Osoby z niepełnosprawnościami znalazły tutaj pracę i robią piwo od podstaw. Poznajcie pierwszy w Polsce Browar Społeczny

Justyna Madan
Justyna Madan
Jesteśmy jedynym browarem na świecie, w którym ekipa osób z niepełnosprawnościami warzy piwo od początku do końca - mówi Agnieszka Dejna
Jesteśmy jedynym browarem na świecie, w którym ekipa osób z niepełnosprawnościami warzy piwo od początku do końca - mówi Agnieszka Dejna Browar Spółdzielczy
Udostępnij:
Browar Spółdzielczy nie jest zwykłym miejscem. Warzy się w nim nie tylko różne rodzaje piw, ale jest to też miejsce, które daje szansę osobom z niepełnosprawnościami na pracę w ciekawych warunkach. Bo to właśnie oni robią piwo od podstaw i wychodzi im to świetnie. „Ich zaangażowanie i determinacja sprawiają, że nasze piwo jest czymś wyjątkowym, spełnieniem marzeń” – mówią Agnieszka Dejna i Janusz Golisowicz, założyciele Browaru Spółdzielczego.

Ta historia zaczyna się w 2014 roku i niesie za sobą chęć niesienia pomocy. Niemal 8 lat później można z pewnością stwierdzić, że się udało. Co konkretnie? Stworzyć dobre piwo, w tym bardzo ciekawą opcję jaką jest piwo wymrażane, ale przede wszystkim pomóc osobom z niepełnosprawnościami odnaleźć się na rynku pracy. „Większość pracowników spółdzielni to osoby, które nie miały szans na otwartym rynku pracy z powodu swojej niepełnosprawności” – piszą założyciele Browaru Spółdzielczego w Pucku, który należy do Spółdzielni Socjalnej Dalba.

Jak zatem połączyć prowadzenie biznesu z pasją, morzem i potrzebą zmian na lepsze? Opowiada nam o tym współzałożycielka Browaru Spółdzielczego – Agnieszka Dejna.

Piwo, które warzy więcej

„My nie jesteśmy zwykłym browarem” – podkreśla już na wstępie Agnieszka Dejna.

Wszystko zaczęło się od pomysłu, aby stworzyć przedsiębiorstwo społeczne, które będzie zatrudniało osoby z niepełnosprawnościami. Podstawą było to, aby umożliwić tym osobom zaangażowanie się w coś poważnego, w coś co sprawi, że nie będą czuli się wykluczeni, że będą pełnoprawnymi członkami społeczeństwa.

„Chcieliśmy zrobić coś, co będzie inne niż sprzątanie chodników, zamiatanie, etc. Rozmawialiśmy z domowymi piwowarami i ten temat zaczął nam się dobrze układać. Janusz przez rok ćwiczył w piwnicy na domowych warkach, a następnie zbudowaliśmy instalację i mogliśmy rozpocząć swoją działalność” – opowiada Agnieszka.

Spółdzielnię otworzyli w 2014 roku, a w czerwcu 2015 pojawiło się pierwsze piwo. Wszystkie trunki Browaru Spółdzielczego mają nazwy od węzłów żeglarskich. Dlaczego? Bliskość morza była inspiracją, ale jest też drugie dno i piękne przesłanie – węzły łączą ludzi.

I tak, pierwsze piwo nazwano Dwa Półsztyki. Półsztyk, czy inaczej węzeł zwykły jest stosowany m.in. w żeglarstwie i ma za zadanie zabezpieczać inny węzeł przed rozwiązaniem. Piwo powstało w kooperacji ze społecznym przedsiębiorstwem z Wielkiej Brytanii, które działa na rzecz lokalnej społeczności.

Miały być cztery piwa. Specjalizują się w piwie wymrażanym

Jak tłumaczy Agnieszka Dejna, browary restauracyjne mają zazwyczaj cztery rodzaje piwa: pils, goryczkowe, pszeniczne i ciemne. I takie plany miał początkowo Browar Spółdzielczy. Skończyło się na tym, że do tej pory udało się zrobić już 120 różnych rodzajów piw, a spółdzielnia nie powiedziała przecież jeszcze ostatniego słowa.

„Od kilku lat wyspecjalizowaliśmy się w piwach wymrażanych, tzw. piwach lodowych, z których jesteśmy chyba najbardziej rozpoznawalnym browarem w Polsce. To jest taka perełka” – mówi Agnieszka.

Czym właściwie jest piwo wymrażane? Współzałożycielka spółdzielni wyjaśnia, że po uwarzeniu i odfermentowaniu, trunek poddaje się tzw. destylacji lodowej, czyli mrozi się je po to, żeby pozostało jak najwięcej esencji piwa, a woda w postaci lodu zostaje usunięta. Dlatego piwa wymrażane są bardziej oleiste, ekstraktywne i mają zdecydowanie większą zawartość alkoholu, 15-20%.

W Browarze Spółdzielczym pracują osoby z niepełnosprawnościami

„Jesteśmy jedynym browarem na świecie, w którym ekipa osób z niepełnosprawnościami warzy piwo od początku do końca. Chłopaki zostali przeszkoleni i od początku przeprowadzają cały proces. Widzieliśmy w innych browarach, że osoby niepełnosprawne pakują rzeczy do kartonów czy robią etykiety. U nas warzą piwo od początku do końca. Pod nadzorem Janusza, który jest głównym piwowarem, ale chłopaki są wyszkoleni i robią wszystko sami” – opowiada Agnieszka.

Proces produkcji piwa nie jest wcale taki prosty i zazwyczaj trwa około 4 tygodni. Tak to wygląda krok po kroku:

  • Po dostawie zamówionych surowców, ustalany jest plan warzenia. O 5 rano ustawiona automatycznie warzelnia włącza wodę do zagotowania.
  • Dwie godziny później robiony jest zasyp ze słodów, a kiedy woda ma odpowiednią temperaturę rozpoczyna się warzenie piwa. Jest to tzw. proces zacierania, w którym słody doprowadza się do takiego stanu, że poprzez filtrację można wydobyć najbardziej interesujące rzeczy, czyli białka i cukry.
  • Po filtracji powstaje brzeczka, do której dodaje się chmiele i dodatki, np. herbatę czy owoce.
  • Po ok. 7 godzinach brzeczka jest przetaczana do fermentora, jest to również czas na dodanie drożdży, które są niezbędne do fermentacji i produkcji alkoholu. Piwo leżakuje w fermentorach około tygodnia, tyle mniej więcej czasu zajmuje przefermentowanie piwa i „zjedzenie” przez drożdże cukrów.
  • Po kolejnym leżakowaniu, które trwa 3 tygodnie, piwo jest gotowe aby przelać je do butelek.

Piwo to jednak nie wszystko. W 2015 roku Browar Spółdzielczy otworzył pub. Wszystko po to, aby zbudować kolejne miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Zainteresowanie było bardzo duże, po pierwszych sukcesach kolejni opiekunowie i sami niepełnosprawni zgłaszali się do spółdzielni z pytaniem o pracę, więc praca się znalazła. Jest to pierwsza w Polsce franczyza społeczna, obecnie na terenie kraju jest 6 takich pubów, poza Puckiem również w Gdańsku, Łodzi, Toruniu, Rzeszowie i Rybniku.

„Dzięki temu, że kolejne firmy społeczne zdecydowały się otworzyć nasze puby, 50 kolejnych osób znalazło pracę” – dodaje Agnieszka.

Nie tylko piwo. Browar Spółdzielczy prowadzi rehabilitację nurkową

„Żeby efektywność osób z niepełnosprawnościami była wyższa, od 2016 roku prowadzimy z nimi rehabilitację nurkową „Pojąć głębię”. Mamy swój program rehabilitacyjny, w którym osoby z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi, bo takimi osobami się zajmujemy, biorą udział w różnego rodzaju zajęciach i ćwiczeniach nurkowych. Pomaga im to wyuczyć się np. systematyczności. To zadziałało, nasi podopieczni są ekipą, drużyną i o taki efekt nam chodziło” – mówi współzałożycielka Browaru.

Celem programu „Pojąć głębię” jest wzmacnianie niezależności, poczucia własnej wartości i pewności siebie u osób niepełnosprawnych poprzez nurkowanie o charakterze rehabilitacyjnym i terapeutycznym.

Woda dostarcza wielu bodźców ludzkim zmysłom m.in. smak, dotyk, zapach, ruch, plusk, wyporność. Zajęcia w wodzie niosą ze sobą ogromne korzyści obejmujące wszystkie sfery życia człowieka wpływając na rozwój fizyczny, społeczny, poznawczy i językowy. „Pojąć głębię” wykorzystuje innowacyjny program nurkowy, dzięki któremu efekty rehabilitacyjne i terapeutyczne u niepełnosprawnych uczestników znacznie wzrastają. I jak podkreślają twórcy programu „pod wodą wszyscy jesteśmy równi.”

Pandemia nie pomaga

Założyciele Browaru Spółdzielczego nie żałują podjętej decyzji. W czasach kiedy zaczynali, browarów było mało. Założyciele wspólnie ze swoimi pracownikami uczyli się procesu produkcji piwa od podstaw. Uzyskali pomoc zarówno merytoryczną jak i techniczną od wielu krajowych browarów. W tej chwili rynek się zmienił i bez odpowiedniej wiedzy ciężko jest stworzyć coś nowego. Do tego doszła pandemia.

„W tej chwili nasze piwo można kupić wyłącznie w naszych pubach albo online poprzez formularz zakupowy na Facebooku. To, co się wykrzaczyło przez pandemię jest nieporównywalne z niczym. Hurtownie z dnia na dzień oddawały produkt, nie wróciliśmy do normalnego rynkowego funkcjonowania, jak było wcześniej. Nie ma co czarować, wszystko walnęło. Kiedy wrócimy do normalności, nie mamy pojęcia, ale cały czas o to walczymy” – podsumowuje Agnieszka Dejna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Osoby z niepełnosprawnościami znalazły tutaj pracę i robią piwo od podstaw. Poznajcie pierwszy w Polsce Browar Społeczny - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie