MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie ma nowy zarząd województwa. Ze starego składu przy Struku zostaje Bonna. Jedno krzesło dla PSL, choć PO może rządzić samodzielnie

OPRAC.:
Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Sejmik województwa pomorskiego przegłosował nowy skład zarządu województwa. Funkcje wicemarszałków powierzono Leszkowi Bonnie oraz Marcinowi Skwierawskiemu. Oprócz nich w zarządzie zasiadać będą Iwona Mielewczyk i Adam Gawrylik. Czwarta sesja nowego sejmiku odbyła się w poniedziałek, 24 czerwca 2024 roku.

W trakcie czwartej sesji nowego sejmiku marszałek Mieczysław Struk zgłosił kandydatów do zarządu województwa pomorskiego. Na funkcje wicemarszałków zaproponowani zostali Leszek Bonna i Marcin Skwierawski z Platformy Obywatelskiej, na członków zarządu – Iwona Mielewczyk również z PO i Adam Gawrylik z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Choć PO w 33-osobowym sejmiku ma wygodną większość 20 głosów marszałek zdecydował się na dobre stosunki jego partii z ugrupowaniami wchodzącymi w skład koalicji na szczeblu rządowym. Trzecia Droga, którą współtworzy PSL ma w sejmiku tylko 3 radnych, Struk „obdarował” ją jednak krzesłem w 5-osobowym zarządzie województwa. Co ciekawe, w tej kopii koalicji rządowej (bez Lewicy, która do sejmiku w ogóle nie weszła) trochę zgrzyta. Poza opozycyjnym Prawem i Sprawiedliwością (10 głosów) pojedyncze osoby z koalicyjnej większości również głosowały przeciw poszczególnym członkom nowego zarządu, co pokazują wyniki głosowania:

  • Leszek Bonna uzyskał 22 głosów za, było 9 głosów przeciw i 1 głos wstrzymujący się,
  • Marcin Skwierawski uzyskał 21 głosów za, było 11 głosów przeciw i 0 wstrzymujących się,
  • Iwona Mielewczyk uzyskała 22 głosy za, było 10 głosów przeciw i 0 wstrzymujących się,
  • Adam Gawrylik uzyskał 19 głosów za, było 11 głosów przeciw i 2 wstrzymujące się.

Przewodniczący sejmiku, Jan Kleinschmidt, ma też nowego zastępcę. Po wyborze zarządu dokonano wyboru wiceprzewodniczącego sejmiku województwa. Jedynym kandydatem był Józef Sarnowski, ustępujący ze starego zarządu, który uzyskał 31 głosów za. Nie było głosów przeciw.

Po kilkunastu latach pracy w zarządzie województwa z funkcją wicemarszałka pożegnał się Wiesław Byczkowski. O ponowny wybór nie ubiegały się również dwie inne osoby będące członkami dotychczasowego zarządu, Agnieszka Kapała-Sokalska i Józef Sarnowski, wybrany jednak na wiceprzew. sejmiku.

Nowy zarząd wymieniony w trzech piątych

Leszek Bonna kolejną kadencję będzie wicemarszałkiem. Marcin Skwierawski, który zastąpił Kleinschmidta, jest wiceprzew. pomorskiej PO (szefem partii w regionie jest Struk), do wyborów samorządowych był wiceprezydentem Sopotu. Iwona Mielewczyk z PO, radna województwa od 2018 roku, jest nauczycielem dyplomowanym i dyrektorem szkoły w Łebuni w gminie Cewice. Adam Gawrylik jest prezesem zarządu wojewódzkiego PSL i mieszkańcem podgdańskiego Otomina.

CZYTAJ TAKŻE: Znamy skład sejmiku województwa pomorskiego. Komu zaufali wyborcy na Pomorzu? Samodzielne rządy Koalicji Obywatelskiej, 10 mandatów dla PiS

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki