Strajk w szkołach 2019. Ilu nauczycieli z Pomorza będzie protestować? Władze oświatowe sprawdzają, czy placówkom od 8.04.2019 grozi paraliż

Katarzyna Gruszczyńska
Protest nauczycieli przybiera na sile
Protest nauczycieli przybiera na sile Marek Szawdyn
Protest nauczycieli 2019. Pomorze szykuje się do paraliżu szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, w związku z planowanym na 8.04.2019 r. strajkiem nauczycieli. Dyrektorzy szkół orientują się, ilu nauczycieli planuje wziąć udział w strajku. Od tego uzależniają dalsze działania.

- Od strony formalnej organizator strajku ma obowiązek zawiadomić zakład pracy o terminie strajku minimum na pięć dni przed tym wydarzeniem. Dyrektorzy szkół będą mieli obowiązek zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo uczniów. Na pewno nie mogą tej odpowiedzialności przerzucać na strajkujących nauczycieli - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Czytaj również: Burmistrz Czarnego będzie egzaminował uczniów w czasie protestu nauczycieli?

Strajk nauczycieli. Apel do rodziców

W pomorskich szkołach, ale także w urzędach trwają narady i przygotowania do protestu.

- W wielu placówkach blisko 100 procent załogi chce strajkować. Ufam, że jak poznamy wyniki referendum, będziemy mogli z dyrektorami placówek oświatowych przygotować się do ósmego kwietnia i dni kolejnych - mówi nam Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska. - Mam nadzieję, że jak zawsze komitety strajkowe będą współpracować na rzecz i po stronie powierzonych nam uczniów - dodaje.

Wiceprezydent Gdańska apeluje też do rodziców i opiekunów, by uważnie śledzili komunikaty z placówek oświatowych w najbliższych dniach.

Jak do widma strajku przygotowuje się Gdynia? - Na bieżąco analizujemy sytuację, ściśle współpracując z Kuratorium Oświaty, dyrektorami placówek i związkami zawodowymi, by mieć pełną wiedzę na temat planowanych działań. Zapewniam, że podejmiemy decyzje najlepsze dla samych uczniów i ich rodziców - komentuje dla nas Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

- Orientujemy się, ilu nauczycieli z naszych szkół planuje wziąć udział w strajku. Jesteśmy w kontakcie z dyrektorami innych szkół - mówi Dorota Dunst, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Gdyni.

Dla Doroty Dunst to będzie drugi strajk. - W 1993 roku pracowałam w I Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni. Wtedy przychodziliśmy do pracy, ale egzamin maturalny się nie odbył - opowiada.

Oflagowana jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim.

- Decyzje dotyczące opieki nad uczniami w czasie ewentualnego strajku będą podejmowane w zależności od tego, ilu nauczycieli przystąpi do strajku - informuje Marlena Bielak, wicedyrektor SP nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim.

- Zarobki nie zależą od nas, a cała odpowiedzialność spada na nas - mówi jeden z dyrektorów, który prosi o zachowanie anonimowości. Nie jest to odosobniona opinia.

Na mapie Pomorza są też placówki, których strajk nie dotknie, a egzaminy odbędą się zgodnie z harmonogramem. Będzie tak w Morskiej Szkole Podstawowej im. Aleksandra Doby w Gdańsku. - W naszej szkole nie ma organizacji związkowych i dlatego nie strajkujemy. Egzamin ósmoklasisty nie jest zagrożony - mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Kamil Gajewski, dyrektor placówki. Jest tam obecnie jedna ósma klasa. Uczą się w niej 23 osoby.

Czytaj również: Strajk nauczycieli 2019. Spytaliśmy Czytelników, co sądzą o proteście nauczycieli i czy go popierają

Strajk w czasie egzaminów? Arkusze są już wydrukowane

Tymczasem Anna Zalewska, szefowa resortu edukacji, jeszcze w piątek zapewniała, że przygotowania do egzaminu ósmoklasisty i gimnazjalnego przebiegają zgodnie z planem. MEN informuje, że arkusze są już wydrukowane i gotowe do wysyłki.

- Tak jak deklarowaliśmy wcześniej, tegoroczne egzaminy odbędą się i nie ma możliwości ich przełożenia - podkreśla Anna Zalewska.

Przypomnijmy, że związki zawodowe - zarówno ZNP, jak i Solidarność domagają się podwyżki. ZNP żąda 1000 zł, a „S” - podniesienia wynagrodzenia zasadniczego nie mniej niż o 650 zł od stycznia 2019 r. i o kolejne 15 proc. od stycznia 2020 r.

W szkołach w całej Polsce, w tym w ponad 80 proc. placówek na Pomorzu, do piątku, 22 marca, trwa referendum strajkowe. Jeśli więcej niż co najmniej 50 proc. zatrudnionych opowie się za strajkiem, rozpocznie się on 8 kwietnia i potrwa do odwołania.

Kolejny dzień okupacji krakowskiego kuratorium przez nauczycieli z „Solidarności”

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

n
nauczycielka

Strajk nauczycieli w poniedziałek! Nie cofniemy się przed protestem!

G
Gosć

Nauczyciele opamiętajcie się krzywdzicie w zupełnosci dzieci. Skandal.

M
Matka - Belferka

Polityczna manipulacja Broniarza. W bonusie namawianie uczniów podstawówki do poparcia strajku. Skandal.

N
Nauczycielka

Ludzie opamiętajcie się, chcecie obalić jedyny rząd, który jest po stronie ludzi? Już zapomnieliście jak było 8 lat?

A
AJB

Nie ma obawy, PO strajku towarzysz Broniarz zastosuje odpowiednią rehabilitację podwyżką od PiSu i "tysiącem brutto na "tfaż" od Schetyny i paraliż ustąpi w mgnieniu oka niczym "Siedemnaście mgnień "Wiosny" Biedrońki, tfuj, Stirlitza! :)

p
polip

A gdzie dobro dzieci???

P
Polihistor

Grozi lub nie, strajk się odbędzie lub wcale niekoniecznie, ale atmosferkę warto zawczasu podgrzać, nieprawdaż?

R
RODZIC

To jest walka polityczna ,ktora ma dotykac nauki dzieci.JEST to narzedzie ,aby niszczyc dorobek edukacyjny .

G
Gość

Super

Dodaj ogłoszenie