Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WYBORY 2011: Partie o polityce zagranicznej

Redakcja
archiwum polskapresse
PRZEŚWIETLAMY PROGRAMY Prezentujemy zestawienie programów wyborczych czterech najważniejszych partii w Polsce. W tej części przedstawiamy pomysły na politykę zagraniczną w czterech częściach:

Pytanie 1: Czy Polska powinna angażować się w międzynarodowe misje pokojowe i wojskowe?

Platforma Obywatelska:

Zaangażowanie w misje międzynarodowe zdecydowanie zwiększa naszą wiarygodność jako sojusznika.

Prawo i Sprawiedliwość

Wytyczną uczestnictwa w organizacjach takich jak UE, NATO czy OECD powinno być dążenie do uzyskania wpływu na współkształtowanie polityki tych organizacji. Tak powinno być przede wszystkim w obszarze położonym na wschód od naszych granic. Zdaniem PiS sąsiadujemy ze strefą deficytu demokracji, czyli z obszarem nieprzewidywalnym. Współdecydowanie o polityce instytucji euroatlantyckich wobec Wschodu jest polską racją stanu. Udział w misjach do krajów ogarniętych konfliktami musi wspierać wysiłki naszych sojuszników, ale ma też służyć polskim interesom. To zaangażowanie jest instrumentem naszej polityki bezpieczeństwa.

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Politycy SLD żałują, że podjęto decyzję o wycofaniu się np. z udziału w misji ONZ w południowym Libanie. Sojusz uważa natomiast, że decyzja rządu o nieuczestniczeniu w operacji wojskowej w Libii była słuszna, ale powinniśmy tam wysłać większą pomoc humanitarną. Z kolei misja NATO w Afganistanie, w której bierzemy udział, okazuje się zdaniem SLD tak trudna, że możemy mówić o udziale w mission impossible. Sojusz ocenia, że próba przejęcia przez polski kontyngent odpowiedzialności za całą (jedną z 34 w tym kraju) prowincję Ghazni była co najmniej kontrowersyjna. Dlatego SLD jest za wycofaniem polskich żołnierzy z Afganistanu jeszcze w tym roku.

Polskie Stronnictwo Ludowe

Polska wielokrotnie uczestniczyła w siłach pokojowych ONZ oraz w pracach międzynarodowych komisji nadzoru i kontroli. Działania te były wysoko oceniane przez społeczność międzynarodową. Dzięki tym misjom powstrzymywano rozlew krwi, likwidowano konflikty zbrojne wewnątrzkrajowe, jak również międzypaństwowe. Polska powinna nadal uczestniczyć w tego typu działaniach, zwłaszcza w tych, które mają charakter pokojowy, a udział w nich wynika z naszych zobowiązań międzynarodowych.

Pytanie 2: Jak mamy rozmawiać z naszymi wschodnimi sąsiadami: Litwą, Białorusią i Ukrainą?

Platforma Obywatelska

Trudno w taki sam sposób traktować Litwę, Ukrainę i Białoruś.
Litwa to nasz partner w Unii Europejskiej, uczestnik wielu koalicji, które budujemy w UE, czy to na rzecz hojnego budżetu, ambitnej polityki wschodniej, czy też polityki energetycznej. Problemy dotyczące traktowania polskiej mniejszości staramy się rozwiązywać w stosunkach bilateralnych, choć na podstawie standardów europejskich.

Prawo i Sprawiedliwość

Zdaniem PiS polska dyplomacja, dopominając się o realizację litewskich zobowiązań, musi unikać ultymatywnych i upokarzających ruchów wobec Wilna, które później negatywnie odbijają się na sytuacji tamtejszej polskiej mniejszości. Nie możemy też przestać promować Ukrainy, bo to nasz potencjalny partner do stworzenia silnego subregionu karpackiego w UE, w instytucjach euroatlantyckich. Instrumentem takiej polityki mógł być program budowy sieci transportowej na Euro 2012. Natomiast wobec antydemokratycznego reżimu Białorusi trzeba stosować metodę kija i marchewki - nagradzamy współpracę i respektowanie praw obywatelskich, a piętnujemy represje.

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Według SLD Litwa jest naszym naturalnym partnerem, ponieważ należy do UE i NATO. W przyszłości musimy wyjaśnić niepełne stosowanie zapisów polsko-litewskiego traktatu z 1994 r. i zagwarantowanie standardów europejskich dla polskiej mniejszości. Polityka z Białorusią z kolei musi być koordynowana przez UE przy naszym zaangażowaniu ze względu na polską mniejszość w tym kraju. Współpraca, dbanie o przestrzeganie praw człowieka na Białorusi i wspieranie demokratycznej opozycji są filarami tego zaangażowania. Natomiast Ukraina jest naszym strategicznym partnerem. Musimy wspierać jej unijne aspiracje.

Polskie Stronnictwo Ludowe

Dobrą płaszczyzną do rozmów z Ukrainą i Litwą jest Zgromadzenie Parlamentarne Polski, Litwy i Ukrainy. Nie należy jednak zaniedbywać rozmów bilateralnych. Polska powinna być głównym orędownikiem przyjęcia Ukrainy do UE. W relacjach polsko- -ukraińskich należy dążyć do wyjaśnienia wszystkich trudnych spraw z przeszłości. W stosunkach z Litwą podstawą kształtowania wzajemnych relacji powinien być traktat z 1994 r. o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy. Polska powinna konsekwentnie dążyć do zrealizowania przez stronę litewską przyjętych w nim zobowiązań. Kontakty z Białorusią należy kształtować w nawiązaniu do polityki UE wobec tego kraju.

Koniecznie Zobacz:
- WYBORY 2011: Jak rozwiązać problemy na kolei. Propozycje partii
- WYBORY 2011: Co obiecują partie w sprawie naszych dróg?
- Wszystko na temat wyborów 2011
- Oceń pomorskich posłów i senatorów
- WYBORY 2011: Co sądzą partie na temat GMO

Pytanie 3: Jakie umowy zapewnią nam bezpieczeństwo - sojusze międzynarodowe czy umowy bilateralne?

Platforma Obywatelska

Polska powinna zdecydowanie opierać swoje bezpieczeństwo na istniejących sojuszach międzynarodowych

Prawo i Sprawiedliwość

Nasze bezpieczeństwo militarne zdaniem PiS uzyskaliśmy dzięki NATO. Rozwój gospodarczy PiS upatruje w sukcesach integracji europejskiej. Bezpieczeństwo Polski zależy od zajęcia w organizacjach międzynarodowych pozycji podmiotowej, pozwalającej współkształtować ich politykę. Powinniśmy zawierać porozumienia o wojskowej współpracy bilateralnej, uzupełniane gwarancjami NATO. Głównymi partnerami współpracy wojskowej powinny być państwa regionu - od Skandynawów i Bałtów po Grupę Wyszehradzką i Rumunię. Polska musi rozwijać współpracę wojskową z USA. Polska musi im przypominać, że projekt wolnej Europy nie jest zakończony.

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Sojusz Lewicy Demokratycznej twierdzi, że kluczową kategorią jest dziś współzależność. Polskie bezpieczeństwo zapewniają ich zdaniem struktury międzynarodowe, takie jak Sojusz Północnoatlantycki i Unia Europejska. Porozumienia bilateralne nie są tu jednak bez znaczenia, ale nie odgrywają już tak dużej roli jak w przeszłości. Politycy partii Grzegorza Napieralskiego uważają, że warto także rozwijać współpracę regionalną, np. w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Jak twierdzą, trzeba utrzymywać współpracę z najważniejszymi partnerami Polski, którymi według Sojuszu są Niemcy, a poza Starym Kontynentem - USA.

Pytanie 4: Jakie miejsce zajmuje Rosja w polskiej polityce zagranicznej? Jak ważnym jest dla nas partnerem?

Platforma Obywatelska

Rosja jest naszym sąsiadem i zawsze będzie zajmować istotne miejsce w naszej polityce zagranicznej.

Prawo i Sprawiedliwość

Według PiS dzisiejsza Rosja dąży do odbudowania swojej roli imperialnej, a nie do przyjęcia zachodnich standardów i dołączenia do euroatlantyckich instytucji. Rolą Polski jest przypominanie o tym naszym sojusznikom i nakłanianie ich, by przyjmowali postawę warunkową. PiS wierzy, że Rosja może podążyć ścieżką demokratycznej transformacji. Powinniśmy też dążyć do partnerskich relacji bilateralnych. Prawo i Sprawiedliwość uważa, że trzeba odejść od poszukiwania profitów kosztem zawieszenia naszej aktywności wobec zaszłości historycznych, katastrofy smoleńskiej i osłabienia naszego wsparcia w europejskich ambicjach państw postsowieckich.

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Federacja Rosyjska to nasz drugi co do wielkości partner gospodarczy i najważniejszy sąsiad na Wschodzie. W polskiej polityce wobec Rosji trzeba dążyć do doprowadzenia do historycznego pojednania. Mimo tragedii smoleńskiej nastąpił postęp w tym procesie. Niezbędne są pogłębione formy współpracy społeczeństw obu państw, szczególnie młodego pokolenia. Zdaniem SLD istotne znaczenie, także o charakterze symbolicznym, może odegrać w nie tak odległej przyszłości otwarcie obwodu kaliningradzkiego na ruch osobowy z dużą częścią województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Polskie Stronnictwo Ludowe

Rosja jest drugim po krajach Unii Europejskiej partnerem handlowym Polski.
Pod względem wartości eksportu Rosja zajmowała w 2010 r. szóstą pozycję w polskim eksporcie i drugie miejsce w naszym imporcie. Z uwagi na wewnętrzne uwarunkowania w Rosji każde pogorszenie stosunków politycznych wywołuje perturbacje w zakresie wymiany handlowej. Dla poprawienia relacji politycznych konieczne jest wyjaśnienie trudnych spraw we wzajemnych stosunkach, w tym zaszłości historycznych. Relacje polityczne powinny mieć charakter partnerski, bez próby dominacji strony rosyjskiej.

Koniecznie Zobacz:
- WYBORY 2011: Jak rozwiązać problemy na kolei. Propozycje partii
- WYBORY 2011: Co obiecują partie w sprawie naszych dróg?
- Wszystko na temat wyborów 2011
- Oceń pomorskich posłów i senatorów
- WYBORY 2011: Co sądzą partie na temat GMO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki