Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węzeł Straszyn. Mieszkańcy wnioskują do GDDKiA o rozbudowę. Czy będzie przełom ws. węzła?

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Węzeł Straszyn.
Węzeł Straszyn. Przemysław Świderski / Polska Press
Nowy rok i stare problemy mieszkańców Straszyna. Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad mimo stawianych mieszkańcom obietnic, nadal nie podjęła konkretnych kroków w sprawie rozbudowy lokalnego węzła łączącego DW 222 z obwodnicą Trójmiasta. Mieszkańcy postanowili działać. Już od dzisiaj możliwe jest składanie podpisów pod oddolnym wnioskiem, który ma na celu zmusić urzędników do podjęcia konkretnych działań.

Węzeł Straszyn - jak udrożnić miasto

Od lat zakorkowany Straszyn szuka rozwiązania dla swoich problemów. Budowa lokalnego węzła jest niezwykle istotna nie tylko dla mieszkańców samej miejscowości, ale także wszystkich poruszających się na co dzień wojewódzką drogą nr 222, łączącą Starogard Gdański z Gdańskiem. Ciche nadzieje związane z przełomem w tej sprawie mieszkańcy pokładali w grudniowym spotkaniu z przedstawicielami GDDKiA w Lublewie Gdańskim. Wydarzenie dotyczyło co prawda budowy obwodnicy metropolitalnej, przy tej okazji padło jednak także wiele pytań od mieszkańców Straszyna. Odpowiedzi urzędników były wówczas mało konkretne, a lokalna społeczność pozostała ze swoim problemem. Wiele osób dojeżdżających do pracy w Trójmieście, spędza w straszyńskich korkach kilkadziesiąt minut każdego dnia.

- W związku z tym, że na poprzednich spotkaniach informacyjnych GDDKiA w Żukowie i Lublewie, nie uzyskaliśmy odpowiedzi na interesujące nas kwestie, związane z pominięciem rozbudowy Węzła Straszyn jako części projektowanej Obwodnicy Metropolii Trójmiasta, chcemy podkreślić wagę naszych problemów komunikacyjnych i spowodować, aby GDDKiA wykonała także dalsze prace, realnie rozwiązujące ten problem dotykający łącznie ok. 100 tys. ludzi - mówi Andrzej Chmielewski, radny gminy Pruszcz Gdański.

Węzeł Straszyn - oddolna inicjatywa mieszkańców

Ponure nastroje wśród mieszkańców miejscowości są tym większe, że wcześniej GDDKiA wielokrotnie deklarowała włączenie budowy węzła Straszyn do całej inwestycji budowy nowej obwodnicy. Lokalna społeczność postanowiła działać. Od dzisiaj w Straszynie złożyć można podpis pod wnioskiem do GDDKiA. Oddolna inicjatywa mieszkańców ma wzbudzić wśród urzędników refleksje w kwestii problemu lokalnej społeczności.

- Podjęliśmy decyzję o złożeniu wniosku do GDDKiA przez mieszkańców i przeprowadzeniu akcji zbierania podpisów pod wnioskiem - mówi dalej radny, Andrzej Chmielewski. - Jest to inicjatywa oddolna. Wniosek zostanie skierowany do GDDKiA jako wyraz woli społeczności. Został zgłoszony pomysł, aby powołać grupę osób w formie komitetu, organizujących dialog społeczny z GDDKiA. Liczymy na szeroki udział i pomoc mieszkańców, gdyż jest to w naszym wspólnym interesie - podsumowuje radny.

Zbieranie podpisów rozpocznie się dzisiaj (3 stycznia) o godzinie 15:00, przy ul. Pocztowej (okolice przejścia dla pieszych).

Węzeł Straszyn - co jest najbardziej istotne dla całej sprawy?

22 grudnia (2021 r.) miało miejsce zdalne spotkanie mieszkańców w sprawie węzła w Straszynie, w kontekście budowy Obwodnicy Metropolii Trójmiasta. Zebrani zaktualizowali swoje informacje o planowanym zakresie prac na węźle Straszyn i znanym dotychczas ich aktualnym postępie. W całym projekcie kluczowe dla mieszkańców są dwie sprawy. Po pierwsze - opracowanie koncepcji przez GDDKiA, która udrożni drogę wojewódzką 222 (ul. Starogardzka w Straszynie). Po drugie podjęcie dalszych prac w kontekście budowy samego węzła Straszyn.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki