Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twój pupil może uratować inne zwierzaki. Weterynaryjny Bank Krwi poszukuje psich krwiodawców

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
fot. Trójmiejski Weterynaryjny BANK KRWI
Trójmiejski Weterynaryjny Bank Krwi wraca po pandemicznej przerwie w funkcjonowaniu i ponownie otwiera casting na zwierzęcych superbohaterów. Najpierw przyjdzie kolej na psy, ale niebawem także i koty będą mogły podzielić się z chorymi swoją cenną krwią. W sobotę 13.02. lekarze weterynarii ocenią kandydatów na potencjalnych dawców.

Wiele ludzi traktuje swoje zwierzęta jako pełnoprawnych członków rodziny, o zdrowie których dbają jak o własne. Niestety weterynarze kosztują słono, ale w przypadku zagrożenia życia właściciele czworonogów są nawet w stanie się zapożyczć, by doprowadzić pupila do pełni zdrowia.

Zarówno psy, jak i koty, po wypadkach lub zmagające się z chorobami hematologicznymi, podczas leczenia bardzo często potrzebują dodatkowej krwi. Po raz kolejny naprzeciw naszym braciom mniejszym wychodzi Trójmiejski Weterynaryjny Bank Krwi, który ponownie otwiera swoje podwoje i ogłasza nabór na nowych psich krwiodawców. 13 lutego, między godziną 10.00 a 17.00 lekarze z Trójmiejskiej Kliniki Weterynaryjnej zbadają potencjalnych dawców.

Rezerwacja terminu badania jest możliwa do piątku pod nr telefonu: 880-065-780 (w godzinach 9:00 – 18:00).

Oczywiście wszystkie badania dla bohaterskich zwierzaków są darmowe. W pakiecie znajduje się wizyta u lekarza weterynarii, podstawowe badanie krwi, oznaczenie grupy oraz jej rozmaz. Dodatkowo u psów wykonuje się również badanie pod kątem czynników zakażnych: Dirofilaria immitis, Ehrlichia canis, Babesia canis, Anaplasma, Borrelia burgdorferi, zaś u kotów na wykluczenie obecności zakażenia wirusami FIV, FeLV oraz mykoplazmami hemotropowymi.

Wymagania do spełnienia

Pies, od którego zostanie pobrana krew, powinien być zdrowym i spokojnym osobnikiem, musi ważyć minimum 25 kg, ukończyć 1 rok życia, ale nie przekraczać 8 lat. Zwierzak powinien również posiadać pełną, wymaganą dokumentację dotyczącą szczepień na choroby zakaźne, regularnych odrobaczeń, a także być zabezpieczony przed pchłami i kleszczami, oraz nie przyjmować żadnych leków.

Przed zgłoszeniem psa na ochotnika warto pamiętać również o tym, że zwierzę nie może być w okresie ciąży, 3 miesiące po porodzie, w okresie laktacji, cieczki, a także 3 dni po jej zakończeniu. Donacja nie jest możliwa także w okresie tygodnia po szczepieniu i odrobaczeniu, mniej niż 2 tygodnie po przebytej antybiotykoterapii, także od 2 tygodni do 2 miesięcy po przebytych zabiegach chirurgicznych.

Kocia krew na wagę złota

Jak tłumaczy Kamila Troć z Trójmiejskiego Weterynaryjnego Banku Krwi, właściciele mruczków już niebawem także będą mogli przyprowadzić swoich pupili na nabór dla kotów. W ich przypadku wszystko będzie odbywało się podobnie, z tą różnicą, że aby zostać zakwalifikowanym, kot musi ważyć minimum 4 kg i być zwierzęciem niewychodzącym. Jak dodaje - ich donacje przydadzą się jeszcze bardziej, bo przez ostatnie miesiące zapasy kociej krwi nieco stopniały. Jest ona o wiele trudniejsza do pozyskania z uwagi na kryteria, jakie muszą spełnić koci dawcy (m.in. wagowe). Warto dodać także, że grupy krwi są tutaj tak samo istotne, jak w przypadku ludzi. W przypadku psich dawców dopuszcza się, aby w wyjątkowych sytuacjach pierwsza transfuzja była niezgodna grupowo.

Niestety właściciele innych pupili jak na razie nie mogą liczyć na zasoby banku krwi dla innych zwierząt domowych.

- Niestety nie mamy do tego odpowiedniej aparatury - mówi Kamila Troć. - Producenci nie podejmują się produkcji tego typu sprzętu weterynaryjnego dla małych zwierząt domowych. Przeprowadzenie transfuzji byłoby bardzo trudne ze względu na ich małe naczynia.

Przebieg transfuzji

Donacja odbywa się w warunkach szpitalnych pod czujnym okiem weterynarza.

- Od dawcy pobiera się określoną ilość krwi pełnej, zależnie od gatunku: u psa do 450 ml, u kota do 50 ml - możemy przeczytać na stronie Trójmiejskiej Kliniki Weterynaryjnej. - Po udanej donacji zwierzak dostaję kroplówkę, aby uzupełnić objętość płynów w organizmie. Samo pobieranie krwi od dawcy może odbywać się w znieczuleniu, za zgodą właściciela. W większości przypadków może zniwelować to stres związany z donacją i pobytem w szpitalu. U kotów natomiast wymagana jest premedykacja.

Odznaka na obrożę zamiast tabliczki czekolady

Zazwyczaj, gdy ludzie oddają krew, jako dowód wdzięczności otrzymują kilka tabliczek czekolady. Psi i koci bohaterowie także mogą liczyć na pakiet benefitów, wśród których jest darmowe szczepienie przeciwko wściekliźnie, puszka wysokoenergetycznej karmy, odznaka Honorowego Dawcy Krwi na obrożę, publikacja zdjęcia na Facebooku Trójmiejskiego Weterynaryjnego Banku Krwi oraz gwarancję darmowej krwi w przypadku wskazania do transfuzji. Ponadto po trzykrotnym oddaniu krwi w ciągu roku zwierzętom zapewnia się bezpłatną, wybraną konsultację specjalistyczną.

Twój pupil od kilku dni wymiotuje? A może kuleje na jedną łapkę? Poszukujesz sprawdzonego lekarza weterynarii, który pomoże Twojemu zwierzakowi? Głowa do góry! Specjalnie dla Ciebie - w oparciu o opinie pochodzące z portalu znanylekarz.pl - stworzyliśmy listę TOP 10 najlepszych weterynarzy w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Sprawdź, gdzie bez obaw możesz udać się ze swoim pupilem!

TOP 10 najlepszych weterynarzy w Trójmieście. Gdzie badać i ...

JAK NIE SZKODZIĆ ZWIERZĘTOM?

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki