Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja ws. plaży na gdańskich Stogach. Protest przed budynkiem Rady Miasta Gdańska ws. likwidacji części plaży na rzecz portu [zdjęcia]

Maciej Pietrzak
Protest przed budynkiem Rady Miasta Gdańska ws. likwidacji części plaży na gdańskich Stogach 23.04.2018
Protest przed budynkiem Rady Miasta Gdańska ws. likwidacji części plaży na gdańskich Stogach 23.04.2018 Karolina Misztal
Nowe Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska zostało w poniedziałek przyjęte przez Radę Miasta. Zaraz po głosowaniu zgodnie z zapowiedziami odbyła się sesja nadzwyczajna, na której rozpoczęto prace nad przyszłymi korektami dokumentu, które mają zabezpieczyć funkcję rekreacyjną 10 hektarów plaży na Stogach. Sesjom towarzyszył protest broniących plaży mieszkańców tej dzielnicy.

Jeszcze przed rozpoczęciem poniedziałkowej (23.04.2018) sesji prezydent Paweł Adamowicz wyszedł do protestujących przed siedzibą RM grupy ok. 40 mieszkańców. Wręczyli mu oni paczkę z zebranymi 12 100 podpisami pod apelem „o obronę plaży na Stogach przed zakusami portu”. Tą rekordową liczbę w społecznej inicjatywie po 1989 roku w Gdańsku zebrano w niecałe trzy tygodnie.

- Z naszej strony plaża na Stogach jest bezpieczna, ale nie mogę zagwarantować tego w przypadku wojewody czy zarządu Portu Morskiego Gdańsk. W moim odczuciu przez najbliższych 5-10 lat plaży nic nie grozi, ale tego co się stanie później teraz tak naprawdę nikt nie wie. Dlatego zachęcam do rozmowy o „Pakcie dla Stogów”. Jeśli wypracujemy mechanizm w którym rząd i port musiałby rekompensować mieszkańcom Stogów rozbudowę doków w kierunku plaży, to może pięć razy by się zastanowili przed takim krokiem - mówił do zgromadzonych prezydent.

Czytaj także: Zwrot ws. plaży na Stogach - władze miasta rzeczywiście wsłuchały się w głos mieszkańców czy to tylko sprytny przedwyborczy wybieg?

- Problem w tym, że prace nad korektą Studium potrwają do przyszłego roku kalendarzowego, czyli już w nowej kadencji samorządowej. Nie wiemy jak będzie wyglądał wtedy układ sił w Radzie Miasta, kto będzie prezydentem Gdańska. Może się okazać, że jesienią, zaraz po wyborach ktoś złoży wniosek o zmianę funkcji plaży na portowe - mówiła Magdalena Wiszniewska, przewodząca protestowi szefowa Rady Dzielnicy Stogi.

- Dlatego pytajcie kandydatów na radnych, na prezydenta od lewa do prawa, szczególnie reprezentantów PiS, który rządzi portem, jak widzą przyszłość waszej plaży - odpowiadał prezydent Adamowicz.

Przeczytaj relację na żywo z dwóch sesji Rady Miasta Gdańska 23.04.2018

Na sesji nie pojawili się przedstawiciele Zarządu Portu Morskiego Gdańsk. Jeden z jego przedstawicieli z kolei odniósł się do sprawy na Twitterze:

Samo głosowanie nad Studium poprzedziła gorąca, prawie trzygodzinna dyskusja, w której politycy PO i PiS przerzucali się oskarżeniami. Ostatecznie dokument został przyjęty 21 głosami klubu PO, przeciw było 9 radnych PiS, a dwójka z nich wstrzymała się od głosu.

Głosowanie na sesji nadzwyczajnej przebiegło szybko. Wniosek „w obronie” plaży zgodnie poparło 31 radnych z obu klubów.

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki