"Aktywny senior" w Gdańsku. Starzejmy się w głowie: można być staruszkiem mając i dwadzieścia lat...

Monika JankowskaZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (68 zdjęć)
Starzejemy się w głowie. Można być staruszkiem mając dwadzieścia lat i można być młodzieńcem mając lat 60 czy 80. Wszystko zależy od tego, jak o sobie myślimy - zapewniała w czwartek 30 listopada na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Monika Mazurek. Prawie 200 seniorów słuchało wykładów o różnych pomysłach na aktywność w starszym wieku.

Konferencja „Aktywny senior”, którą wspólnie organizował „Dziennik Bałtycki” i Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego już za nami. W czwartek 30 listopada na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego około 200 seniorów słuchało wykładów o różnych pomysłach na aktywność w starszym wieku.

Zanim wystąpili prelegenci – pracownicy naukowi UG, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy, czy ci, którzy zachęcali do włączenia się do szeroko pojętego wolontariatu, zebranych przywitał redaktor naczelny„Dziennika Bałtyckiego”, Mariusz Szmidka:
- Jestem przekonany, że jesteście naszymi najwierniejszymi Czytelnikami, niezwykle wartościowymi mieszkańcami Pomorza, macie ogromne doświadczenie życiowe czy zawodowe i grzechem byłoby tego nie wykorzystać. Naszą ambicją jest wytworzenie mody na aktywność, na pracę na rzecz społeczeństwa i regionu.

Z kolei o założeniach polityki senioralnej w województwie pomorskim mówił Paweł Orłowski, członek zarządu woj. pomorskiego, przewodniczący Pomorskiej Rady ds. Polityki Senioralnej. Podkreślił, że należy zapewnić dobre usługi społeczne dla seniorów, szczególnie tych, którzy wymagają opieki – by nie byli skazywani na samotność.

- Seniorzy to nie jest jednolita grupa, to są z jednej strony osoby, które potrzebują wsparcia, usamodzielniania a z drugiej strony – są wśród nich też ludzie aktywni, których potencjał możemy wykorzystać – powiedział wicemarszałek Orłowski.

Seniorzy z ogromną uwagą przysłuchiwali się zwłaszcza wystąpieniom poświęconym aktywności zawodowej i właśnie potencjału, który można wykorzystać na różne sposoby.

Iwona Piotrowska z WUP przekonywała:
- Seniorzy także mogą korzystać z pomocy doradcy zawodowego. Prowadzimy zajęcia informacyjne, warsztaty, poradnictwo na odległość z wykorzystaniem Facebooka, internetu, telefonu, oczywiście spotykamy się też z Państwem indywidualnie. Zapraszamy osoby, które planują rozwój zawodowy i osobisty, które chcą poznać swoje predyspozycje, potencjał i talenty oraz osoby, które zamierzają powrócić do aktywności zawodowej, czyli m.in., ci, którzy już przeszli na emeryturę, ale czują, że jeszcze coś w aspekcie zawodowym chciałyby podziałać.

_Z kolei dr hab. Monika Mazurek _pochyliła się nad samą definicją seniora.
- Senior, seniorka, czyli kto? - zapytała. - To my! - odparł głos z sali. - Możemy wyróżnić obszary starzenia się biologiczne, psychiczne i społeczne – kontynuowała dr Mazurek. - Powiem coś kontrowersyjnego, ale coś, co wy już dobrze wiecie: starzejemy się w głowie. Można być staruszkiem mając dwadzieścia lat i można być młodzieńcem mając lat 60 czy 80. Wszystko zależy od tego, jak o sobie myślimy – podsumowała.

Do aktywności fizycznej zachęcał z kolei dr Michał Kubiak z Uniwersytetu Gdańskiego, członek Gdańskiej Rady ds. Seniorów.
- Zajęcia z seniorami prowadzę od kilku ładnych lat i zapewniam, że efekty są znakomite - podkreślał.


Była to pierwsza z cyklu konferencji poświęconych specjalnie dla seniorów. Kolejne będą poświęcone m.in. finansom seniora, zdrowiu czy bezpieczeństwu.

Poniżej kilka adresów, które mogą przydać się seniorom:

1. Wojewódzki Urząd Pracy: ul. Żabi Kruk 16, Gdańsk

tel. 58 323 72 30

2. Fundacja Hospicyjna

ul. Chodowieckiego 10, Gdańsk, tel. 58 345 90 60

3. Copernicus/Szpital im. M. Kopernika: ul. Nowe Ogrody

1-6, Gdańsk, tel. 58 764 01 00

4. Regionalne Centrum Wolontariatu: plac Solidarności 1

Gdańsk, tel. 58 772 42 18/19

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
grafoman

Super tylko do czego komu te niewydolne MOPSy czy MOPR ,kiedy senior jet aktywny to okej ale kiedy jest odizolowany z powodu nieudolności czy choroby jaką ma szanse że ktoś się nim zajmie,czy pomoże w sprawach ważnych ,wręcz życiowych ? Gdańska pomoc społeczna za którą płacimy z naszych podatków jest w głębokiej zapaści i to ona potrzebuje pomocy !

Dodaj ogłoszenie