jest to kompleksowa realizacja tradycyjnej osady w starym stylu kaszubskim, stąd wiele tu nawiązań do dawnego budownictwa, układu budynków i starannie dobranych materiałów budowlanych - drewna, kamienia i trzciny. Pomysł wziął się z tradycyjnego budownictwa na Kaszubach - domów ryglowych krytych trzciną.

Czytaj też: Daniel Czapiewski - Człowiek Roku 2010

Twórca tego miejsca, Daniel Czapiewski, sięgnął po przykład Witkacego, który w zakopiańskiej architekturze i zdobnictwie dostrzegł styl narodowy, godny upowszechnienia wśród wszystkich klas społecznych. Skoro ponad 100 lat temu Stanisław Witkiewicz podjął się trudu objawienia tego stylu artystom, by ocalić pierwiastki polskiej kultury od zagłady i doprowadzić do odrodzenia narodowego stylu w budownictwie, to Daniel Czapiewski postanowił doprowadzić do przywrócenia tradycyjnemu budownictwu ludowemu z Kaszub jego zaszczytnego miejsca.

Według Jerzego Knyby, autora książki "Budownictwo ludowe na Kaszubach", "najintensywniejszy rozwój tej konstrukcji ścian występuje w regionie kaszubskim w drugiej połowie XIX w. i na początku XX wieku." Niewiele tych domów zachowało się do naszych czasów, a każdy z nich jest z zaciekawieniem i zachwytem oglądany przez turystów odwiedzających Kaszuby.
Takim oryginalnym miejscem może się stać Danielowa Dolina. Szesnaście domów ryglowych stanie wzdłuż wybrukowanej, nieregularnej drogi wiodącej w dół, ku lasowi oddzielającemu osiedle od Jeziora Ostrzyckiego, jego północno-zachodniej odnogi. Od głównej drogi do domków prowadzić będą dróżki z polnego kamienia. Elementem starych tradycji jest na pewno pokrycie dachowe wykonane z trzciny, układane na kaszubski sposób.

Drewnianą konstrukcję szkieletową wypełniają otynkowane płyty budowlane gipsowo-włóknowe fermacell, o właściwościach przeciwpożarowych. Domy buduje firma Danmar z Szymbarku - od prawie 20 lat zajmująca się produkcją drewnianych domów w konstrukcji szkieletowej, w wersji całorocznej i rekreacyjnej.

Firma oferuje ponad 20 projektów gotowych do realizacji, ale podejmuje też realizacje projektów indywidualnych, na życzenie klienta. Dla Danielowej Doliny powstał specjalny model domu z podcieniem, które były typowe dla regionu Kaszub.

Czytaj też: W Szymbarku stanął Dom Powstańca Polskiego sprowadzony z Turcji

Danielowa Dolina to osiedle, gdzie każdy dom charakteryzuje się inną cechą, choć z zewnątrz wszystkie są w miarę jednorodne. Mają ponad 150 m kw. powierzchni użytkowej, wymalowane na niebiesko okna, dachy z trzciny. Każda działka będzie inaczej zagospodarowana. Sprzed oczu mieszkańców i gości znikną skrzynki elektryczne czy pojemniki na śmieci.

Osiedle będzie monitorowane, zamknięte dla postronnych, ale jednocześnie otwarte wewnątrz, bez dodatkowych płotów między działkami. Wyjątkiem będzie płot z tyłu nieruchomości. Dodatkowym elementem w stylu dawnych tradycji będą ziemianki.

- Kaszubskie chaty były niewielkie - w naszej dolinie budowane są duże, luksusowe domy kaszubskie - podkreśla Daniel Czapiewski. - To osiedle będzie na pewno na co drugiej pocztówce z Kaszub, gdyż jest charakterystyczne, tylko w tym jednym miejscu. Opadająca ku jezioru dolina, gdzie są duże różnice wysokości między domami, daje kapitalne wrażenie. W drugim etapie budowy na terenie osiedla pojawi się rzeczka.

Domy ogrzewane będą tradycyjnie lub systemem kominkowo-elektrycznym, ale z pewnością będą to domy energooszczędne.

O ekologicznych i energetycznych zaletach budownictwa z drewna przeczytacie Państwo we wtorkowym, papierowym wydaniu "Dzienika Bałtyckiego".

Wygraj drewniany dom - pytanie konkursowe nr 3

Nowa edycja konkursu "Wygraj drewniany dom" rozpoczęła się w piątek, 20 kwietnia i potrwa do 8 czerwca. W tym czasie w gazecie ukaże się 40 kuponów konkursowych. Pojedynczą szansę na wygranie mieszkania będzie dawać zestaw 10 kuponów z kolejnych wydańgazety. W czasie trwania konkursu będzie można skompletować 4 takie zestawy.

Pytanie konkursowe nr 3: Podaj miejscowość, w której znajduje się Danielowa Dolina

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki