PiS składa wniosek o odwołanie Ryszarda Świlskiego, członka Zarządu Województwa Pomorskiego

Anna Mizera-Nowicka
Anna Mizera-Nowicka
Radni PiS składają wniosek o odwołanie Ryszarda Świlskiego. Podczas konferencji prasowej tłumaczyli, że to przez nieprawidłowości na PKM.

- Zwołaliśmy tę konferencję w związku z wnioskiem przygotowanym przez radnych PiS o odwołanie członka zarządu Ryszarda Świlskiego ze swojej funkcji. Podyktowane to jest nieprawidłowościami w funkcjonowaniu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – mówiła przewodnicząca Klubu Radnych PiS w sejmiku, Danuta Sikora. - Skutkiem opadów deszczu, które miały miejsce 14 lipca, na 1/5 odcinka PKM pojawiły się usterki, które przekraczały liczbę 680. Ta ilość od początku wzbudzała nasze duże zaskoczenie.

Czytaj też: Opinia eksperta: taki deszcz nie miał prawa zniszczyć nasypu PKM

Ale radni PiS przekonują, że przede wszystkim do złożenia wniosku o odwołanie członka zarządu, zmotywował ich fakt, że sam marszałek województwa pomorskiego, powołał zespół ekspertów, który sprawdza, czy wszystko przy budowie PKM odbywało się prawidłowo.

- Uważamy, że tym samym marszałek dał wotum nieufności swoim pracownikom, a tym samym wykonał gest, który ma być jego polisą ochronną. Chciał, by ten zespół wykazał, że ta inicjatywa jest prowadzona prawidłowo – mówiła Danuta Sikora. - Skoro marszałek nie ma zaufania do członka zarządu, który się tym zajmuje i powołuje niezależny zespół ekspertów, my idziemy o krok dalej i składamy wniosek o to, by Ryszard Świlski z członka zarządu został odwołany.

Radni przekonywali też, że PKM „to prawie miliardowy projekt, który powinien być przygotowany z ogromną starannością, z wielką przewidywalnością.” Ale zarzuty dotyczyły nie tylko problemów na PKM. Marszałkowi dostało się też ze względu na stan dróg.

- Pan Ryszard Świlski jest odpowiedzialny za stan dróg wojewódzkich. Samorządy szczebli gminnych i powiatowych mają bardzo wiele zastrzeżeń, co do inwestycji drogowych na terenie województwa. Powszechna jest opinia, że Ryszard Świlski zajmuje się jedynie drogami w trybie politycznym. Tam gdzie wójtowie, samorządowcy są bliżej PO, tam te inwestycje są wykonywane szybciej i lepiej - twierdzą radni PiS.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, marszałek Mieczysław Struk raczej nie poprze wniosku radnych PiS. Oficjalnie odniesie się do tej sprawy podczas XXV sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego, która właśnie się rozpoczęła.

Czytaj też: Radni PiS chcą odwołania wicemarszałka za problemy z PKM-ką


Sprawdź także: Wniosek PO o odwołanie wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego Jerzego Barzowskiego

anna.mizera@polskapress.pl

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 13

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krzysiek

Ty pedale zawistny,podpisz sie z imienia i nazwiska

M
Mieszkanka Osiedla Wschód

Proponuję Mieszkańcom poczytać różne Petycje zamieszczone na stronie internetowej Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim, w zakładce „Urząd Miasta” a następnie zakładka „Petycje” oraz w „BIP” Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim. Oprócz petycji Mieszkańców Osiedla Wschód w Pruszczu Gdańskim, zamieszczone są petycje Mieszkańców Osiedla Komarowa w Pruszczu Gdańskim oraz Mieszkańców Cieplewa.

M
Mieszkanka Osiedla Wschód

To złe planowanie i wydawanie publicznych pieniędzy na złe rozwiązania drogowe polega również na podawaniu nieprawdziwych informacji w postępowaniach środowiskowych dotyczących poszczególnych ulic. Dana ulica (np.Jaśminowa w Pruszczu Gdańskim) łączy się z obwodnicą Pruszcza oraz drogą wojewódzką nr 226 i pośrednio z drogą wojewódzką nr 227, a w decyzji środowiskowej podaje się iż ta ulica nie ma powiązania z innymi przedsięwzięciami czy połączeniami. I to jest najgorsze, gdyż wówczas Mieszkańcy nie mają możliwości uzyskania zabezpieczeń przed hałasem czy spalinami. Mieszkańcy zmuszeni są więc odwoływać się. W tym miejscu dodam, iż jeśli planowano połączenie ul.Jaśminowej w Pruszczu z obwodnicą Pruszcza i pośrednio z drogą wojewódzka nr 227, to po co zaplanowano w jej bezpośrednim sąsiedztwie domki jednorodzinne czy szeregowe? W tej chwili w tym rejonie jest nawierzchnia gruntowa, a za chwilę będzie przedłużenie obwodnicy Pruszcza. O tych wszystkich działaniach od wielu lat jest informowany Urząd Marszałkowski i nic z tym nie robi. W tym miejscu dodam, iż przed szeregowcem usytuowanym przy rondzie (skrzyżowanie ul.Jaśminowej z obwodnicą Pruszcza) planowana jest STACJA PALIW.

M
Mieszkanka Osiedla Wschód

Przegapiono czas, w którym za unijne pieniądze można było uruchomić SKM do Pruszcza czy do Tczewa, można było wspomóc finansowo PKP na np. nowoczesny dworzec PKP w Pruszczu czy w innych miejscowościach w stronę Tczewa. Trzeba myśleć naprzód, wyprzedzać przyszłość. Przecież wiadomym jest, że w przyszłości komunikacja drogowa będzie niewystarczająca, tym bardzie iż w miejsca rozebranych budynków przy drodze krajowej nr 91 sytuuje się nowe budynki. A może trzeba było zastanowić się, czy jest możliwość pociągnięcia do Pruszcza np. linii tramwajowej.

P
Pruszczanin

Jeśli chodzi o SKM, to dlaczego jest ona przedłużona tylko do wysokości Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku? Dlaczego SKM nie została przedłużona do Pruszcza czy do Tczewa? Bo nikt się o to nie starał. Władze Pruszcza oraz Województwa Pomorskiego forsują złe rozwiązania drogowe, np. obwodnica Pruszcza, która nie ma odpowiedniego połączenia z drogą wojewódzką nr 227. Przecież wiadomym było od roku 2004, że ta obwodnica nie spełni swojego zadania, stwierdził to również Komitet sterujący. Sam Burmistrz w artykule twierdził, że ta obwodnica jest związana z zakupem przez ówczesnych notabli gruntów pod tę drogę i następnie wykupem tych gruntów przez Miasto. Mieszkańcy Osiedla Wschód w Pruszczu Gdańskim od 11 lat piszą również do władz Urzędu Marszałkowskiego o złych rozwiązaniach drogowych w Pruszczu Gdańskim, które wpływają również na komunikację regionalną, lecz głosy mieszkańców nie interesują Panów Marszałków.

M
Mieszkanka Osiedla Wschód

Jestem z Pruszcza i powinnam cieszyć się z budowy dróg w Pruszczu, lecz tak nie jest. Dlaczego? dlatego, iż są źle zaplanowane. Zaplanowane są tak, że zamiast wyprowadzać ruch z osiedli mieszkaniowych, wprowadzają ruch tranzytowy i ciężarowy w osiedla pomiędzy zabudowę mieszkaniową. Wystarczy zobaczyć, jak zatłoczone są ulice w środku Pruszcza. Dlaczego nie wybudowano tunelu czy wiaduktu od strony Cieplewa? Mieszkańcy piszą petycje, proszą o przejazd z tej strony Pruszcza. i co z tego? Władze w tym czasie wydają pieniądze na projekt tunelu dla samochodów osobowych w Radunicy, który obecnie jest już nie potrzebny. Przecież wiadukt w ul.Przemysłowej bez problemu obsługuje ten teren.

G
Gość

Przede wszystkim wystarczy poczytać decyzje środowiskowe dotyczące niektórych ulic w Pruszczu, w decyzjach pisze się że jest to np. droga lokalna, nie powiązana z żadnym układem ulic o dużym znaczeniu, natomiast występując o pieniądze z programów np. schetynówek pisze się, iż ta sama droga jest powiązana z bardzo istotnymi drogami wojewódzkimi czy krajowymi itd.

P
Pruszczanin

Wystarczy popatrzeć na obwodnicę Pruszcza, która jest źle usytuowana i jest na większym odcinku prawie nie używana. Na drodze wojewódzkiej nr 226 (ul.Kopernika) stoją znaki zakazu wjazdu samochodów ciężarowych o nośności ponad 20 ton, więc celowo nie wpuszcza się ruchu ciężarowego na obwodnicę. Cały ruch ciężarowy i tranzytowy jeździ w związku z tym drogami osiedlowymi.

T
Tusk w szambie plusk

Swnialski to zydowina i parch izraelicki, czyli zydlak jebany

r
rada

Jak ten PIS mnie wk...... oj jacy oni tylko święci i cacy . Reszta to BE. Żenada.

n
nana

ODWOŁAĆ ODWOŁAĆ jak najszybciej POPIERAM

z
zyczliwy

j.w.

P
Polihistor

Szast, prast! - i już!
Jakież to proste!

Dodaj ogłoszenie