MKTG SR - pasek na kartach artykułów

OFF Miasto ma zmienić Dolne Miasto w Gdańsku. Tysiąc mieszkań, punkty usługowe, bulwary nad Motławą

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
OFF Miasto to wielowymiarowy projekt, który ma zmienić tę część Gdańska
OFF Miasto to wielowymiarowy projekt, który ma zmienić tę część Gdańska @Element
OFF Miasto jest obecnie największym założeniem deweloperskim, które startuje w Gdańsku. Przy ulicy Toruńskiej w Gdańsku powstaje inwestycja, która odmieni krajobraz Dolnego Miasta. Inwestor Invest Komfort wraz z architektami przedstawili na konferencji prasowej założenia tego projektu. Tuż nad Motławą na blisko 6 hektarach w przeciągu kilkunastu lat powstanie 1000 mieszkań, kilkadziesiąt lokali usługowych, nowa ulica, bulwary. Jak mówią architekci: OFF Miasto wyznaczy nowy nurt Gdańska.

OFF Miasto na Dolnym Mieście w Gdańsku

OFF Miasto to bardzo rozległy i wieloetapowy projekt urbanistyczny, który powstaje w Gdańsku w sąsiedztwie Głównego Miasta i Wyspy Spichrzów. Inwestor Invest Komfort podczas konferencji prasowej przedstawił koncepcję OFF Miasta, które będzie nie tylko kompleksem mieszkaniowo-usługowym, ale także miejską przestrzenią otwartą dla każdego. Właśnie dlatego równolegle z apartamentami inwestor realizuje przestrzenie miejskie – bulwary nad placem wodnym oraz tereny zielone stanowiące zaproszenie do czerpania z natury sąsiadujących bastionów. Całe założenie sukcesywnie na przestrzeni kilkunastu lat wypełni modularna i różnorodna zabudowa architektoniczna wyłoniona w międzynarodowym konkursie.

- OFF Miasto to precyzyjnie wycelowany projekt. Uprzywilejowany geograficznie. Zacierający granice między fizycznością rozumianą jako architektura, urbanistyka a niematerialnym charakterem miejsca. Ducha tchną artyści, którzy wprowadzają twórczość już na etapie samego projektowania, współpracy przy kampanii i oczywiście inicjując programy kulturalno-społeczne. Ponieważ nawet najbardziej dopracowany projekt deweloperski dopełnia się poprzez zaangażowanie mieszkańców, sąsiadów, najemców. Nie tylko tu i teraz, ale w perspektywie pokoleń - mówi Michał Ciomek, wiceprezes zarządu Invest Komfort.

- Prace nad projektem trwają od 8 lat - dodaje wiceprezes. - Teraz przedstawiamy pierwszy etap, z którym startujemy. Choć w zasadzie prace budowlane już ruszyły jakiś czas temu. W pierwszym etapie zagospodarujemy to całe nabrzeże. Potem będą kolejne etapy, powstanie między innymi nowa ulica. Nasza przygoda z OFF Miasto potrwa jeszcze lekko 12 lat, jak nie więcej. Ta dzielnica, ten kwartał miasta wyznaczy zupełnie nowy nurt Gdańska.

Główny architekt i autor koncepcji opowiedział o koncepcji architektonicznej OFF Miasta.

- Od początku pracowaliśmy nad stworzeniem nowej części miasta, nie tylko kompleksu mieszkalno-usługowego. Chcieliśmy maksymalnie otworzyć OFF Miasto na Gdańsk i zespolić części mieszkalne oraz usługowe z pasem zieleni i placem wodnym, w ramach trendu włączania wody do miasta – mówi Tomasz Janiszewski, główny architekt i autor koncepcji z biura projektowego BJK Architekci.

OFF Miasto ma być przyjazne i zielone.
- Nasadzenia w przestrzeni dzielnicy będą gatunkami o bogatym kwitnieniu, różnych odcieniach i pokroju - mówi kreatorka zieleni Dorota Rudawa z RS Architektura Krajobrazu. - Natura więc nie tylko otoczy OFF Miasto, ale też je wypełni. Zastosowanie monokultur roślinnych ma za zadanie podkreślenie architektury oraz uwydatnienie rytmu nabrzeża, oddającego pierwszy plan wodzie.

Z kolei o wspólnych przestrzeniach dla mieszkańców sprzyjających rozwijaniu pasji i nawiązywaniu relacji z sąsiadami, architekturą i sztuką opowiedzieli Jakub Piórkowski i Maciej Ryniewicz z PB Studio Akurat.

- Głównym założeniem przy projektowaniu części wspólnych było stworzenie wnętrz o miejskim charakterze, spójnych z oryginalną architekturą i otoczeniem, wzbogacając je o elementy i wykończenia, których możemy dotknąć, poczuć i doświadczyć na wiele różnych sposobów – deklarują twórcy: Jakub Piórkowski i Hanna Bialic z PB Studio oraz Maciej Ryniewicz i Rafał Kaletowski ze studia Akurat.

OFF Miasto jest obecnie największym założeniem deweloperskim, które startuje w Gdańsku. Docelowo, w ramach sześciu etapów kwartału OFF Miasto, powstanie około tysiąca mieszkań i kilkadziesiąt lokali usługowych. Kolejne partie inwestycji zaprezentują różnorodną architekturę, będą wielowymiarowe i wielomateriałowe. Pierwszy etap realizacji zakłada budowę dwóch budynków oraz zewnętrznej, dostępnej dla wszystkich gdańszczan i odwiedzających miasto gości przestrzeni rekreacyjnej przy nabrzeżu Starej Motławy. Mieszkańcy Gdańska zyskają amfiteatralny bulwar naprzeciw przystani Żabi Kruk, który naturalnie ożywi Dolne Miasto i przywróci dzielnicy niedostępny przez dziesięciolecia kwartał.

Powierzchnia działki dla całego przedsięwzięcia zajmie ok. 56 tys. m kw., a powierzchnia użytkowa mieszkalna niemal 55 tys. m kw. Projekt obejmie także przebudowę ul. Toruńskiej oraz budowę ul. Jana Ożdżyńskiego. Realizacja całego projektu potrwa kilkanaście lat.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki