Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pulsoksymetr dla chorego na COVID-19! Rusza progam Domowej Opieki Medycznej. Jak otrzymać pulsoksymetr? Gdzie się zgłosić? Komu przysługuje?

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
30.11.2020 warszawa konferencja prasowa minstra zdrowia dotyczaca pulsoksymetrown/z agnieszka mastalerz-migaszfot. adam jankowski / polska press
30.11.2020 warszawa konferencja prasowa minstra zdrowia dotyczaca pulsoksymetrown/z agnieszka mastalerz-migaszfot. adam jankowski / polska press brak
Ministerstwo Zdrowia wdraża program Domowej Opieki Medycznej, który zakłada wysyłkę pulsoksymetrów dla osób zakażonych koronawirusem, którzy ukończyli 55. rok życia. Taka forma opieki ma doprowadzić do szybkiej reakcji na pogarszające się parametry wydolności pracy płuc.

Pulsoksymetr dla chorego, zakażonego kronawirusem

Program Domowej Opieki Medycznej (DOM) to najnowszy pomysł Ministerstwa Zdrowia, który ma poprawić diagnostykę, a przede wszystkim usprawnić wdrożenie opieki w przypadku pogarszającego się stanu zdrowia pacjentów z COVID-19.

W ostatnim czasie specjaliści wielokrotnie podkreślali, że pacjenci zbyt późno trafiają na oddziały, co znacznie wpływa na późniejsze rokowanie.

- Chcemy, żeby wszyscy pacjenci w Polsce, którzy mają dodatni wynik testu na koronawirusa, byli objęci zdalną opieką medyczną - powiedział dr Adam Niedzielski, minister zdrowia. - Dzięki temu łatwiej będzie można uchwycić moment, gdy dochodzi do pogorszenia parametrów pacjenta i powinien on jak najszybciej trafić do szpitala.

Kto może otrzymać pulsoksymetr?

Do programu będą kwalifikowani chorzy w wieku powyżej 55 lat, u których potwierdzono infekcję wywołaną przez koronawirusa. Każdy zakażony ma otrzymać pulsoksymetr umożliwiający pomiar saturacji w warunkach domowych. Z kolei dzięki aplikacji Pulsocare wszelkie pomiary będą przekazywane do specjalistów z Centrum Kontaktu. W razie niepokojących wyników zostanie podjęta decyzja o teleporadzie lub wezwaniu karetki pogotowia.

- Według stanu na 30 listopada w Polsce programem zostało objętych 7 tysięcy osób. Na Pomorzu dostęp do aplikacji PulsoCare uzyskało 304 lekarzy - poinformował Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pacjenci mogą być kwalifikowani przez wspomnianych lekarzy rodzinnych lub za pomocą samodzielnej rejestracji - po wypełnieniu formularza Pulsocare. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że pulsoksymetry zostaną dostarczone drogą pocztową.

– Obecność pacjenta w tym programie powoduje, że opieka jest ciągła. Pacjenci z chorobami przewlekłymi narażeni są na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem. Żeby program dał efekt w postaci zmniejszenia liczby zgonów, musi być powszechny, a nie obejmować tylko grupy ryzyka, dlatego zachęcam do tego, by włączyć się do tego programu - podkreśliła prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej.

Co istotne, osoby posiadające własne urządzenie do pomiaru natlenowania krwi, również mogą wziąć udział w programie. Wszelkie wątpliwości i pytania można zgłaszać za pośrednictwem specjalnej infolinii pod numerem tel. 800 190 590.

Bakterie odporne na antybiotyki stanowią rosnące zagrożenie dla zdrowia publicznego na całym świecie, w tym również w Polsce. Brak wrażliwości na dostępne leki sprawia, że bakterie (ale także wirusy, grzyby i pasożyty) nie dają się zwalczać, a geny tej odporności przekazują między sobą. Powodem jest nadużywanie i nieprawidłowe stosowanie antybiotyków i innych środków antymikrobowych oraz ich nadmiar w żywności i środowisku.Antybiotykooporne bakterie przyczyniają się do groźnych i śmiertelnych powikłań chorób zakaźnych, w tym zapalenia płuc, opon mózgowych, serca mięśniowego oraz innych układów i narządów. Powodują też śmiercionośną infekcję krwi w postaci posocznicy, czyli sepsy. Sprawdź, jakie bakterii odporne na antybiotyki są najbardziej niebezpieczne dla zdrowia Polaków.

Te bakterie są antybiotykooporne. Uwaga! Oto 6 najbardziej z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki