Od lipca 2019 pełne dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem „Przyjaźń”. Strona rosyjska ma rekompensować firmom straty

Jacek KleinZaktualizowano 
Stabilne dostawy ropy dla krajowych rafinerii zapewnia m.in. Naftoport  i bazy PERN
Stabilne dostawy ropy dla krajowych rafinerii zapewnia m.in. Naftoport i bazy PERN mat. prasowe
Odbiorcy rosyjskiej ropy i firmy rosyjskie uzgodniły warunki przywrócenia dostaw surowca rurociągiem „Przyjaźń”. Strona rosyjska zrekompensuje także polskim i niemieckim firmom straty poniesione w wyniku zanieczyszczenia ropy i przerwania dostaw.

Podczas moskiewskiego spotkania producentów, dystrybutorów i odbiorców ropy naftowej przesyłanej poprzez rurociąg „Przyjaźń” do Polski i Niemiec strony uzgodniły procedurę rozpatrzenia roszczeń rafinerii, odbierających surowiec z Rosji. Jednocześnie zostało potwierdzono termin wznowienia dostaw ropy rurociągiem na dzień 10 czerwca. PERN jako operator rurociągu na terenie Polski jest gotów operacyjnie do wznowienia tłoczenia.

W rozmowach wzięli udział m.in. przedstawiciele firm ze strony polskiej i rosyjskiej i niemieckiej: traderzy, dostawcy i rafinerie. W spotkaniu uczestniczył także Pawieł Sorokin, wiceminister energii Rosji.

- Częściowe wznowienie dostaw surowca z Rosji rurociągiem „Przyjaźń” nastąpi 10 czerwca. Spółka Transnieft, która potwierdziła wolę zapłaty za roszczenia słusznie zgłoszone, jest w trakcie oczyszczania tej części rurociągu. Natomiast 1 lipca wszystkie trzy nitki rurociągu zostaną włączone do bieżącej eksploatacji - poinformowało PERN w komunikacie.

Przypomnijmy, że od 24 kwietnia na podstawie uzgodnień z rafineriami nastąpiło wstrzymanie dostaw ropy do polskiego systemu przesyłowego z uwagi na jakość surowca. Poziom zanieczyszczeń zagrażał funkcjonowaniu rafinerii.

Czytaj także: Baza paliwowa PERN w Gdańsku. Rozpoczyna się budowa pięciu nowych zbiorników na ropę w Gdańskim Terminalu Naftowym

PERN nieprzerwanie dostarcza ropę do rafinerii. Tłoczony surowiec jest zblendowany w taki sposób, aby poziom zanieczyszczenia chlorkami organicznymi odpowiadał poziomowi, jaki określili odbiorcy.

Przeczytaj więcej na temat inwestycji PERN w Gdańsku >>

Rafinerie wykorzystują ropę pochodząca z zapasów oraz dostaw realizowanych drogą morską.

- Rafineria Grupy Lotos pracuje stabilnie przy pełnym obciążeniu. Do czasu całkowitego przywrócenia przepustowości rurociągu „Przyjaźń” spółka, zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem, będzie nadal wykorzystywać dostawy surowca drogą morską - informuje Grupa Lotos SA.

Lotos i Energa w rankingu TOP 100 największych firm na Pomorzu:

TOP 100 największych firm na Pomorzu. Sto najlepszych firm p...

Najważniejsze inwestycje w 2018 r. na Pomorzu:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie