MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obligacje skarbowe na czerwiec będą mieć nowe marże. Zmienia się też oprocentowanie niektórych papierów wartościowych

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Kończy się majowa oferta obligacji Skarbu Państwa. Warunki oprocentowania niektórych z nich w czerwcu nie będą już tak korzystne
Kończy się majowa oferta obligacji Skarbu Państwa. Warunki oprocentowania niektórych z nich w czerwcu nie będą już tak korzystne Jerzy Mosoń/Polska Press Grupa
Gdy Ministerstwo Finansów najpierw się tłumaczy, a potem informuje z czego, to nigdy nie jest to zapowiedź czegoś dobrego. Ta zasada potwierdza się i tym razem, w przypadku zaplanowania przez resort oferty czerwcowych obligacji skarbowych. Urzędnicy informują tajemniczo o dostosowaniu oprocentowania obligacji oszczędnościowych do zmian zachodzących na rynku finansowym. Tym razem to może oznaczać tylko jedno....

Spis treści

Niedawno Strefa Biznesu informowała o rekordowym zainteresowaniu obligacjami Skarbu Państwa. Rzeczywiście, oszczędzający inwestując w obligacje indywidualne, pożyczyli państwu w kwietniu ogromne środki, i to na niezłych warunkach. Nie znamy jeszcze wyników za maj, ale wiadomo, na jakich zasadach będzie można nabyć czerwcowe papiery wartościowe. Zmieni się zarówno oprocentowanie części z nich jak i marże dla części papierów wartościowych.

Minister Finansów ścina oprocentowanie obligacji dwuletnich i jednorocznych

W czerwcu oprocentowanie jednorocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 5,95%, a dwuletnich 6,15%, w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym. W ofercie majowej oprocentowanie jednorocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniosło 6,05%., a dwuletnich 6,30%, w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym. Jest to zatem odczuwalna zmiana, szczególnie w przypadku tzw. dwulatek. Miesiąc temu Strefa Biznesu wyróżniła dwulatki jako atrakcyjne, majowe papiery, które mogą namieszać na rynku. Być może tak właśnie się stało i resort uznał, że już wystarczy.

Hitowe obligacje skarbowe również otrzymują niższe oprocentowanie

Jeszcze większy szok mogą przeżyć osoby, które w kwietniu dostrzegły atrakcyjność stałych, trzyletnich instrumentów finansowych Ministra Finansów. Przypominamy, że obligacje te odnotowały na wiosnę rekord. W kwietniu nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę 3.710,9 mln zł (ponad 3,7 mld zł), co oznaczało 53% udział w strukturze sprzedaży. Taki wynik w czerwcu już się raczej nie powtórzy, bo oferta na ten miesiąc to jedynie 6,20%. W maju tzw. trzylatki miały jeszcze dość atrakcyjne oprocentowanie – 6,40%.

Jakie obligacje będzie można kupić w czerwcu na dotychczasowych warunkach?

  • czteroletnie (6,55%)
  • dziesięcioletnie (6,80%),
  • trzymiesięczne (3%),
  • Sześcioletnie obligacje rodzinne (6,75%),
  • dwunastoletnie obligacje rodzinne (7,05%).

*Obligacje rodzinne są przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 800 plus”.

To Cie może zainteresować

Zmieniają się marże dla obligacji zaplanowanych na czerwiec

To jednak nie koniec nowości w ofercie Ministra Finansów. Resort postanowił zwiększyć marże dla obligacji o terminie zapadalności 4-, 6-, 10- i 12-letnich, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji. Resort informuje też o korekcie marż obligacji o zapadalności od jednego do trzech lat.

„Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży, którą w czerwcu podnieśliśmy do poziomu 1,50%. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku zwiększona marża wyniesie 2,00%”. – odczytujemy z komunikatu Ministra Finansów.

Nowe, wyższe marże będą obowiązywać w czerwcu odpowiednio również w stosunku do: dla obligacji rodzinnych 6-letnich – 2,00% oraz 12-letnich – 2,50%. Zmianie ulega też marża dla obligacji 2-letnich, oferowanych w czerwcu. Wyniesie ona 0,35%.

Jak i gdzie kupić bądź zamienić obligacje oszczędnościowe?

Wszystkie rodzaje obligacji można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A.

W ten sposób kupisz obligacje przez internet lub przez telefon?

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obligacje skarbowe na czerwiec będą mieć nowe marże. Zmienia się też oprocentowanie niektórych papierów wartościowych - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki