MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat lęborski nadal bez nowego starosty. Ponownie zdecydował nieważny głos

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Rada powiatu lęborskiego po raz trzeci nie wybrała nowego starosty. Do fotela starosty kandydują obecnie sprawująca ten urząd Alicja Zajączkowska (KO) i Tomasz Litwin (Czas na Zmiany), ale każdy z nich w tajnym głosowaniu otrzymał po 9 głosów. Tak jak podczas inauguracyjnej sesji o remisie zdecydował nieważny głos.

Po raz trzeci zbierała się rada powiatu lęborskiego, żeby wybrać starostę i ponownie to się nie udało. Do objęcia fotela starosty lęborskiego w tej kadencji zarekomendowano obecnie sprawującą ten urząd Alicję Zajączkowską (KO) oraz Tomasza Litwina (Czas na Zmiany) i tak samo jak przy dwóch poprzednich głosowaniach na każdego z kandydatów radni oddali po 9 głosów. Jeden głos był nieważny i to on właśnie-tak jak podczas pierwszego głosowania- zdecydował, że nowy starosta nie został wybrany. W głosowaniu przed tygodniem także było 9:9, tyle że jeden rady oddał głos wstrzymujący.

- Jestem już trzecią kadencję radnym i w historii powiatu lęborskiego takiej sytuacji jeszcze nie było - mówi Mirosław Tandek, przewodniczący rady powiatu lęborskiego. - Wszyscy jesteśmy ta sytuacją zdziwieni. Liczyłem na rozstrzygnięcie podczas dzisiejszej sesji, ale tak się nie stało. Rozmowy trwały. Myślałem, że uda się wybrać starostę podczas drugiego głosowania, ale daliśmy sobie jeszcze pięć dni, żeby to uporządkować i żeby poszczególne komitety się dogadały. To się nie udało, bardzo mi przykro.

Za każdy razem wybór starosty blokuje jeden głos. Kto i dlaczego? W tej kwestii przewodniczący jest tajemniczy.

- Trudno mi odpowiedzieć. Wybory są tajne - mówi Mirosław Tandek. - Możemy się tylko tego domyślać. Niemniej nie mam też na to bezpośredniego wpływu, pośrednio, oczywiście. Staramy się, rozmawiamy, ale zawsze coś komuś nie pasuje, komuś z kimś nie po drodze, ktoś powie coś inaczej powie. Myślałem, że już będzie blisko i że dziś będzie rozstrzygnięcie. Niestety.

Kolejne podejście podczas nowej sesji

Ponieważ wszystkie trzy głosowania odbywały się w ramach pierwszej sesji i rozdzielały je przerwy, po trzecim głosowaniu sesja została zamknięta. Kolejne podejście do wyboru starosty odbędzie się już podczas nowej sesji rady powiatu, której termin zostanie dopiero wyznaczony. Rada powiatu musi wybrać starostę w ciągu 3 miesięcy, licząc od 9 kwietnia, czyli ogłoszenia wyniku wyborów samorządowych. Jeśli tego nie zrobi, rada ulega rozwiązaniu i rozpisywane są przedterminowe wybory. Do czasu wyborów rady powiatu kolejnej kadencji oraz wyboru zarządu powiatu kompetencje rady oraz zarządu przejmuje komisarz rządowy ustanowiony przez Prezesa Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki