Władze Gdańska dotrzymują słowa. Do miejskich radnych trafił...

  Władze Gdańska dotrzymują słowa. Do miejskich radnych trafił projekt uchwały w sprawie korekty zagospodarowania terenu plaży na Stogach

  Maciej Pietrzak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Władze Gdańska dotrzymują słowa. Do miejskich radnych trafił projekt uchwały w sprawie korekty zagospodarowania terenu plaży na Stogach
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©P. Świderski

  Plaża na Stogach jest uważana za jedną z najpiękniejszych w Trójmieście. Do miejskich radnych trafił właśnie projekt uchwały dotyczący zabezpieczenia na przyszłość jej aktualnej funkcji rekreacyjnej.
  Sprawa przyszłych losów należącego do portu, ale od lat służącego rekreacji fragmentu plaży na zachód od głównego wejścia, była wiosną jednym z głównych tematów elektryzujących opinię publiczną nie tylko w Gdańsku. Plaża na Stogach jest uważana za jedną z najpiękniejszych w Trójmieście, także przez wielu turystów, którzy tłumnie odwiedzają ją szczególnie latem.Zobacz galerię

  Przypomnijmy - po największym w ostatnich latach proteście społecznym w Gdańsku (w „obronie” plaży zebrano ok.
  10 tys. podpisów) w kwietniu odbyły się dwie sesje Rady Miasta - zwykła i nadzwyczajna. Na pierwszej z nich przyjęte zostało Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska. To właśnie zapisy tego dokumentu, otwierające furtkę do rozbudowy infrastruktury portowej na spornym kawałku plaży, spowodowały protesty. Na sesji nadzwyczajnej radni podjęli decyzję o rozpoczęciu prac nad korektami dokumentu, które miałyby zabezpieczyć dotychczasową, rekreacyjną funkcję plaży.
  Protest przed budynkiem Rady Miasta Gdańska ws. likwidacji części plaży na gdańskich Stogach w dn. 23.04.2018 Karolina Misztal


  CZYTAJ TAKŻE: Plaża na Stogach zostanie okrojona? Kontrowersje wokół rozbudowy terminala DCT w Gdańsku [sonda]


  Do miejskich radnych trafił właśnie projekt uchwały z planistycznego Biura Rozwoju Gdańska, dotyczący proponowanych zmian w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Korekty dotyczą zabezpieczenia na przyszłość ze strony miasta aktualnej funkcji rekreacyjnej dla 10 ha plaży na Stogach na lewo od wejścia głównego i tamtejszego lasu.

  CZYTAJ TAKŻE: Sesja ws. plaży na gdańskich Stogach. Protest przed budynkiem Rady Miasta Gdańska ws. likwidacji części plaży na rzecz portu [zdjęcia]

  Prawdopodobnie we wrześniu prezydent skieruje projekt zmiany Studium do opiniowania i uzgodnień zgodnie z obowiązującą procedurą. Następnie, po opiniowaniu i uzgodnieniach, opracowywana zmiana Studium będzie jeszcze przedmiotem wyłożenia do publicznego wglądu i dyskusji publicznej, i dopiero później może być przedstawiana do uchwalenia Radzie Miasta Gdańska.

  W przygotowanym przez Biuro dokumencie czytamy m.in.: Zapisy Studium dotyczące dwóch terenów na wyspie Stogi nie spełniały oczekiwań społeczności lokalnej. W związku z tym uchwałą nr LII/1526/18 Rady Miasta Gdańska z dnia 23 kwietnia 2018 r. przystąpiono do zmiany Studium w rejonie ulicy prof. Witolda Andruszkiewicza, dla obszaru plaży i wydm o powierzchni ok. 10 ha oraz terenu leśnego pomiędzy Pomorskim Centrum Logistycznym a Głębokowodnym Terminalem Kontenerowym (DCT) o powierzchni ok. 39,4 ha. Zgodnie z obowiązującym Studium tereny zmiany są częścią obszaru przeznaczonego na cele portowo-przemysłowo-składowe i zlokalizowane są w całości w granicach administracyjnych portu. Zmiana ma na celu ograniczenie możliwości rozwoju funkcji portowo-przemysłowo-składowej na tych terenach.

  Czytaj także: Zwrot ws. plaży na Stogach - władze miasta rzeczywiście wsłuchały się w głos mieszkańców czy to tylko sprytny przedwyborczy wybieg?

  Prezydent Paweł Adamowicz napisał też do ministra gospodarki morskiej pismo z prośbą o przekazanie spornego fragmentu plaży miastu przez Port Gdańsk. W teorii bowiem dopóki teren należy do Skarbu Państwa, to port, choć wielokrotnie deklarował że nie ma planów rozwoju w tę stronę, może omawianym kawałkiem plaży dysponować bez oglądania się na Studium, prosząc o zgodę na rozbudowę wojewodę.
  Protest przed budynkiem Rady Miasta Gdańska ws. likwidacji części plaży na gdańskich Stogach w dn. 23.04.2018 Karolina Misztal  ZOBACZ TAKŻE: 23 kwietnia 2018. Prezydent Paweł Adamowicz wyszedł do protestujących przed siedzibą RM grupy ok. 40 mieszkańców. Wręczyli mu oni paczkę z zebranymi 12 100 podpisami pod apelem „o obronę plaży na Stogach przed zakusami portu”. Tą rekordową liczbę w społecznej inicjatywie po 1989 roku w Gdańsku zebrano w niecałe trzy tygodnie.


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Coś knują !

  gdanszczanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Najpiękniejsza od zawsze a i tak chcieli ją zniszczyć ! Ale nie dowierzam ,gdzie jest haczyk ? Stogi pilnujcie tematu plaży bo ta wladza już zmieniała zdanie !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!