Strajk nauczycieli 2019 w szkołach i przedszkolach. Do kiedy potrwa strajk oświaty? Tylko Solidarność przyjęła propozycje rządu [8.04.2019]

Katarzyna Gruszczyńska
Strajk nauczycieli 2019. Czy będzie strajk od 8 kwietnia? Został jeden dzień do strajku w szkołach i przedszkolach. Trwa ostatnia runda negocjacji związkowców ze stroną rządową. 7.04.2019 r. odbyły sie ROZMOWY OSTATNIEJ SZANSY. Czy 8.04.2019 r. sparaliżowane zostaną szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe w Polsce. Co na propozycje rządu ZNP i "Solidarność"?

Strajk nauczycieli 2019. Propozycje rządu odrzucone przez 2 centrale związkowe. Solidarność podpisała jednak porozumienie!

Solidarność przyjęła 5 punktowe porozumienie z rządem. Pozostałe dwie centrale związkowe nie zaakceptowały propozycji rządu w sprawie podwyżek dla nauczycieli.

Beata Szydło podczas konferencji po rozmowach ostatniej szansy zaapelowała do nauczycieli, żeby decydując się w poniedziałek na strajk, wzięli pod uwagę, że to czas egzaminów. Zaznaczyła tez, że jeśli pozostałe związki będą chciały rozmawiać, strona rządowa przystąpi do kolejnych negocjacji.

Strajk nauczycieli 2019 w szkołach i przedszkolach

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych domagają się 30-proc. wzrostu wynagrodzenia w 2019 r. rozłożonego na dwie raty.

W piątek, 5 kwietnia ze strony rządu padła NOWA PROPOZYCJA. Zakładała ona wzrost wynagrodzeń w najbliższych latach z jednoczesnym podwyższeniem nauczycielskiego pensum o 4 - 6 godzin.

Strajk nauczycieli 2019. Szkoły informują o proteście uczniów i nauczycieli

Tymczasem dyrektorzy szkół i samorządowcy już informują rodziców i uczniów, że protest prawdopodobnie się odbędzie.

- Przedłużające się negocjacje rządu z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego, nie oddaliły jak do tej pory widma strajku – mówią urzędnicy z sopockiego magistratu.

Najnowsze, szacunkowe dane z Sopotu wskazują, że w przypadku fiaska piątkowych negocjacji, zajęcia nie odbędą się w Zespole Szkół Nr 1, II LO, III LO, ZSH, SP nr 1, SP nr 8, SP nr 9 (dla klas 4-8), SP nr 7. Na 7 przedszkoli w dwóch (nr 2 i nr 12) zajęcia mają być odwołane. Większość dyrektorów dowie się o skali akcji dopiero w poniedziałek rano, gdy nauczyciele podpiszą listy strajkowe.

Dyrektorzy już zawiadomili okręgowych inspektorów pracy o powstaniu sporu zbiorowego. A Państwowa Inspekcja Pracy informuje, że nie planuje dodatkowych nadzwyczajnych działań kontrolnych w związku z protestem.

Czytaj także


Będzie strajk w szkołach? Ręka na pulsie

Piątkowe negocjacje mogą być kluczowe. Czasu jest coraz mniej, do planowanego strajku zostały zaledwie 3 dni. Trudno się dziwić, że zarówno dyrektorzy szkół i przedszkoli, uczniowie, ich rodzice, z napięciem śledzą ich przebieg.

- Trzymamy rękę na pulsie – mówi nam Monika Wojtowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Gdańsku. W tej szkole za strajkiem opowiedział się zarówno Związek Nauczycielstwa Polskiego, jak i oświatowa Solidarność.

Katarzyna Kędzioł, dyrektor SP nr 8 im. Przyjaciół Ziemi w Gdańsku już poinformowała rodziców, że prawdopodobnie od 8 kwietnia 2019 zostaną zawieszone do odwołania zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. To, czy dzieci będą mogły liczyć na zajęcia opiekuńcze, będzie uzależnione od liczby strajkujących nauczycieli.

"Zwracam się z prośbą do państwa o zrozumienie tej wyjątkowo trudnej sytuacji i w miarę możliwości zorganizowanie dla swoich dzieci opieki poza szkołą" - napisała w liście do rodziców.

Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia mówi: - W porozumieniu z gdyńskimi podmiotami posiadającymi ciekawą ofertę dla dzieci staramy się przygotować pakiet zajęć edukacyjnych, które mogłyby zastąpić zajęcia szkolne.

Czy będzie strajk nauczycieli od 8.04.2019? Skalę strajku poznamy w poniedziałek

Niestety z uwagi na charakter strajku, jego skalę będziemy mogli poznać dopiero 8 kwietnia, zatem dopiero wówczas będziemy mogli zaproponować konkretne rozwiązania. Jesteśmy jednak przygotowani na różne ewentualności - mówi wiceprezydent.

Niestety z uwagi na charakter strajku, jego skalę będziemy mogli poznać dopiero 8 kwietnia, zatem dopiero wówczas będziemy mogli zaproponować konkretne rozwiązania. Jesteśmy jednak przygotowani na różne ewentualności.

Strajk w szkołach na Pomorzu

Jeśli piątkowe rozmowy się nie powiodą, strajk odbędzie się w ponad 800 pomorskich placówkach oświatowych. Opowiedziało się za nim 97 proc. placówek, w których odbyło się referendum strajkowe. Sparaliżowane mogą zostać szkoły, przedszkola czy poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Zobacz też: Rozmowy rządu z nauczycielami przerwane. B. Szydło zaapelowała o zawieszenie strajku, S. Broniarz apel odrzucił (3.04.2019)

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rysiek

Prędzej zaakceptują 10% podwyżki z wyrównaniem od stycznia 2019 niż odległe terminy, jak wrzesień 2019, styczeń 2020 itd. i jakaś śmieszna zmiana pensum na pensum plus

R
Rysiek

Prędzej zaakceptują 10% podwyżki z wyrównaniem od stycznia 2019 niż odległe terminy, jak wrzesień 2019, styczeń 2020 itd. i jakaś śmieszna zmiana pensum na pensum

R
Rysiek

Prędzej zaakceptują 10% podwyżki z wyrównaniem od stycznia 2019 niż odległe terminy, jak wrzesień 2019, styczeń 2021 itd. i jakieś śmieszne pensum
Prędzej zaakceptują 10% podwyżki z wyrównaniem od stycznia 2019 niż odległe terminy, jak wrzesień 2019, styczeń 2021 itd. i jakieś śmieszne pensum

G
Gość

Widocznie nauczyciele zarabiają tak dobrze, że mogą sobie pozwolić na rezygnację z wypłaty za okres strajku (bezterminowy). Wiedzą co robią? Wątpię, Broniarz im tego nie powie. Oszust!.

E
Edyta

Można na miejsce nauczyciela zatrudnić każdego. Tylko ja nie chcę żeby moje dzieci uczył byle kto. Chcę dobrych doświadczonych nauczycieli. W każdej branży dobry pracownik jest wysoko ceniony. Ten słabszy czy uczący się jest wynagradzany inaczej. To jasne prawo!
Popieram strajk !!!! Jestem z nauczycielami !!!!też mam dzieci. Zajmę się i zorganizuję opiekę bo szkoła uczy !a nie jest opiekunką darmową! To ja jako rodzic zapewniam opiekę moim dzieciom! Nie może rodzic wszystkiego zrzucić na szkołę! A wielu by tak chciało!!! Rodzicu masz dzieci? Świadomie? To wiesz jakie masz obowiazki? A nie gadać na nauczyciela który ma nauczyć zaopiekować się zorganizować wycieczkę i wychować. Szkoła to nie dom dziecka! Nauczyciele walczcie o szacunek!!!!!

n
natalia

Drodzy nauczyciele zapraszam na jeden dzień do Biedronki sobie popracować wtedy wam się protestów odechce .

M
Marcin

Nauczycieli w kamasze!

g
gość

Dyrektorzy, którzy nie zorganizują egzaminów/matur, powinni trafić przed sąd!!! Skandal. Uczniowie nie są zakładnikami nauczycieli! Wszyscy mają prawo do edukacji - nie tylko ci z prywatnych szkół!

G
Gość

Jeśli dojdzie do strajku to rząd powinien podjąć kroki dyscyplinarne- zwolić ich w trybie natychmiastowym.Na ich miejsce są młodzi i chętni do pracy.A za taki wymiar czasu i taką pensję to chyba każdy chciałby pracować.Brawo dla rządu- oczywiście jeśli postawi na swoim.

C
Córka nauczycielki

Popieram strajk nauczycieli! Za całą pracę jaką robią w szkole i poza nią w domu, za wszystkie godziny spędzone, by przygotować się na kolejny dzień, posprawdzać i ocenić sprawdziany, za wszystkie organizowane 'w czasie wolnym' imprezy i występy należy im się godne wynagrodzenie i godna emerytura, bo to co jest teraz to kpina dla osoby wykształconej i oddanej swojej pracy. A komentarze typu "bo mają ferie i wakacje" to im się nie należy są śmieszne. Bo przerwa od tego zgiełku jest konieczna i należy im się wytchnienie.

G
Gość

W kamasze ich wsadzić i po zawodach ,właściwie to powinni być do tego przyzwyczajeni bo nauczycielki to w dużym stopniu żony trepów.

Z
Zosiek

Mam nadzieję, że rząd wreszcie pokaże, że ma kręgosłup i odwoła wszelkie podwyżki, jak również usunie kartę nauczyciela, w przypadku jeśli strajk się odbędzie. Całe to zamieszanie to jawny szantaż. Nauczyciele popierający strajk gotowi są wprowadzić chaos, który negatywnie wpłynie na przyszłość kraju. A wszystko w imię chciwości i lenistwa.

G
Gienek

Niestety drodzy nauczyciele - rząd Was oleje - wolą kupić kolejną grupę która na nich zagłosuje - Was jest za mało i im się to nie opłaca. Smutne ale prawdziwe

U
Uczeń

Maturzyści bardzo dziękują za chaos, który jeszcze bardziej nas stresuję. Zawsze żyłam w przekonaniu, że system edukacji w naszym pięknym kraju pozostawia wiele do życzenia. Ale żeby miesiąc przed maturami pozbawiać nas kluczowych powtórek oraz blokować możliwość poprawiania ocen? Porażka systemu.....

r
rodzic

Mam nadzieję, że strajku nie będzie. Nie mam co zrobić z dziećmi. Czy szkoły zapewnią nad nimi opiekę?

Dodaj ogłoszenie