Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Testy antygenowe na koronawirusa trafią do przychodni. Porozumienie Zielonogórskie: "Gabinety nie są gotowe na masowe testowanie"

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Ministerstwo Zdrowia coraz bardziej otwiera się na realizację szybkich testów antygenowych. Teraz badania będą mogły być wykonywane w gabinetach lekarzy rodzinnych, którzy złożyli zamówienia w resorcie. Z kolei specjaliści z Porozumienia Zielonogórskiego wskazują, że przychodnie nie są gotowe, aby bezpiecznie testować pacjentów na szerszą skalę.

Z początkiem grudnia testy antygenowe mogą być realizowane nie tylko na oddziałach szpitalnych i SOR-ach, ale również w przychodniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. To efekt decyzji Ministerstwa Zdrowia, która ma usprawnić diagnozowanie pacjentów. Wyniki testów mają również zasilać codzienne raporty resortu dotyczące zachorowalności.

- Lekarze rodzinni mogą rozliczać testy antygenowe wykonane w gabinecie. Na stronie http://testyantygenowe.mz.gov.pl lekarze mogą składać zamówienia na testy - zapowiedział minister Adam Niedzielski.

PZ krytycznie o badaniach przesiewowych w gabinetach POZ

Nowego pomysłu resortu zdrowia nie odbierają pozytywnie przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego, którzy wskazują, że obecnie ośrodki POZ nie są gotowe, aby bezpiecznie przeprowadzić proces testowania na większą skalę. Tymczasem doniesienia medialne mają wskazywać na pomysł realizacji badań przesiewowych.

- To jest niedobry pomysł - ocenia Jacek Krajewski, szef Porozumienia Zielonogórskiego. - Jeśli jest mowa o badaniach przesiewowych, można zakładać, że będą one miały masowy charakter. Żeby przyjąć dziesiątki dodatkowych pacjentów, potencjalnie zakażonych koronawirusem, trzeba mieć odpowiednie warunki, zapewniające bezpieczeństwo wszystkim pozostałym. Konieczne jest wydzielone miejsce, śluzy, filtry, nie wspominając o dodatkowym personelu. Tylko nielicznie, duże przychodnie będą w stanie to zorganizować. W zdecydowanej większości podmiotów POZ jest to niewykonalne.

Chodzi przede wszystkim o zapewnienie ochrony pacjentom, którzy przychodzą między innymi na szczepienia lub konsultują swoje wyniki w przypadku przewlekłych chorób. Wiele gabinetów miałoby problem z bezpiecznym wydzieleniem przestrzeni, co zwiększa ryzyko transmisji wirusa. Lekarze rodzinni zrzeszeni w PZ zwracają uwagę, że w przyszłości badania przesiewowe powinny być organizowane w punktach pobrań, które od wielu miesięcy stanowią podstawę systemu diagnostyki koronawirusa.

Trwa głosowanie...

Czy testy na koronawirusa powinny być wykonywane w przychodniach?

- Rolą lekarzy POZ powinno być edukowanie pacjentów, zachęcanie ich do wykonywania testów, uświadamianie im, jak jest ważne dla powstrzymania epidemii - dodaje Jacek Krajewski. - Wykonywanie wymazów powinno pozostać w funkcjonujących punktach pobrań. Ich liczba jest wystarczająca.

Bakterie odporne na antybiotyki stanowią rosnące zagrożenie dla zdrowia publicznego na całym świecie, w tym również w Polsce. Brak wrażliwości na dostępne leki sprawia, że bakterie (ale także wirusy, grzyby i pasożyty) nie dają się zwalczać, a geny tej odporności przekazują między sobą. Powodem jest nadużywanie i nieprawidłowe stosowanie antybiotyków i innych środków antymikrobowych oraz ich nadmiar w żywności i środowisku.Antybiotykooporne bakterie przyczyniają się do groźnych i śmiertelnych powikłań chorób zakaźnych, w tym zapalenia płuc, opon mózgowych, serca mięśniowego oraz innych układów i narządów. Powodują też śmiercionośną infekcję krwi w postaci posocznicy, czyli sepsy. Sprawdź, jakie bakterii odporne na antybiotyki są najbardziej niebezpieczne dla zdrowia Polaków.

Te bakterie są antybiotykooporne. Uwaga! Oto 6 najbardziej z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki