Strajk w szkołach. Teatry i muzea z Pomorza przyjmą uczniów w czasie strajku nauczycieli [lista]

(KGK)
Jeśli dojdzie do strajku nauczycieli, uczniowie będą mogli wejść za darmo m.in. do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
Jeśli dojdzie do strajku nauczycieli, uczniowie będą mogli wejść za darmo m.in. do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku Piotr Hukalo
Jeśli 8 kwietnia 2019 r. dojdzie do strajku w szkołach, przedszkolach i innych placówkach, uczniowie będą mogli nieodpłatnie skorzystać z oferty jednostek kulturalnych samorządu województwa pomorskiego. To odpowiedź marszałka Mieczysława Struka na apel rodziców, którzy zwrócili się do samorządowców o wsparcie strajku pracowników oświaty.

Z inicjatywy Mieczysława Struka, marszałka woj. pomorskiego, na czas planowanego przez nauczycieli strajku samorządowe instytucje kultury – teatry, muzea i biblioteki – otworzą swoje podwoje dla uczniów. Darmowe zajęcia przygotowano dla dzieci i młodzieży w różnym wieku (grupy zorganizowane). Samorządowcy zapowiadają, że wciąż trwają pracę nad poszerzeniem oferty o kolejne placówki.

Mieczysław Struk zaproponował również pomoc pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, którzy w czasie strajku nauczycieli nie będą mogli zapewnić opieki swoim pociechom. Pracownicy urzędu mogą zabrać dzieci ze sobą do pracy, gdzie zapewniona zostanie im opieka i wiele atrakcji, takich jak czytanie bajek, gry edukacyjne, układanie puzzli w sali „Niebo polskie” oraz zwiedzanie np. Muzeum Narodowego w Gdańsku.

- O wyjście z podobną propozycją dla pracowników zaapelowałem też do szefów wszystkich podległych Urzędowi Marszałkowskiemu jednostek – mówi Mieczysław Struk.

- (…) Po licznych rozmowach z przedstawicielami oświaty, w pełni solidaryzuję się z walczącymi o godność nauczycielami. Warto podkreślić, że protestujący nauczyciele, obok kwestii ich wynagrodzeń, zwracają także uwagę na niedoinwestowanie oświaty oraz negatywne dla dzieci i młodzieży skutki pośpiesznie i chaotycznie wprowadzanych przez obecny rząd zmian w systemie edukacji. Jestem pełen uznania dla determinacji protestujących oraz sprzeciwiam się deprecjacji zawodu nauczyciela oraz zrzucaniu na samorządy dodatkowych zadań bez ich właściwego finansowania – komentuje marszałek.

Do muzeum i teatru w czasie strajku. Lista placówek z Pomorza

Oto lista placówek, do których można wejść za darmo w czasie strajku nauczycieli. Co istotne, grupy muszą być pod opieką osób, które mają uprawnienia pedagogiczne.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Muzeum może zorganizować zajęcia dla dzieci:

  • 8 -12 kwietnia br. na grodzisku w Sopocie (mogą to być lekcje bądź jakieś formy gier i zabaw albo ognisko i pieczenie kiełbasek)
  • 9 -12 kwietnia br. w Domy Przyrodników przy ul. Mariackiej 25/26 w Gdańsku (lekcje-warsztaty muzealne)
  • 10-11 kwietnia na zamku w Gniewie (lekcje – warsztaty muzealne).

kontakt: tel. 58 535 35 29

Grupy muszą być pod opieką osób, które mają uprawnienia pedagogiczne.

Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny  im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich 

Muzeum deklaruje możliwość bezpłatnego oprowadzenia dzieci i młodzieży w dniach od 8 do 19 kwietnia br. w godzinach 9:00 - 16:00. Grupy muszą być pod opieką osób, które mają uprawnienia pedagogiczne, a ich przybycie powinno być zgłaszane z co najmniej 2-dniowym wyprzedzeniem.

kontakt: tel. 58 686 12 88, e-mail: [email protected]

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum przygotowało 15 darmowych zajęć dla dzieci i młodzieży szkolnej w dniu
8 kwietnia 2019 roku. Oferta dotyczy wyłącznie grup zorganizowanych do 30 osób (decyduje kolejność zgłoszeń).

Lekcje muzealne: Dzieje średniowiecznego Pomorza
Lekcja muzealna przeznaczona dla dzieci od 7 lat do młodzieży licealnej (sposób prowadzenia lekcji jest dostosowany do wieku odbiorcy). Czas trwania: 45 min. Godziny zajęć do wyboru: 9.00, 11.00 lub 13.00

Witkacy – życie i twórczość
Lekcja muzealna dla młodzieży od 12 lat. Ze względu na prace konserwatorskie związane z przygotowaniem kolekcji Witkacego do eksponowania w Białym Spichlerzu zajęcia mają formę wykładu.
Czas trwania: 45 min.
Godziny zajęć do wyboru: 8.00, 10.00 lub 12.00

Warsztaty muzealne do wystawy czasowej „XVII konkurs sztuki i rękodzieła Słupsk 2018”:

Zajęcia w ramach…
Warsztaty muzealne dla młodzieży i dzieci od 10 lat. Tworzenie chodniczków na ramkach tkackich.
Czas trwania: do 2 godzin.
Godziny zajęć do wyboru: 8.00, 10.30 lub 13.00

Kumihimo – japońska sztuka wyplatania sznurków
Warsztaty muzealne dla młodzieży i dzieci od 7 lat. Tworzenie ozdób metodą kumihimo.
Czas trwania: 1,5 godziny.
Godziny zajęć do wyboru: 8.30, 10.30 lub 12.30

Plecenie węży
Warsztaty muzealne dla młodzieży i dzieci od 7 lat. Tworzenie ozdób zastosowaniem nietypowych technik tkackich.
Czas trwania: 1,5 godziny.
Godziny zajęć do wyboru: 9.00, 11.00 lub 13.00
Aby wziąć udział w zajęciach należy przesłać maila na adres [email protected] podając tytuł zajęć i godzinę wybraną spośród podanych poniżej. W jednym mailu prosimy zgłaszać tylko jedną grupę. Decyduje kolejność zgłoszeń. Honorowane będą wyłącznie zgłoszenia dokonane tą drogą.

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie
Muzeum deklaruje możliwość bezpłatnego przyjęcia dzieci i młodzieży w dniach
8-12 kwietnia br. w godzinach urzędowania instytucji (1000-1600). Jednak grupy takie musiałyby być pod opieką osób, które mają uprawnienia pedagogiczne.

kontakt: tel. 59 822 86 18, e-mail: [email protected]

INSTYTUCJE ARTYSTYCZNE

Opera Bałtycka w Gdańsku

Opera deklaruje możliwość bezpłatnego przyjęcia dzieci i młodzieży zarówno dla swoich pracowników, jak i osób spoza teatru.
W ramach czasu zorganizowanego w dniach 8-12 kwietnia w godzinach 9.30-14.00 proponowane są: oprowadzanie po Operze, warsztaty tematyczne oraz zabawy na foyer.

Opera gwarantuje prowadzenie zajęć, jednak niezbędna jest opieka osób posiadających uprawnienia pedagogiczne, np. na zasadzie wolontariatu, lub opieka ze strony wybranych rodziców pod warunkiem, że uzyskają w tym celu zgody pozostałych rodziców/opiekunów dzieci.

Obowiązują zapisy z wyprzedzeniem. Szczegółowe informacje oraz zapisy w dziale edukacji Opery.
Kontakt: [email protected]

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Filharmonia Bałtycka jest gotowa ugościć młodzież licealną  na tzw. próbach otwartych realizowanych w terminie 8 -10 kwietnia br. w godz. 9-13. Ze względów organizacyjnych, zachowania porządku na próbie, proponujemy, aby liczba osób na każdej próbie nie przekroczyła 150 osób. Jednak grupy takie musiałyby być pod opieką osób, które mają uprawnienia pedagogiczne. Kontakt: tel. (58) 320-62-52

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Teatr Muzyczny dysponuje następującymi wolnymi terminami 9.04, 10.04, 11.04 – godziny do ustalenia. Grupy za względu na przepisy BHP, nie mogą być większe niż 20 osób. Grupy takie musiałyby być pod opieką osób, które mają uprawnienia pedagogiczne. Kontakt: [email protected]

Teatr Wybrzeże w Gdańsku

W związki ze strajkiem nauczycieli Teatr Wybrzeże zaprasza dzieci i ich opiekunów do darmowego uczestnictwa  w zwiedzaniu teatru od kulis w Gdańsku. Terminy: 08.04 godz. 12.00/ 09.04 godz. 12:00/ 10.04 godz. 10:00.
Liczba miejsc ograniczona. Każda grupa może liczyć maksymalnie 30 osób. Z dziećmi powinien być obecny opiekun.
Kontakt: tel. 58 301 70 27, e-mail: [email protected]

INNE INSTYTUCJE

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku

Galeria deklaruje możliwość bezpłatnego przyjęcia dzieci i młodzieży w dniach 9-12 kwietnia br. w godzinach 10-18. Zaprasza grupy zorganizowane do zwiedzania wystawy „Pod soczystym zielonym mchem, ktoś schował białe kości”  w trzech salonach wystawienniczych:

  • Galeria Kameralna / Partyzantów 31a w Słupsku
  • Baszta Czarownic / F. Nullo 8 w Słupsku
  • Centrum Aktywności Twórczej  / Zaruskiego 1a w Ustce.

 
Dodatkowo w tych dniach dla chętnych grup BGSW zorganizuje lekcje o sztuce towarzyszące aktualnej wystawie w galerii, po wcześniejszym zapisaniu się. Grupy takie musiałyby być pod opieką osób, które mają uprawnienia pedagogiczne lub dzieci musiałyby być pod opieką rodziców.
 

Warsztaty m.in. plastyczne i literackie organizują też filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Tu znajduje się harmonogram zajęć >>>

Zobacz też: Rozmowy rządu z nauczycielami przerwane. B. Szydło zaapelowała o zawieszenie strajku, S. Broniarz apel odrzucił (3.04.2019)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie