PERN przekazał plac budowy konsorcjum realizującemu projekt budowy pięciu nowych zbiorników na ropę w Gdańskim Terminalu Naftowym. Planowany termin wykonania inwestycji to październik 2020 roku, 21 miesięcy od podpisania umowy.

Zbiorniki w gdańskim terminalu PERN zbudują spółki Naftoremont – Naftobudowa, jako lider oraz firma Agat – partner konsorcjum. Koszt inwestycji to 327 mln zł.

- Dzięki temu projektowi pozyskamy łącznie blisko 400 tys. m³ nowych pojemności. Pozwolą one na jeszcze bardziej efektywną obsługę statków zawijających z ropą do Naftoportu. Nowe pojemności są potrzebne naszym klientom, którzy coraz więcej ropy sprowadzają do Polski drogą morską – podkreślił Tadeusz Zwierzyński, wiceprezes PERN.

Przeczytaj więcej na temat inwestycji PERN w Gdańsku >>

- Rozbudowa Gdańskiego Terminalu jest obecnie największą tego typu inwestycją w skali kraju. Cieszy nas fakt, że ten projekt będzie realizować Naftoremont-Naftobudowa, spółka z Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal, która ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie i wysokospecjalizowane kadry w realizacji tego typu inwestycji - powiedział Krzysztof Figat, prezes Zarządu Polimex-Mostostal.

To kolejna już inwestycja w rozbudowę możliwości magazynowania paliw w porcie gdańskim i jego bezpośrednim zapleczu. W bazie PERN trwa budowa dwóch zbiorników na ropę o pojemności 100 tys. m³ każdy, która zakończy się wiosną 2020 roku.

W TNG Gdańsk działa teraz 6 magazynów o łącznej pojemności 375 tys. metrów sześciennych. Obecnie PERN zamierza wybudować trzy zbiorniki o pojemności 100 tys. metrów sześciennych każdy oraz 2 zbiorniki o pojemności po 45 tys. metrów sześciennych.

PERN SA jako krajowy lider logistyki naftowej i strategiczna Spółka gwarantująca bezpieczeństwo energetyczne Polski, jest wiodącym podmiotem w zakresie magazynowania ropy naftowej i paliw płynnych oraz transportu rurociągowego ropy naftowej i paliw. Zarządza siecią rurociągów naftowych i produktowych, posiada około 3,5 mln metrów sześciennych pojemności magazynowej na ropę naftową oraz około 1,8 mln metrów sześciennych na paliwa płynne.

Czytaj też: Baza paliwowa PERN w Gdańsku zyska dwa kolejne zbiorniki na ropę naftową. Zbuduje je konsorcjum Mostostal Warszawa - Mostostal Płock

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU: