Od lipca 2019 pełne dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem „Przyjaźń”. Strona rosyjska ma rekompensować firmom straty

Jacek Klein
Stabilne dostawy ropy dla krajowych rafinerii zapewnia m.in. Naftoport  i bazy PERN
Stabilne dostawy ropy dla krajowych rafinerii zapewnia m.in. Naftoport i bazy PERN mat. prasowe
Odbiorcy rosyjskiej ropy i firmy rosyjskie uzgodniły warunki przywrócenia dostaw surowca rurociągiem „Przyjaźń”. Strona rosyjska zrekompensuje także polskim i niemieckim firmom straty poniesione w wyniku zanieczyszczenia ropy i przerwania dostaw.

Podczas moskiewskiego spotkania producentów, dystrybutorów i odbiorców ropy naftowej przesyłanej poprzez rurociąg „Przyjaźń” do Polski i Niemiec strony uzgodniły procedurę rozpatrzenia roszczeń rafinerii, odbierających surowiec z Rosji. Jednocześnie zostało potwierdzono termin wznowienia dostaw ropy rurociągiem na dzień 10 czerwca. PERN jako operator rurociągu na terenie Polski jest gotów operacyjnie do wznowienia tłoczenia.

W rozmowach wzięli udział m.in. przedstawiciele firm ze strony polskiej i rosyjskiej i niemieckiej: traderzy, dostawcy i rafinerie. W spotkaniu uczestniczył także Pawieł Sorokin, wiceminister energii Rosji.

- Częściowe wznowienie dostaw surowca z Rosji rurociągiem „Przyjaźń” nastąpi 10 czerwca. Spółka Transnieft, która potwierdziła wolę zapłaty za roszczenia słusznie zgłoszone, jest w trakcie oczyszczania tej części rurociągu. Natomiast 1 lipca wszystkie trzy nitki rurociągu zostaną włączone do bieżącej eksploatacji - poinformowało PERN w komunikacie.

Przypomnijmy, że od 24 kwietnia na podstawie uzgodnień z rafineriami nastąpiło wstrzymanie dostaw ropy do polskiego systemu przesyłowego z uwagi na jakość surowca. Poziom zanieczyszczeń zagrażał funkcjonowaniu rafinerii.

Czytaj także: Baza paliwowa PERN w Gdańsku. Rozpoczyna się budowa pięciu nowych zbiorników na ropę w Gdańskim Terminalu Naftowym

PERN nieprzerwanie dostarcza ropę do rafinerii. Tłoczony surowiec jest zblendowany w taki sposób, aby poziom zanieczyszczenia chlorkami organicznymi odpowiadał poziomowi, jaki określili odbiorcy.

Przeczytaj więcej na temat inwestycji PERN w Gdańsku >>

Rafinerie wykorzystują ropę pochodząca z zapasów oraz dostaw realizowanych drogą morską.

- Rafineria Grupy Lotos pracuje stabilnie przy pełnym obciążeniu. Do czasu całkowitego przywrócenia przepustowości rurociągu „Przyjaźń” spółka, zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem, będzie nadal wykorzystywać dostawy surowca drogą morską - informuje Grupa Lotos SA.

Lotos i Energa w rankingu TOP 100 największych firm na Pomorzu:

TOP 100 największych firm na Pomorzu. Ranking firm pod względem przychodów ze sprzedaży w 2017 rokuRok 2017 stał w kraju pod znakiem wzrostu gospodarczego i spadku bezrobocia. Na Pomorzu koniunktura również dopisała, co pokazują wyniki tutejszych firm.

TOP 100 największych firm na Pomorzu. Sto najlepszych firm p...

Najważniejsze inwestycje w 2018 r. na Pomorzu:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie