Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzeba ok. 150 tys. zł na budowę pomnika Lecha Bądkowskiego. W tym roku ogłoszenie i rozstrzygnięcie konkursu

Karol Uliczny
Karol Uliczny
archiwum DB
Urząd Miasta w Gdańsku przygotowuje się do ogłoszenia konkursu rzeźbiarskiego na projekt pomnika Lecha Bądkowskiego. Upamiętnienie regionalisty i pisarza będzie możliwe najszybciej na przełomie roku.

Z zapowiedzi gdańskich urzędników wynika, że konkurs powinien zostać ogłoszony w drugiej połowie br. Obecnie trwa przygotowanie jego formalnej procedury.

Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie w wyłonieniu wykonawcy oraz przygotowaniu projektu, inicjatywa powinna zmaterializować się na przełomie roku. Bardziej prawdopodobnym terminem jest jednak początek 2022 r.

- Umówiliśmy się z miastem, że konkurs zostanie ogłoszony po rozstrzygnięciu konkursu na pomnik Ireny Jarockiej, co jest zrozumiałe, chociażby z uwagi na umożliwienie udziału wszystkim zainteresowanym artystom. Z naszych informacji wynika, że zainteresowanie jest duże – mówi senator Kazimierz Kleina, członek rady naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, inicjator akcji budowy pomnika. - Wykonanie pomnika powinno potrwać kilka miesięcy. Koszt szacujemy na ok. 150 tys. zł. W dalszym ciągu gromadzimy środki na ten cel. Jestem przekonany, że nie będziemy mieć z tym większego problemu.

Był drogowskazem dla młodych

Rada Miasta Gdańska przyjęła uchwałę w sprawie budowy pomnika w listopadzie 2019 r. Koszty przeprowadzenia konkursu oraz opracowania projektu weźmie na siebie magistrat, z kolei wykonanie sfinansowane zostanie ze zbiórek darczyńców, którą prowadzi powołany przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Komitet Budowy Pomnika Lecha Bądkowskiego.

Pomnik ma upamiętniać m.in. rolę, jaką Lech Bądkowski odegrał w latach 1980-81 jako autorytet dla działaczy demokratycznej i niepodległościowej opozycji. W sierpniu 1980 r. jako pierwszy intelektualista znalazł się w Stoczni Gdańskiej, wspierając działaczy opozycji. Był negocjatorem i sygnatariuszem Porozumienia Gdańskiego, a potem pierwszym rzecznikiem prasowym NSZZ „Solidarność”. Był także pisarzem, dziennikarzem, tłumaczem, działaczem kulturalnym i społecznym. Uczestniczył w kampanii wrześniowej oraz bitwie o Narwik, za co w 1941 r. został odznaczony przez generała Władysława Sikorskiego Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Lech Bądkowski współtworzył ideę ruchu regionalnego, szczególnie kaszubsko-pomorskiego, a także zręby samorządności. Był jednym z założycieli Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w którym działał do śmierci w 1984 r.

- Był postacią niezwykle ważną dla ludzi młodych z terenu Kaszub i Pomorza – mówi senator Kleina. - Był dla nich mistrzem, który wprowadzał w życie publiczne i polityczne, oraz drogowskazem w ich późniejszej działalności.

- Z bardzo wielu różnych kontekstów wynika, że jest on postacią absolutnie nietuzinkową – mówi prof. Cezary Obracht-Prondzyński, socjolog, antropolog oraz historyk Uniwersytetu Gdańskiego. - O naszym mieście napisał dużo rzeczy publicystycznych, ale też popularno-naukowych, eseistycznych i literackich. W tej panoramie kulturalnej, ale też społecznej i politycznej Gdańska po 1945 r., to jedna z najbardziej charakterystycznych, najcenniejszych, ale też takich "czystych" postaci - o charakterze takim, do jakich to dziś charakterów tęsknimy.

Na lokalizację wybrano skwer u zbiegu ulic Świętojańskiej i Minogi, tuż przy kościele św. Jana w Gdańsku. Przypomnijmy, że rada miasta ustanowiła rok 2020 Rokiem Lecha Bądkowskiego. Jego imię nosi także jeden z miejskich tramwajów.

Te trójmiejskie pomniki zaskakują! Nietypowe rzeźby i nie ty...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki