Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kościele pw. św. Mikołaja w Gdańsku znaleziono fragmenty welonu oraz dziecięcych bucików. Były ukryte pod posadzką

Karol Uliczny
Karol Uliczny
W trakcie prac badawczych w kościele pw. Świętego Mikołaja natrafiono na pozostałości po dawnych pochówkach. Pod posadzką znaleziono m.in. medaliki, różańce, pozostałości dziecięcego obuwia czy fragmenty welonu.

Jedna z najstarszych gdańskich świątyń jest wciąż niedostępna dla wiernych oraz turystów. Od 2019 roku w kościele pw. Św. Mikołaja trwają prace badawcze, które mają zapobiec katastrofie budowlanej oraz wyjaśnić przyczyny pękania filarów i sklepień w nawie południowej. W ostatnich dniach na zachodniej ścianie świątyni pojawiło się rusztowanie, które pozwoli kontynuować prace konserwatorskie oraz badania architektoniczne.

Wartościowe i ciekawe znaleziska w św. Mikołaju

Już w ub. roku, w warstwach pod posadzką natrafiono na zabytki archeologiczne wykonane ze skóry, drewna, metalu, a także wyroby kościane i tekstylne. W momencie odkrycia wiadomo było, że pochodzą z pochówków dawnych gdańszczan, jednak dopiero teraz można powiedzieć więcej o tym komu były dedykowane.

- W związku z prowadzonymi badaniami i sondami architektonicznymi, natrafiono na pochówki ludzkie oraz na przedmioty, które znajdowały się w trumnach – informuje o. Michał Osek, proboszcz parafii oraz przeor klasztoru. - Kości zostały poddane badaniom antropologicznym i będą pochowane, gdy wrócimy do kościoła. Natomiast zabytki archeologiczne, czyli elementy trumien, krzyże, medaliki czy monety zostały poddane konserwacji. Okazało się, że są to wyjątkowo wartościowe i ciekawe znaleziska.

Wśród przedmiotów jest para podeszew dziecięcego obuwia, które zostało użyte do pochówku. Prawdopodobnie górna część była wykonana z materiału i nie zachowała się. Znaleziono również fragmenty welonu, który był elementem kobiecego stroju.

- Wiele wskazuje, że zmarła gdańszczanka została pochowana z upiętymi włosami, w bardzo delikatnym welonie, który może świadczyć o majętności jej rodziny. Dzięki żmudnej pracy konserwatorów udało się zachować fragmenty tej cennej tkaniny – dodaje o. Osek. - Mamy również bardzo ciekawy różaniec, którego paciorki wykonane zostały z kości i nawleczone na jedwabny sznurek z ozdobnymi frędzelkami oraz krzyż, który przedstawia wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego, a z drugiej strony Matkę Bożą.

Wstępnie ustalono, że znalezione przedmioty pochodzą z XV, XVI lub XVII w. Dokładne opracowanie pozwoli na dokładniejsze datowanie. W przyszłości dominikanie będą zabiegać o ich wyeksponowanie w kościele.

Dominikanie wnioskują u konserwatora o dotację

Przypomnijmy, że na początku 2020 r., przy okazji prac zabezpieczających, odnaleziono umbraculum, czyli papieskie regalium w kształcie dużej czerwono-żółtej parasolki, które przetrwało II wojnę światową. Dominikanie złożyli do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Fundacji KGHM Polska Miedź wniosek o dotację konserwacji tej prawie stuletniej, jedwabnej tkaniny.

„Mamy nadzieję, że uda się zrealizować w tym roku konserwację jedynego w Polsce papieskiego regalium, które były przyznawane przed Soborem Watykańskim II Bazylikom Mniejszym” - napisali na facebooku bracia dominikanie.

Okazuje się, że umbraculum cieszy się zainteresowaniem także za oceanem. Kilka Bazylik Mniejszych ze Stanów Zjednoczonych wyraziło zainteresowanie czasowym wypożyczeniem zabytku z gdańskiego kościoła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki