Odpady koło Babich Dołów szpecą okolicę i zagrażają mieszkańcom? Polska 2050 apeluje o interwencję

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Kilkaset metrów plaży na granicy Babich Dołów i Kosakowa od dziesiątek lat wygląda tak samo. Zdaniem pomorskich działaczy Polski 2050 Szymona Hołowni odpowiednie instytucje powinny zabrać się do uporządkowania wybrzeża - według P2050 mieszkańcom zagrażają m.in. wystające pręty zbrojeniowe, kawałki asfaltu o ostrych krawędziach, a cały teren jest nieodpowiednio zabezpieczony.

Na szerokości około kilkuset metrów zalegają tony odpadów, które według Polski 2050 nie tylko zagrażają życiu i zdrowiu spacerowiczów, ale też szpecą krajobraz. Betonowe pozostałości, które do teraz zabezpieczają budynek należący do Skarbu Państwa, znajdują się tuż przy granicy z kąpieliskiem na Babich Dołach.

Chcą przywrócić naturalną ciągłość plaży

Przypomnijmy, że obecnie w Urzędzie Gminy Kosakowo trwają prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, który być może będzie przeznaczony na usługi.

- Odpady na Babich Dołach znajdują się na szerokości około 400 metrów - mówił Emil Rojek, koordynator Instytutu Strategie 2050 na Pomorzu. - Oprócz tego również wewnątrz hałdy. Po uprzątnięciu terenu w tym miejscu powinna zostać „wybudowana” plaża zgodnie z wytycznymi stosowanymi w Polsce - byłoby to rozwiązanie ekologiczne i znacząco uatrakcyjniłoby turystycznie Babie Doły oraz Gminę Kosakowo. W ten sposób możliwe będzie także przywrócenie naturalnej ciągłości plaży łączącej Oksywie z Mechelinkami i Rewą. Sytuacja, o której dziś mówimy jest przykładem niewłaściwego gospodarowania brzegiem morskim i jego ochrony. Prowizoryczne i nieprzemyślane prace mające na celu zabezpieczenie pojedynczego budynku przed erozją brzegu wywołały wielokrotnie wyższe koszty jakie trzeba będzie ponieść by przywrócić stan zgodny z prawem.

Będzie wniosek do urzędników

Jak podkreślają działacze Polski 2050, odpady zalegają na nabrzeżu już od około 40 lat, częściowo to obszar pasa technicznego, zarządzanego przez Urząd Morski w Gdyni, a częściowo działek, będących własnością Skarbu Państwa AMW oraz gruntów starostwa powiatowego w Pucku, stanowiących także własność Skarbu Państwa.

- Jestem mieszkańcem pobliskiej dzielnicy, często odwiedzam plażę na Babich Dołach. Za każdym razem patrzę na nią z coraz większym niepokojem - mówił Marcin Fiołkowski, członek Instytutu Strategie 2050. - Ten odcinek brzegu nie tylko fatalnie się prezentuje, ale przede wszystkim stanowi realne zagrożenie dla wszystkich spacerowiczów idących na przykład z Mechelinek w stronę Gdyni. Niczym niezabezpieczone, wystające, metalowe pręty, czy kawałki betonu o ostrych krawędziach, asfalt, lepik izolacyjny, stal zbrojeniowa, czy opony - nietrudno sobie wyobrazić czym może skończyć się potknięcie o takie obiekty.

Na konferencji podkreślano, że obowiązek utrzymania nieruchomości w należytym stanie spoczywa na właścicielu.

- Zgodnie z ustawą o odpadach domniemywa się, że posiadaczem odpadów jest posiadacz nieruchomości, w tym wypadku kolejno Skarb Państwa-Urząd Morski, Skarb Państwa- AMW, Skarb Państwa - podkreślał Emil Rojek. - Działki powyższe nie stanowią terenu zamkniętego co oznacza, że prowadzić postępowanie w sprawie usunięcia odpadów z działek powinien Wójt Gminy Kosakowo, a usunąć je z pasa technicznego mógłby Urząd Morski w Gdyni.

Jak usłyszeliśmy, Polska 2050 złoży wniosek do Wójta Kosakowa oraz do Urzędu Morskiego w Gdyni o wszczęcie postępowania w sprawie usunięcia odpadów.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie