reklama

Odwołano wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego Jerzego Barzowskiego

współ. KIJAnna Mizera Nowicka, Jolanta Gromadzka-AnzelewiczZaktualizowano 
Jerzy Barzowski
Jerzy Barzowski Tomasz Bołt
Przegłosowano wniosek o odwołanie Jerzego Barzowskiego, radnego PiS, z funkcji wiceprzewodniczącego sejmiku województwa pomorskiego podczas poniedziałkowych obrad. Wniosek zgłosili radni Platformy Obywatelskiej.

Podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego nie brakowało emocji. Rozgorzały one już na godzinę przed rozpoczęciem obrad. Radni PiS zwołali konferencję prasową, na której poinformowali, że chcą złożyć marszałkowi województwa Mieczysławowi Strukowi wniosek o odwołanie z funkcji członka zarządu województwa Ryszarda Świlskiego. Tłumaczyli, że to właśnie on bezpośrednio odpowiada ze Pomorską Kolej Metropolitalną.

- Skoro marszałek nie ma zaufania do członka zarządu, który się tym zajmuje, i powołuje niezależny zespół ekspertów, my idziemy o krok dalej i składamy wniosek o to, by Ryszard Świlski z funkcji został odwołany - mówiła Danuta Sikora, przewodnicząca Klubu Radnych PiS w Sejmiku.

Jak informuje jednak rzecznik prasowy marszałka województwa, Mieczysław Struk w ogóle nie bierze pod uwagę takiego scenariusza.

- Marszałek nie widzi podstaw do odwołania Ryszarda Świlskiego. Zresztą trwają jeszcze prace ekspertów, pod kierunkiem Ryszarda Trykosko, które mają ustalić, czy przy budowie PKM doszło do jakichś nieprawidłowości. Wnioski będą znane w drugiej połowie września - podkreśla Małgorzata Pisarewicz.

Radni PO nie pozostali jednak dłużni radnym PiS i tuż po rozpoczęciu obrad zwołali krótką przerwę, a po niej wprowadzili pod obrady wniosek (podpisany przez 15 radnych PO i PSL) o odwołanie z funkcji wiceprzewodniczącego Sejmiku Jerzego Barzowskiego, radnego PiS.

- Czekaliśmy na przeprosiny, ja sam formułowałem dwukrotnie ultymatywne wypowiedzi - mówi Jacek Bendykowski, przewodniczący klubu PO. - Ale nie doczekałem się odpowiedzi.

Radni PO mieli bowiem za złe radnym PiS m.in. to, że gdy w maju przepchnęli rezolucję, w której wezwali władze państwowe do rozwiązania kryzysu konstytucyjnego, PiS nazwało ich „zdrajcami ojczyzny”, a później kilkakrotnie te wypowiedzi podtrzymało.

Ostatecznie za odwołaniem Jerzego Barzowskiego zagłosowało 21 radnych. Przeciw było 9.
- Od 1998 roku nie było sytuacji, w której by odmówiono opozycji prawa do pracy w prezydium Sejmiku! - grzmiał Piotr Zwara, radny PiS.

Na sesji zapadły jeszcze inne ważne decyzje personalne. Radni podjęli decyzję o powołaniu Pawła Orłowskiego na stanowisko członka Zarządu Województwa Pomorskiego, który zajmie się opieką zdrowotną i polityką społeczną.

Czytaj również: PiS składa wniosek o odwołanie wicemarszałka Świlskiego

Podczas poniedziałkowej sesji przegłosowano także wniosek o powołanie Pawła Orłowskiego na nowego członka Zarządu Województwa Pomorskiego w miejsce Hanny Zych-Cisoń, która zrezygnowała z tej funkcji.

Paweł Orłowski w Zarządzie Województwa Pomorskiego zajmie się kwestiami opieki zdrowotnej [CZYTAJ WIĘCEJ]

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Masz rację, przykład dobrej zmiany w pobliskim Słupsku, człowiek bez kwalifikacji, fotograf został mianowany dyrektorem dużej państwowej firmy.

o
odi profanum vulgus

Nie lękajcie się o losy Ikara Bytowskiego. Tym razem też miękko wyląduje! Na ciepłym stołku w jakiejś państwowej spółce na ciepłej posadce - jak onego czasu siemirowickim "antkiem" pod Czarną Dąbrówką. Natomiast błyskawiczna riposta POwców mi się spodobała - chcieli - to mają. Nie dają się - to ważne w tych dziwnych czasach. Tyle, że zaraz rozpoczną się "rutynowe kontrole" w zarządzie województwa - przecież pisłaki muszą zaraz pokazać swą władzę - to akurat jest do przewidzenia, będą ich ciągać jak Adamowicza...

K
Kado

Największy buc z PiS-u, najlepszy krok platformy aby go odwołać. Jeszcze tylko uciszcie tą Sikorę i będzie git.

m
marek

PiS z Bytowa to jedna wielka żenada.Jeden kłamca drugi skazany trzeci szukający koryta.

G
Gość

Typowy sposób działania PO

a
ada

No nareszcie robia porzadek za wysokie progi dla Bytowiaka a i rodzinka bardzo wysoko czolo nosila i nos zadzierala brawo dla partii.A pani Renata tesz bardzo sie zmienila niemozna nania juz tez liczyc nawet po znajomosci udaje ze nie zna swoich brawo

G
Gość

Tak to "łon" -  sławna i niespełniona postać z Bytowa.

G
Gość

Czyżby to był ten uczestnik sławnego lotu z Siemirowic ? Wysoko się wziósł a teraz upadek. Jednak chyba znowu bezpieczny.

P
Polihistor

Cóż, wzory zachowań politycznych z samej stolYcy. :-0

Dodaj ogłoszenie