Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie w Unii: Fundusze Europejskie z życia wzięte

Jacek Klein
O wsparciu unijnym budowy tawerny można się dowiedzieć z tablic informacyjnych
O wsparciu unijnym budowy tawerny można się dowiedzieć z tablic informacyjnych fot. Szkoła Żeglarska Adkonis
Setki milionów, a nawet miliardy złotych co roku przeznaczane są na projekty odmieniające nasze otoczenie czy wspomagające przedsiębiorczość. Unia Europejska hojnie wspiera finansowo rozmaite projekty na terenie Polski i Pomorza, w zamian jednak oczekuje, aby informacja o tym, że dana inwestycja podjęta została dzięki funduszom z UE, dotarła do jak najszerszego grona obywateli. Wśród nich bowiem mogą być kolejni beneficjenci wsparcia.

W Bobięcinie, nad Jeziorem Bobięcińskim, na granicy województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, działa Szkoła Żeglarska Adkonis. Powstała w 1997 roku w oparciu o wyszkolonych i posiadających stopnie sternika morskiego, sternika jachtowego i instruktora żeglarstwa członków rodziny Adkonis i przyjaciół. Szkoła powstała z pasji żeglarstwa i chęci podzielenia się nią z młodzieżą i dorosłymi, pokazania, że żeglarstwo to nie tylko sport, wypoczynek w czystym środowisku, wśród pięknych krajobrazów, ale też sposób na aktywne życie. Żeglarstwo można bowiem uprawiać od dzieciństwa do późnej starości.

Czytaj także: Innowacyjne przedsięwzięcia potrzebują inwestorów

Misja szkoły wykracza daleko poza czystą komercyjną działalność, jest wynikiem pasji właścicieli i instruktorów dla tej formy wypoczynku, którą starają się przekładać na jakość świadczonych usług. Organizację rejsów, obozów i szkoleń szkoła opiera na wieloletnim doświadczeniu zdobytym na morskich i śródlądowych akwenach wodnych oraz pracy w różnych strukturach organizacyjnych wychowania i szkolenia żeglarskiego. Ma zezwolenie na organizowanie imprez turystycznych wydane przez wojewodę pomorskiego, a program szkoleniowy kursów i obozów jest corocznie zatwierdzany przez Okręgowy Związek Żeglarski w Słupsku.

Szkoła wpisała się już na stałe w pomorskie środowisko żeglarskie. Wyszkoliła i zaszczepiła żeglarstwo wielu osobom. W ciągu pierwszych 10 lat działalności przeprowadziła 30 szkoleniowych obozów młodzieżowych (kursy na stopień żeglarza i sternika jachtowego), 9 szkoleniowych obozów studenckich, 28 szkoleniowo-turystycznych rejsów morskich (Bałtyk, Morze Północne, Morze Egejskie, Zatoka Wenecka), 24 szkoleniowo-turystyczne rejsy śródlądowe po Jeziorach Mazurskich, 27 szkoleń weekendowych dla dorosłych. Dzięki zajęciom prowadzonym przez instruktorów ze Szkoły Żeglarskiej Adkonis 632 osoby uzyskały stopień żeglarza, a 78 osób stopień sternika.

Czytaj także: Kończą się fundusze z ARP SA

Początki edukacji żeglarskiej były skromne. Szkoła dysponowała namiotami na polu kempingowym, w których kwaterowani byli uczestnicy kursów.

- Nie posiadaliśmy zaplecza gastronomicznego - mówi Łukasz Adkonis, współwłaściciel szkoły żeglarskiej. - Gotowanie posiłków dla naszych kursantów zlecaliśmy sąsiedniemu barowi. W tym czasie kupiliśmy kawałek terenu naprzeciwko wykorzystywanego przez nas pola namiotowego. Zainwestowaliśmy w domki letniskowe, wprawdzie używane, ale schludne i o dobrym standardzie.
Jak dodaje Łukasz Adkonis, w pewnym momencie bar dostarczający posiłki zakończył działalność. - Podpisaliśmy umowę z okolicznym ośrodkiem wczasowym na catering - dodaje Adkonis. - To nas jednak nie satysfakcjonowało i postanowiliśmy zbudować własną tawernę.

Prowadzący szkołę postanowili skorzystać z możliwości dofinansowania w ramach funduszy unijnych. W kwietniu 2009 roku złożyli wniosek do Agencji Rozwoju Pomorza. - We wrześniu, ku naszej satysfakcji, wniosek został zatwierdzony i rozpoczęła się realizacja projektu - dodaje Adkonis.

Zobacz także: Merytoryczne i finansowe wsparcie dla młodej firmy

Budowa nowego obiektu gastronomicznego była realizowana w ramach poddziałania 1.1.1 "Mikroprzedsiębiorstwa" Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Tytuł projektu: Budowa kuchni z salą jadalną nad jeziorem w miejscowości Bobięcino w gminie Miastko celem wzbogacenia i podniesienia jakości oferty usługowej firmy Szkoła Żeglarska Adkonis.

- Nazwa skomplikowana, ale my od początku mówiliśmy: tawerna - mówi Adkonis. - Już na etapie rozpoczęcia prac budowlanych postawiliśmy tablicę informującą o otrzymanym dofinansowaniu.
Wartość brutto projektu wynosiła 359 tys. zł. Dofinansowanie wyniosło 147 tys. zł. Licząc netto, fundusze unijne pozwoliły pokryć połowę kosztów inwestycji.

- Tawerna została uroczyście otwarta w lipcu ubiegłego roku - mówi Adkonis. - Dla nas było to tak, jakbyśmy przeskoczyli od razu o całe 10 lat. To zupełnie inna jakość. Sami możemy przygotować smaczne posiłki, podjąć naszych gości. Nawet ośrodek wczasowy, który niegdyś dostarczał nam catering, teraz posiłki zamawia u nas.
Właściciele szkoły nie zapomnieli, że jednym z wymogów prawidłowej realizacji projektu i uzyskania ostatniej transzy dofinansowania jest przestrzeganie wytycznych w zakresie promocji.
- Dla nas to nie była żadna trudność czy komplikacja. Powiem nawet, że osobiście się przekonałem, jak taka promocja może być skuteczna - dodaje Łukasz Adkonis. - Postawiliśmy tablicę informacyjną przed tawerną, na frontowej ścianie, a także przy wejściu do strony zaplecza, a nawet wewnątrz. Staraliśmy się, aby były one niebanalne, zastosowaliśmy nawet skórę jako nośnik informacji.

Obowiązek informacyjny szkoła wypełniła wzorcowo.
- To przynosi skutek. Kiedyś okoliczny przedsiębiorca, działający w branży turystycznej, zauważył te informacje. Przyszedł do nas i zapytał o szczegóły, w jaki sposób sięgnąć po dofinansowanie. Przyznał, że sądził, iż Unia wspiera wyłącznie duże projekty, dla dużych firm czy związane z infrastrukturą. Pozyskał dofinansowanie i możemy teraz po sąsiedzku współpracować - zaznacza Adkonis.
Promocja projektów realizowanych w ramach RPO WP
Wszyscy beneficjenci, którzy otrzymali dotację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, mają obowiązek przestrzegania zasad promocji realizowanych projektów.
Są one opisane w "Wytycznych dotyczących promocji projektów UE dla Beneficjentów Osi Priorytetowej 1 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007- 2013 (bez Działania 1.3.)".

Promocja projektu powinna się rozpocząć z chwilą podpisania umowy o dofinansowanie. Zakres działań promocyjnych powinien być zgodny z opisanym we wniosku o dofinansowanie projektu.

Promocja projektu obejmuje m.in. oznakowanie dokonywanych w ramach projektu zakupów (maszyny, urządzenia, wyposażenie), a także wartości niematerialnych tworzonych lub uzyskanych w ramach otrzymanej dotacji. Do oznakowania wykorzystuje się naklejki, plakietki, tablice i tabliczki informacyjne oraz pamiątkowe.

Beneficjenci mają też obowiązek informowania otoczenia o wsparciu realizowanego projektu przez Unię Europejską, m.in. poprzez stronę internetową, podczas spotkań, szkoleń, wyjazdów na targi i wystawy, a także w ramach własnych materiałów informacyjnych i promocyjnych i prowadzonej korespondencji.

Wszystko na temat: POMORSKIE W UNII EUROPEJSKIEJ

Ponadto zamawiając materiały poligraficzne i nośniki elektroniczne (CD/DVD/pen driver) zawierające materiały/informacje dotyczące projektu, należy oznakować je zgodnie z zasadami promocji w ramach RPO WP.

Informacje o konkursie oraz wskazówki, jak dobrze sporządzić biznesplan, pod kątem przedstawienia pomysłu inwestorowi, pomysłodawcy odnajdą na stronie www.inwestornia.pl Pytania dotyczące konkursu mogą Państwo zadawać na adres: [email protected] oraz pod numerami telefonów: (58) 32 33 203 / 209. Nabór pomysłów rozpocznie się na początku kwietnia, a zakończy się 29 czerwca 2012 r. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się we wrześniu br.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki