Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Wisła zagościła nad Loarą

Jacek Sieński
Tradycyjne statki rzeczne cumujące na Loarze
Tradycyjne statki rzeczne cumujące na Loarze Robert Jankowski
Wisła będzie gościem honorowym pięciodniowego Festiwalu Loary we Francji, który w tym roku zacznie się 23 września. Święto tej najdłuższej francuskiej rzeki, która była niegdyś ruchliwym szlakiem żeglugowym, organizuje od 2003 roku co dwa lata Rada Miasta Orleanu. Do francuskiego miasta płyną europejskimi drogami wodnymi, o łącznej długości 2,7 tys. km, cztery polskie, tradycyjne statki i łodzie wiślane. Minęły już Paryż.

- Tegoroczną, już trzecią w ostatnich latach, wyprawę naszej historycznej, śródlądowej flotylli do Orleanu przygotowaliśmy we współpracy ze Stowarzyszeniem Loara - Wisła - zaznacza Robert Jankowski, prezes Fundacji Rok Rzeki Wisły 2017 w Warszawie. - W festiwalowym zlocie będzie uczestniczyć 14 różnych, odtworzonych z pietyzmem łodzi wiślanych. Do Orleanu płyną Wanda, replika XV- wiecznej szkuty, odkrytej w 2009 roku pod Czerskiem; Solny, galar krakowski; PaniKa, kopia szkuty, i Sisu, wiślany galar ulanowski. Pozostałe łodzie pojadą do Orleanu samochodami, załadowane do kontenerów. Wśród nich będą pływająca kuźnia rzeczna z Pińczowa, na kadłubie szkuty; Zygmunt, łódź warszawskich piaskarzy; Flisak, lichtan z Solca nad Wisłą; Basonia, bat wiślany; Barbara, galar z Gassów, biorący udział w pielgrzymkach rzecznych; Zuchwała, rybacka łódź pychowa z Warszawy, i najdłuższa w Europie dłubanka, 12-metrowa replika łodzi z rejonu ujścia Wisłoki do Wisły, wykonana z jednego pnia topoli.

Jak powiedział prezes Jankowski, w przygotowaniach do udziału reprezentacji Polski w Festiwalu Loary pomogli marszałkowie województw nadwiślańskich - małopolskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Władze pozostałych województw leżących nad Wisłą nie wykazały większego zainteresowania udziałem w tej międzynarodowej imprezie. Przedsięwzięciu fundacji patronują Ambasada RP w Paryżu, Ambasada Republiki Francuskiej w Warszawie i Francusko-Polska Izba Gospodarcza. Dniem Polskim podczas festiwalu będzie 26 września. Władze naszego kraju ma reprezentować w tym dniu Tomasz Jędrzejczak, wiceminister sportu i turystyki.

Wisła i nasz kraj będą promowane na oryginalnym, dużym stoisku w formie nawiązującej wyglądem do wiślanej szkuty z Czerska. Polscy uczestnicy festiwalu w Orleanie uzyskali specjalną zgodę jego organizatorów na jej ustawienie nad Loarą. Nasi uczestnicy festiwalu spodziewają się, że w ciągu pięciu dni jego trwania polskie stoisko i łodzie wiślane, cumujące na Loarze, odwiedzi około pół miliona zwiedzających. Wisła, zarówno historyczna, jak i współczesna, będzie ukazywana na wystawach tematycznych, prezentacjach multimedialnych i filmach oraz w trakcie warsztatów i pokazów. Oddzielnie mają się prezentować poszczególne regiony nadwiślańskie, których przedstawiciele przygotowali pokazy tradycyjnych produktów kulinarnych i ich degustacje oraz koncerty muzyki ludowej.

Prezes Jankowski przypomina, że do nawiązania kontaktów z francuskimi miłośnikami tradycji flisackich z Loary przyczyniło się Stowarzyszenie Loara - Wisła (Association Loire - Vistula), utworzone w 1981 roku. Jego założycielem był Zbigniew Gąsowski, osiadły we Francji znany hydrolog i zarazem znawca historycznego flisactwa. Początkowo stowarzyszenie skupiało się na niesieniu pomocy humanitarnej rodakom w kraju ogarniętym stanem wojennym, a dziś zajmuje się ono polsko- francuską współpracą naukową w dziedzinie hydrologii oraz wspieraniem kultywowania tradycji flisactwa na Wiśle i Loarze. Stowarzyszenie przyczyniło się też do podpisania w 1992 roku umowy o partnerskiej współpracy Orleanu i Krakowa.

Organizowanie Festiwali Loary zainicjował Serge Grouard, wiceburmistrz Orleanu. Miały one przypominać, jak ważną rolę odgrywała w XIX stuleciu żegluga na Loarze, najdłuższej rzece we Francji, i orleański port rzeczny. Festiwal stał się największym zlotem flisackim w Europie. Promuje on europejskie dziedzictwo kulturowe, a konkretnie tradycje żeglugi śródlądowej i szkutnictwa. W tym roku w imprezie ma uczestniczyć około 200 tradycyjnych łodzi i statków rzecznych z Francji, Holandii, Niemiec, Polski, Włoch i innych krajów europejskich.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki