Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terapia psychodeliczna legalna w Australii. To pierwszy kraj, gdzie można stosować psylocybinę i ecstasy do leczenia depresji i PTSD

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
To przełom w leczeniu uporczywych zaburzeń psychicznych. Władze Australii zalegalizowały medyczne psychodeliki do terapii depresji i zespołu stresu pourazowego. Dwa dopuszczone do stosowania leki zawierają MDMA znany jako ecstasy oraz psylocybinę z halucynogennych grzybków. Zobacz szczegóły.

Spis treści

Medyczne psychodeliki legalne w Australii. To ecstasy i „magiczne” grzybki

Australia jest pierwszym krajem, który zalegalizował terapię z udziałem medycznych psychodelików. Tym terminem określa się psychoaktywne substancje, czyli działające na mózg, które powodują zmiany percepcji i wywołują doświadczenia określane jako odmienne stany świadomości. W połączeniu z psychoterapią mogą one umożliwić leczenie trudnych przypadków zaburzeń psychicznych.

Dowiedz się więcej: Psychodeliki przeciw uzależnieniu i depresji. Oto, jak działają kontrowersyjne terapie

Jak poinformował w niedzielę 3 lipca Sky News., obowiązująca od 1 lipca 2023 r. legalizacja dotyczy preparatów zawierających dwa związki. Pierwszym jest półsyntetyczna 3,4-Metylenodioksymetamfetamina, czyli MDMA znana jako ecstasy, a drugim – psylocybiny pozyskiwane z halucynogennych grzybów Psilocybe, nazywanych też „magicznymi grzybkami”. Mogą one być teraz stosowane w leczeniu uporczywych schorzeń psychicznych – odpowiednio: depresji i zespołu stresu pourazowego (PTSD). Poza tym pozostają nielagalnymi narkotykami.

Psylocybina to nowy lek, który jest pozyskiwany z grzybów z rodzaju Psilocybe.
Psylocybina to nowy lek, który jest pozyskiwany z grzybów z rodzaju Psilocybe.
fot. rawpixel/freepik, Zergboy/Wikimedia Commons (małe)

Władze Australii umieściły oba preparaty na liście leków zatwierdzonych przez Therapeutic Goods Administration (TGA). Jak powiedział prof. Chris Langmead, zastępca dyrektora Neuromedicines Discovery Center w Monash Institute of Pharmaceutical Sciences, w ciągu ostatnich 50 lat poczyniono bardzo niewiele postępów w leczeniu trudnych problemów ze zdrowiem psychicznym. Zmieniły to jednak najbardziej współczesne prace, które umożliwiły wprowadzenie przełomowej terapii psychodelicznej do oficjalnej medycyny.

– Współczesne zainteresowanie substancjami psychodelicznymi, takimi jak MDMA i psylocybina, trwa już od wielu lat. W rzeczywistości wiele prac wykonano w latach 1960. – wyjaśnił prof. Chris Langmead. – Jednak to ostatnie dwa, trzy czy cztery lata przyniosły znaczące duże badania kliniczne poświęcone skuteczności MDMA w połączeniu z psychoterapią w leczeniu zespołu stresu pourazowego.

Polecamy także:

Nowy wymiar leczenia depresji i PTSD substancjami psychoaktywnymi

Zastosowanie medycznych psychodelików będzie możliwe w ramach specjalnej terapii zwanej Psychedelic Assisted Therapy (terapia wspomagana psychodelicznie). Jest to niezwykle intensywny typ psychoterapii prowadzony z udziałem dwóch wyszkolonych specjalistów, który trwa około 40 godzin.

Choć prof. Langmead zapewnia, że decyzja TGA wynikała z dużej liczny nowych danych klinicznych na temat bezpieczeństwa i efektywności tych leków stosowanych w ściśle kontrolowanych warunkach klinicznych, wielu ekspertów medycznych w Australii, Stanach Zjednoczonych i innych krajach wyraża swój sceptycyzm. Ostrzegają oni, że potrzeba jest dalszych badań oceniających zwłaszcza zakres ryzyka związanego z psychodelikami, które mogą powodować halucynacje.

Zobacz: Od czego uzależnieni są Polacy? Zobacz wyniki Ogólnopolskiego Badania Nałogów

– Istnieją obawy, że dowody pozostają niewystarczające, a przejście do wykorzystania klinicznego jest przedwczesne – powiedział dr Paul Liknaitzky, szef Clinical Psychedelic Lab, który przypuszcza też, że nieprawidłowości dotyczyć mogą także formalnego nadzory nad szkoleniem, leczeniem i wynikami pacjentów.

Dr Liknaitzky zwrócił też uwagę, że leki te będą drogie. Cykl leczenia może kosztować jednego pacjenta np. około 10 tys. dolarów australijskich. Tyle może też jednak kosztować roczne leczenie depresji w konwencjonalny sposób. (PAP)

wr/ mms/ arz

Sprawdź też:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Terapia psychodeliczna legalna w Australii. To pierwszy kraj, gdzie można stosować psylocybinę i ecstasy do leczenia depresji i PTSD - Strona Zdrowia

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki