Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozbudowa portu w Krynicy Morskiej za pieniądze z Urzędu Morskiego w Gdyni. Koszt inwestycyji to 13 mln zł.

Kamil Kucharski
Żuławy.tv
W Krynicy Morskiej podpisano umowę na dofinansowanie dla Urzędu Morskiego w Gdyni. Środki zostaną przeznaczone na rozbudowę pirsu pasażerskiego w mieście, w planach są też kolejne inwestycje.

Na rozbudowę pirsu pasażerskiego w Krynicy Morskiej Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przeznaczył dofinansowanie w wysokości 11.238.253 złotych. Łączny koszt projektu to 13 mln złotych, pozostałe 2 miliony do inwestycji dołoży Urząd Morski.

Projekt rozbudowy pirsu przewiduje wydłużenie nabrzeża postojowego o 65 metrów oraz wzmocnienie linii brzegowej.

- Potrzeba tego projektu została zdefiniowana podczas konsultacji społecznych - mówiła podczas uroczystości w Krynicy Morskiej Barbara Olczyk, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni do spraw inwestycyjnych. - Podczas tych spotkań stwierdzono, że Krynica Morska ma problem, jest nim ograniczenie wykorzystania portu jachtowego. Powodem tego ograniczenia jest nadmierne falowanie w porcie i spłycenie przy pirsie pasażerskim. Aby temu zapobiec wydłużymy pirs, w związku z czym zmniejszy się szerokość wejścia do portu, a w konsekwencji uspokoi się falowanie. Dzięki temu powstanie też więcej miejsc postojowych dla białej floty - wyjaśniła Barbara Olczyk.

Według zapowiedzi rozbudowa pirsu pasażerskiego ma zostać zakończona w 2022 roku. Nie jest to jedyny projekt, jaki Urząd Morski planuje realizować na Mierzei Wiślanej.

- Urząd Morski jako administracja morska wychodzi też naprzeciw mieszkańcom Krynicy Morskiej. Realizujemy również inne projekty, jak na przykład zabezpieczenie przeciwpowodziowe miasta. Przedmiotem tej inwestycji będzie budowa wałów przeciwpowodziowych w Krynicy Morskiej, na koronie tych wałów powstanie droga serwisowa, która będzie też ciągiem spacerowym dla mieszkańców i turystów. Oprócz tego w najbliższym czasie planujemy podpisać umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na budowę w porcie w Piaskach. Trzeba też dodać, że nasza główna inwestycja, czyli budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, z pewnością wpłynie ruch turystyczny w Krynicy Morskiej

- zapowiadała Barbara Olczyk.

- Nawet dziś, kiedy obserwujemy silny i dopychający do portu wiatr widzimy, że postój przynajmniej przy kilku nabrzeżach jest mało komfortowy. Przy silniejszych wiatrach mógłby być niebezpieczny. Wydłużenie falochronu z całą pewnością zabezpieczy ten port przed takim rozfalowaniem, jakie dzisiaj obserwujemy - mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

- Wzrośnie również ilość miejsc postojowych. Bardzo nam zależało na tym, żeby inwestycje infrastrukturalne powiększały zdolności do postoju jachtów motorowych i żaglowych. Jestem przekonany, że gdy zostanie otwarty kanał łączący zatokę z Zalewem Wiślanym, pojawi się tu więcej jachtów. Wówczas takie porty, jak Kąty Rybackie i właśnie Krynica Morska zyskają na znaczeniu - dodaje marszałek.

- Jest to niezwykle ważna inwestycja dla naszego miasta - mówi burmistrz Krynicy Morskiej Krzysztof Swat.

- Przede wszystkim to inwestycja warta 13 milionów złotych, do której miasto nie będzie musiało dokładać gotówki. Jest to więc zysk dla budżetu Krynicy Morskiej. Dodatkowo będzie to stanowić dopełnienie modernizacji naszej mariny. Na pewno ucieszą się z tego żeglarze, dla których realizujemy ten projekt. Mamy nadzieję, że żeglarze pojawią się u nas po modernizacji - dodaje burmistrz.

Port w Krynicy Morskiej jest częścią Pętli Żuławskiej - drogi wodnej łączącej ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. Jak mówi Zbigniew Ptak, pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego i pomysłodawca utworzenia Pętli Żuławskiej, żeglarstwo wciąż staje się coraz popularniejszą formą wypoczynku.

- Kiedy realizowano pierwsze inwestycje pod tym kątem, to już po roku okazało się, że brakuje miejsc postojowych. To samo dzieje się w obszarze Pętli Żuławskiej. Z pewnością decyzje samorządu województwa i samorządów lokalnych są trafione. Należy im pogratulować i cieszyć się, że tak się dzieje - mówił pełnomocnik marszałka.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki