Rozpoczął się demontaż dawnego pasa startowego na gdańskiej Zaspie. Powstanie tu osiedle kilkunastu budynków [zdjęcia]

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
30.01.2019. Pas startowy na gdańskiej Zaspie. Początek inwestycji Budimexu
30.01.2019. Pas startowy na gdańskiej Zaspie. Początek inwestycji Budimexu Przemysław Świderski
Choć zwycięski projekt na zagospodarowanie dawnego pasa startowego na gdańskiej Zaspie poznaliśmy już w połowie 2015 roku, pierwsze prace związane z tą inwestycją ruszyły dopiero teraz. Inwestor rozpoczął właśnie demontaż betonowej płyty dawnego pasa. Trzeba jednak dodać, że koncepcja zabudowy tego terenu od samego początku budziła wśród mieszkańców liczne kontrowersje.

- Właśnie rozpoczęły się prace polegające na skuciu betonu na nieczynnym pasie startowym na Zaspie. Dzięki temu trzy hektary, które dotąd nie przyjmowały wody z opadów, staną się w dużej mierze powierzchnią biologicznie czynną. Po każdych większych opadach na ulicach i chodnikach wzdłuż pasa tworzyły się olbrzymie kałuże, gdyż ten rejon dzielnicy nie posiada odpowiedniego odwodnienia drogowego. Woda spływająca z betonowego pasa pogarszała ten stan - mówi Andrzej Miś, rzecznik Budimeksu Nieruchomości.

Pierwszy etap demontażu betonowej płyty zakończyć się ma jeszcze w I kwartale 2019 roku. Drugi zaplanowano na maj i czerwiec br. Później, jak zapowiada inwestor, rozpocznie się tzw. remediacja, czyli wymiana gruntu znajdującego się pod dawnym pasem startowym.

- Ten rejon Zaspy wymaga całościowej zmiany infrastruktury drogowej. A brakuje m.in. jezdni, chodników, latarni i wspomnianego już odwodnienia. Na przeszkodzie był zawsze brak funduszy. Jednak sytuacja się zmieniła. W budżecie właściciela działki – Budimeksu Nieruchomości – zarezerwowano na ten cel aż 16 mln zł. Stosowna umowa została już podpisana z miastem. Prace mogą jednak ruszyć dopiero po rozpoczęciu budowy osiedla dla rodzin - mówi dalej Andrzej Miś.

Przypomnijmy jednak, że to właśnie owe osiedla budziły wśród mieszkańców od samego początku największe kontrowersje. Ich główne zarzuty dotyczyły wysokości i gęstości planowanej zabudowy.

Tylko w pierwszym etapie inwestycji stanąć mają, od strony ul. Hynka, cztery budynki 18-kondygnacyjne i cztery budynki 5-kondygnacyjne.

W drugiej kolejności właściciel terenu dawnego pasa startowego postawić chciałby w okolicy ulic Dywizjonu 303, Al. Jana Pawła II, Pilotów i Startowej następnych pięć budynków. To właśnie na ich budowę nie chcą zgodzić się mieszkańcy.

- To, co proponuje Budimex jest za gęste i zbyt wysokie - mówili wielokrotnie na naszych łamach członkowie Stowarzyszenia na rzecz zrównoważonego rozwoju Zaspy Centralnej. - Widać, że deweloper, tak jak każdy prywatny podmiot, stara się osiągnąć maksymalny zysk.

Niepokój aktywistów budziło także orzeczenie prezydenta Gdańska (ze stycznia 2017r.) o braku konieczności uzyskania przez inwestora oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Od decyzji tej działacze odwołali się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które... przyznało im rację.

Rzecznik Budimeksu: Wykonawca dołoży starań, aby były jak najmniej uciążliwe dla sąsiadów. Po ich zakończeniu mieszkańcy Zaspy zyskają zupełnie nowe rozwiązania drogowe i komunikacyjne.

- Działania prowadzone są zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska oraz decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku - zapewnia Andrzej Miś. - Wykonawca dołoży starań, aby były jak najmniej uciążliwe dla sąsiadów. Po ich zakończeniu mieszkańcy Zaspy zyskają zupełnie nowe rozwiązania drogowe i komunikacyjne. Po skuciu betonowej warstwy, woda z pasa będzie mogła w końcu wsiąkać i służyć ekosystemowi. Nie będzie spływała, powiększając i tak duże rozlewiska na jezdniach. Oprócz tego, co będzie widoczne na powierzchni, zakres prac obejmie również infrastrukturę podziemną, m.in. kanalizację burzową. Dzięki opisanym działaniom na rzecz środowiska naturalnego zwiększy się powierzchnia biologicznie czynna oraz przywrócona zostanie czystość gruntu - podsumowuje Andrzej Miś.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie