Polska nie odwołała się od wyroku Trybunału w Strasburgu w sprawie przymusowej ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej

Dorota AbramowiczZaktualizowano 
09.06.2018. Drugi pogrzeb Arkadiusza Rybickiego - po ekshumacji ciała, której sprzeciwiała się rodzina.
09.06.2018. Drugi pogrzeb Arkadiusza Rybickiego - po ekshumacji ciała, której sprzeciwiała się rodzina. Karolina Misztal
Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, uznający, że Polska przeprowadzając ekshumację Arkadiusza Rybickiego i Leszka Solskiego wbrew woli ich żon naruszały art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, uzyskał statut prawomocnego. Państwo polskie nie odwoływało się od wyroku.

- Gdyby Polska odwołała sie od wyroku, który zapadł 20 września ub.roku przed ETPCz w Strasburgu, nie zyskałby on statusu prawomocnego - tłumaczy mec. Tomasz Snarski, który udzielał stałej pomocy prawnej Małgorzacie Rybickiej i Ewie Solskiej, wdowom Aramie Rybickim i Leszku Solskim.

Ekshumacja Arkadiusza Rybickiego na gdańskim Srebrzysku. Pro...

Skarga wniesiona za pośrednictwem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka do Trybunału w Strasburgu dotyczyła przymusowej ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej, przeprowadzonej mimo sprzeciwu części rodzin. Podkreślały one, że ekshumacje będą naruszać ich prawo do kultu pamięci o zmarłych bliskich oraz prawo do prywatności.Mimo braku decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie, do którego rodziny wniosły skargę na decyzję prokuratury i przy milczeniu Trybunału Konstytucyjnego, któremu sędziowie zadali pytanie o prawo bliskich do sprzeciwu wobec działań śledczych, prokuratura zadecydowała o wydobyciu z grobów szczątków zmarłych.

Wobec wyczerpania możliwości prawnych w Polsce, rodziny wystąpiły więc do ETPCz, gdzie sprawą zajęto się w ramach Programu Spraw Precedensowych. We wrześniu ub. roku zapadł precedensowy wyrok, wskazujący na jednoznaczną winę państwa polskiego, które naruszyło art. 8 Konwencji Praw Człowieka, gwarantujący prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego oraz nakazujący wypłatę po 16 tys. euro odszkodowania skarżącym rodzinom.

Ekshumacja Arkadiusza Rybickiego na Srebrzysku. Protest rodziny i przyjaciół Arama przed bramą cmentarza [14.05.2018]

Wideo

Materiał oryginalny: Polska nie odwołała się od wyroku Trybunału w Strasburgu w sprawie przymusowej ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej - Dziennik Bałtycki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 37

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
a
adama

Jak ci wskaznik paliwa pokazuje ze jest on E to co robisz? Oczywiscie jedziesz dalej a jak auto stanie to trzeba kmisje by wyjasnic kto ci zrobił takie swinstwo. Prawda? Jak ci lampka oleju swieci sie na czerwono to ty oczywiscie dalej jeździsz a jak silnik sie zatrze to oczywiscie komisje ekshumowanie bo trzeba wyjasnic. Dociera? Sluchaj co ci uzrządzenia podpowiadają.
Urzedzanie ostrzegawcze cały czas mowiły podniesc lot lecisz w ziemie podniesc lot lecisz w ziemie. Tak jak ty byś zrobił (a raczej nic nie zrobił), piloci nie reagowali no i walneli w ziemie dkladnie jak im urzadzenia ostrzegawcze przepowiadały. Te urzadzenia sa wymagane przez miedzynarodowe orgaizacje lotnicze bo inaczej nie pozwola ci ladowac na lotniskach miedzynarodowych. Sa specjalnie chronione i certifikowane. I one nic o bombie nie mowiły, one po prostu môwiły ze walniesz w ziemie jak nie podniesiesz lotu. Mowily to co sie stanie jak ich nie posłuchasz i sie dokładnie tak stało.
Oburzajace jest że Kaczynski dla celow wyłacznie politycznych pozwolił Macierewiczowi na klamanie, wykazywanie głupoty i absolutny brak poszanowania dla ofiar. Dlatego jest to wstrzasajace co Kaczyñski wyprawia. I Walesa ma racje tylko ze źle to ujał bo Jarek nie zrobił nic a nic by Lechowi odradzic to ladowanie teraz jest tak sam winny jak wtedy kiedy na OSTATNIA chwile polecieli do Katynia. Czysto dla celow politycznych i z wyjatkowym pokazem braku umiejetnosci organizacyjnych i proceduralnych. Gorzej niz amatorzy w przedszkolu. Kaczynski nie zrobił nic by odradzic ladowanie a zrobił wszystko by dla punktow poltycznych aprobować barbarzynskie wrecz metody Macierewicza co oczywiscie rownież demonstruje jak daleko od chrzescjanskiej moralnosci on sam, Jarosław Kaczyński, jest.

zgłoś
A
AW

Obecnie JEDYNYM obowiazującym dokumentem wyjaśniającym przyczyny katastrofy smoleńskiej jest raport MAK - tzw raport Anodiny. Polski raport komisji został przez b.ministra obrony Maciarewicza usunięty ze stron MON i uznany za niebyły. Innych oficjalnych raportów nie ma i jak wszystko wskazuje nie będzie. Podkomisja MON swego raportu nie wydała i już raczej nie wyda. Postawiła ona bardzo wiele hipotez ( mądrych i mądrzejszych ) ale żadnej nie udowodniła. Prokuratura RP przez tyle lat nie zakończyła i pewnie długo jeszcze nie przedstawi nikomu żadnych zarzutów- sprawcy nie żyją...Rozumiem ,że można mieć pretensje do PO, że niewiele zdziałali, ale przecież minęły trzy lata rządów PiS a wraku i innego niż raport Anodiny wyjaśnienia wypadku nie ma....i raczej nie będzie.

zgłoś
P
Polihistor

Może i ma Pan rozeznanie w kwestiach wypadków lotniczych (choć, jak sądzę, nie w kwestiach METODYKI ich BADANIA), za to umiejętności czytania ze zrozumieniem nie posiadł Pan wcale. Nigdzie nie opowiadam się za teorią zamachu. Ja - w odróżnieniu od Pana - nie wiem (a chciałbym wiedzieć, i mam do tego prawo) CO spowodowało tragedię smoleńską i życzyłbym sobie przeprowadzenia w tej mierze rzetelnego śledztwa z wykorzystaniem WSZYSTKICH DOSTĘPNYCH materiałów, mogących służyć jako dowody. Dowody czego? A tego to ja, w odróżnieniu od Pana, PRZED CZASEM nie wiem. Pan wie, bo wierzy. A ja jestem człowiekiem nauki, i potrzebne mi jest, jako człowiekowi racjonalnie myślącemu, logiczne i poddające się uzasadnieniu postępowanie badawcze. Kto je zapewnił do tej pory - komisja Anodiny? Wolne żarty.
A wyrok jest politycznie motywowany nie dlatego, że odnosi się do przyczyn katastrofy (bo tego w ogóle nie dotyczy), tylko dlatego, że suwerennemu (podobno) państwu odmawia prawa do dochodzenia kwestii żywotnie go zajmujących. Pluje w twarz obywatelom tego państwa - i mnie, i Panu (a tak, tak - obywatelu kraiku, z którym nie trzeba się liczyć, bo nie jest Francją, jak to kiedyś pośrednio stwierdził niejaki Juncker).
Odpowiada to Panu? Może i tak, i na tym pewnie polega największa różnica między Panem, a dumnym i niezależnie myślącym Polihistorem. :-)

zgłoś
P
Polihistor

O takim argumencie w ogóle nie pomyślałem.
Ot, co DWIE mądre głowy, to nie jedna! :-)

zgłoś
s
spotkaj

Szuka ktos na realne sex spotkania ? Szukasz kobiety z Twoich okolic ? wejdz na seksualnie.eu i zacznij się umawiać , ponad mln profili z calej Polski

zgłoś
A
Ar

Polityczny? Wyjaśnić? To coś słabo z twoją wiedzą, bo od około przynajmniej 7 lat jest znana przyczyna. Nawet zalecenia powstały po to by się to nie powtórzyło. Raport donrze oceniony przez środowisko lotnicze. Ale u ciebie widocznie silniejsza jest wiara i ignorancja niż wiedza.

Wystarczy trochę sie znać na lotnictwie, o tym jak samolot lata, jakie są procedury i jakie przyczyny wypadków i jak je badano, by wiedzieć, że bajania onzamchu czy o spisku, są totalną bzdurą.

Na początek polecam przeczytać że zrozumieniem raport i do niego obejrzeć zdjęcia jakie wykonała komisja. Bo zapewne nigdy go nie czytałeś.

zgłoś
p
pismienny

Zamach to twoj ojciec zrobil na matke plodzac takiego idiote

zgłoś
G
Gość

Według wszelkich prawideł lotnictwa ten samolot nie miał prawa wystartować w takich
warunkach meteorologicznych. Za głupotę polityków płaci cały naród . Człowiek, który
nigdy nie posiada prawa jazdy żadnej kategorii nie zna zasad ruchu drogowego nie wie
że przekroczenie czerwonego światła STOP równa się Katastrofa 'czyli nie żyjesz'!

zgłoś
R
Rumcajs

Szanowny Polihistorze , zważyć należy że (-)-nusy , mają kolor czerwony, adekwatny do uwarunkować genetycznych odbiorcy, to tak jak u psa Pawłowa - akcja - reakcja. Natomiast "logika mędrca" z Polanek dowodzi że są plusy dodatnie i plusy ujemne, zatem wszystko jest OK - zaplusowali !

zgłoś
P
Polihistor

Cóż, minusowaniem nie zagłuszy się zdrowego rozsądku.
Potrzeba posługiwania się tymże wyłoni się i tak, prędzej czy później.
Może w Gdańsku nie tak od razu, ale też.
A tak na marginesie - pomyśleć tylko, jak piękną i nośną ideą (i potrzebną w krajach ówczesnego bloku komunistycznego) wydawały się - lat temu zaledwie 40) prawa człowieka.
Któż mógłby sądzić, że szybko zmienią się one w narzędzie politpoprawnej tyranii, którym uzasadnić będzie można wszystko - i zakaz badania katastrofy, i - na przykład -konieczność uznawania widzimisię kogoś, kto jednego dnia uważa się za pszczółkę, drugiego za pstrąga, a jeśli już nawet trzeciego dnia uzna się za człowieka, to takiego, który w żadnym razie nie jest "binarny". :-)
Jak dobrze, że trzeszczeć w posadach zaczyna Unia, choć to jeszcze potrwa.
Pilniejsza jednak jeszcze wydaje się potrzeba krachu Rady Europy.
To dopiero jest monstrum!

zgłoś
k
kwakwa

Tylko kasa ich uleczy- Nowe PRL musi płacić.....,,my zapłacimy"

zgłoś
A
AWK

To juz sporo zarobiłes w złotych, czy w rublach?

zgłoś
W
WOLNA EUROPA

Siedzę w tym temacie blisko 9 lat i dla mnie nie ulega najmniejszych wątpliwości , że TO BYŁ ZAMACH . Putin wpadł we własne sidła i dzisiaj nie wie jak z nich wyjść o czym świadczy jego ostatnia wypowiedż iż bombę podłożono w Warszawie skąd startował samolot .

zgłoś
h
hanna

Jasiu, jesteś pierdolnięty, szatan cię popieścił. Dobrze wiesz że to była katastrofa i kto jest jej winien, już dawno prokuratura ustaliła. Przecież nikt nie może traktować poważnie psychola Antka z jego teoriami, on po prostu wie jak na tym robić kasę, bo do niczego innego się nie nadaje, udowodnił to jako minister wojny

zgłoś
f
ffffffff

Banda pisowskich rzekomo katolickich oszołomów :)

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3