W Gdańsku chcą powołać Senioralną Radę Miasta. Wybory mogą odbyć się już jesienią [zdjęcia]

szym
W Gdańsku chcą powołać Senioralną Radę Miasta Piotr Hukało
Senioralna Rada Miasta ma sprawić, że głos gdańszczan również z tej grupy wiekowej był wyraźnie słyszalny. We wtorek, 13 lutego, gdańscy urzędnicy ogłosili, że - jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem - wybory do Rady seniorów odbędą się już jesienią.

Przedstawiciele gdańskiego magistratu wyliczają, że ponad 120 tys. gdańszczan to osoby po 60 roku życia. Ponad 50 przekroczyło magiczną granicę wieku - 100 lat. - Badania pokazują, że liczba seniorów wzrasta i będzie wzrastać. To dlatego jest tak ważne, by głos starszych mieszkańców był w Gdańsku wyraźnie słyszalny. Ułatwi to powołanie Senioralnej Rady Miasta - twierdzą urzędnicy.

Beata Dunajewska, przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia w Radzie Miasta Gdańska podkreśla, że inicjatywa podjęta przez klub Platformy Obywatelskiej "jest odpowiedzią na apel seniorów aktywnie działających na rzecz środowiska osób 60+ w Gdańsku." - Będzie to organ o charakterze opiniotwórczo-inicjatywnym – zapowiada Dunajewska.

Według planów, wybory do Rady seniorów odbyć się już jesienią. Zgodnie z założeniami, wybranych ma zostać 34 „srebrnych radnych”. Przewodniczący klubu PO w RMG tłumaczy, że Rada stworzona z najstarszych gdańszczan będzie czerpać dobre wzorce od młodzieży.


Czytaj też: "Aktywny senior" w Gdańsku. Starzejmy się w głowie: można być staruszkiem mając i dwadzieścia lat...

Piotr Borawski przypomina, że senioralne rady funkcjonują już w innych miastach w Polsce. - Na pewno tworząc gdańską Radę, będziemy się im przyglądać. Przede wszystkim skupimy się jednak na Młodzieżowej Radzie Miasta w Gdańsku, która od kilu lat naprawdę bardzo dobrze funkcjonuje. Mam nadzieję, że powielimy te dobre wzorce – podkreśla.

Z informacji udostępnionych przez urzędników wynika, że do podstawowych zadań SRM będzie należało dbanie o wizerunek „srebrnych gdańszczan”. Chodzi o "zapobieganie i przełamywanie marginalizacji czy dyskryminacji seniorów oraz budowanie autorytetu najstarszych mieszkańców." To jednak nie wszystko. „Srebrni radni” mają też wspierać aktywność seniorów oraz ich działania na rzecz lokalnej społeczności.

-Do kompetencji SRM ma należeć również profilaktyka i promocja zdrowianajstarszych mieszkańców, rozwijanie form ich kształcenia i aktywności intelektualnej, a także wspieranie różnorodnych form wypoczynku, dostępu do sportu, rekreacji, edukacji i kultury. Radni seniorzy skupią się też na działaniach na rzecz bezpieczeństwa najstarszych gdańszczan - wskazują przedstawiciele gdańskiego magistratu.


Zobacz: Uniwersytety Trzeciego Wieku na Pomorzu. Poradnik dla seniora [LISTA, ADRESY, TELEFONY]

Do sprawy odniósł się również wiceprezydent Piotr Kowalczuk, odpowiedzialny za politykę senioralną w mieście:
- Zależy nam na jak największej reprezentatywności Rady i zaangażowaniu wszystkich organizacji formalnych i nieformalnych. Chcemy, aby wybory do Rady były okazją do dyskusji, podsumowań i analiz tego, czego potrzebują seniorzy w naszym mieście, ale przede wszystkim mają być „pospolitym ruszeniem” i włączać w proces jak największą liczbę „srebrnych gdańszczanek i gdańszczan”. Praca w Radzie ma być prestiżem i oznaczać faktyczne reprezentowanie interesów naszych seniorów.

Wstępny harmonogram prac:

- styczeń–luty – praca nad statutem, harmonogramem, sposobem przeprowadzenia konsultacji społecznych i zasadami wyboru

- 29 marca – Sesja Rady Miasta Gdańska – projekt uchwały intencyjnej o powołaniu SRM

- kwiecień-maj – konsultacje społeczne

- 28 czerwca – uchwała o powołaniu SRM z poprawkami wynikającymi z konsultacji społecznych

- lipiec-wrzesień - zgłaszanie kandydatów z poszczególnych okręgów

- 30 września - ogłoszenie wyników wstępnych i opracowanie list finalnych

- 1-11 październik - przekazywanie kart do głosowania i głosowanie

Ogłoszenie wyników będzie miało miejsce nie później niż 10 dni po zakończeniu głosowania.

Tryb powoływania i odwoływania członków SRM

W skład Rady wchodzą przedstawicie seniorów, którzy ukończyli 65 lat. Co ważne, wybory odbywają się w oparciu o te same okręgi wyborcze, jak przy wyborach powszechnych do Rady Miasta Gdańska. Oznacza to, że w każdym okręgu wyborczym wybieranych jest 5 radnych senioralnych. Wyjątkiem jest okręg nr 5 – tam wybranych zostanie 8 radnych. Dodatkowo jednego radnego wybiera spośród zgłoszonych kandydatów Komisja Wyborcza bezwzględną większością głosów w głosowaniu jawnym -to tzw. "dzika karta".

- Liczba radnych z danego okręgu uzależniona jest od liczby osób w wieku senioralnym
w danym okręgu, zliczanej na podstawie ostatniego aktualnego rejestru meldunkowego prowadzonego przez Urząd Miejski w Gdańsku na ostatni dzień roku poprzedzającego rok,
w którym odbywają się wybory – tłumaczy Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego z gdańskiego magistratu. - Przed każdymi wyborami musi być dokonana weryfikacja i przeliczenie danych dotyczących liczby seniorów w każdym z okręgów.

Kto może zgłaszać kandydatów?

- organizacje pozarządowe mające w statucie wpisane działania na rzecz seniorów (jedna organizacja może wystawić jednego kandydata).

- kluby seniora, jeśli nie działają przy organizacji pozarządowej lub działają przy innym podmiocie prawnym niż NGO (po 1 kandydaci).

- rady dzielnic z danego obwodu wyborczego (1 kandydat w imieniu 1 rady wskazany w postaci uchwały).

- min. trzech radnych Miasta Gdańska z danego obwodu wyborczego (1 radny może być tylko raz w grupie wnioskujących).

- grupa inicjatywna min 50 mieszkańców danego obwodu wyborczego.

Założenia działalności Senioralnej Rady Miasta przedstawiono podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sali Herbowej w siedzibie RMG. Wzięli w niej udział m. in. przedstawiciele Klubu Platformy Obywatelskiej w RMG, odpowiedzialny za politykę senioralną w mieście zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk oraz dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Grzegorz Szczuka, a także gdańscy seniorzy.

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
AJB

Zapomniałem zapytać. Czy jak się z Niemiec po wojnie trofiejnej walizki Reichsmarek nie przywiozło (nie każdy miał wtedy taki fart, niektórzy tylko dwa weki z mięsem, czy ancug z pokrzyw) to też można kandydować do Rady Seniorów?

A
AJB

Czyli rodziców Budynia, tych od hojnych darowizn dla wnusiów, uciułanych z emeryturek? "Słusznom linię ma nasza władza w Trujmieście!" ;)

Dodaj ogłoszenie