Na nowe umiejętności zawodowe i miejsca pracy

materiał informacyjnyZaktualizowano 
Niemoc na rynku pracy dotyka wiele osób. Konsekwencją długotrwałego bezrobocia może być nawet społeczne wykluczenie. Aby temu zapobiec, realizowane są projekty pozwalające zdobyć nowe umiejętności, kompetencje i kwalifikacje zawodowe, wspomagające podjęcie zatrudnienia czy nawet przeprowadzkę za pracą. Pod koniec roku zostaną ogłoszone konkursy na szkolenia, doradztwo, pomoc przy zmianie miejsca zamieszkania, dojazd do pracy. W ramach Regionalnego Programu dla Województwa Pomorskiego przewidziano na te cele około 95 mln zł. Projekty będą skierowane wyłącznie do osób w wieku powyżej 30 lat będących w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy.

Do kogo powinny być skierowane działania? To borykający się z poważnymi problemami na rynku pracy, należący do co najmniej jednej ze wskazanych grup, tj. : osoby w wieku 50 lat i więcej, kobiety, osoby o niskich kwalifikacjach, osoby długotrwale bezrobotne oraz osoby z niepełnosprawnościami. Największe szanse na uzyskanie dofinansowania mają przedsięwzięcia zaplanowane w porozumieniu z firmami, które będą pracodawcami, oraz przedsięwzięcia partnerskie przygotowane przez instytucje działające na rynku pracy, pomocy i integracji społecznej. Dodatkowym atutem jest udział w projekcie np. szkoły wyższej czy pracodawcy. Usług, które mogą być wsparte funduszami, jest dużo. To m.in. porady psychologiczne, zawodowe, szkolenia i kursy zawodowe czy językowe.

Niebagatelne znaczenie mają praktyczne umiejętności w danym zawodzie, zatem cenione są staże i praktyki pozwalające na ich zdobycie. Przedsiębiorcy mogą się ubiegać o pokrycie kosztów subsydiowania zatrudnienia i sfinansowania wyposażenia i dostosowania stanowiska pracy. Czasem barierą w podjęciu pracy jest odległość miejsca zatrudnienia od domu lub nawet konieczność przeprowadzki. Aby pomóc przełamać tę barierę, dofinansowanie obejmuje pokrycie kosztów dojazdu do pracy, na rozmowy kwalifikacyjne oraz dodatek relokacyjny dla osób, dla których nowa praca wiąże się z przeprowadzką.
Kto może aplikować o dotacje? To m.in. samorządy, instytucje rynku pracy, związki zawodowe, instytucje pomocy i integracji społecznej, instytucje edukacyjne, szkoły wyższe, izby gospodarcze i organizacje przedsiębiorców, sami przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej czy przedsiębiorstwa społeczne.

Komentarz eksperta
Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego:

Blisko 95 mln zł z Regionalnego Programu Województwa Pomorskiego przeznaczonych zostanie na aktywizację zawodową osób bez pracy. Wsparcie w ramach pod¬dzia¬ła¬nia „Aktywizacja zawodowa osób bez pracy” obejmować będzie przede wszystkim wdrażanie kompleksowych rozwiązań dla osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Istotne znaczenie ma to, że przedsięwzięcia te, dofinansowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowane będą w porozumieniu z pracodawcami, instytucjami rynku pracy, a także szkołami wyższymi. Ścisła współpraca tych instytucji pozwoli trafnie wskazać i określić szczegółowy zakres wsparcia dla każdego uczestnika po przeprowadzeniu indywidualnej oceny jego umiejętności. Ponadto w celu zwiększenia szans na zatrudnienie mieszkańców naszego regionu wspierane będą również inicjatywy w zakresie podnoszenia mobilności zawodowej i przestrzennej osób zamieszkujących obszary wiejskie oraz mniejsze miasta. Od podmiotów realizujących wszystkie przedsięwzięcia oczekiwać będziemy konkretnych wyników, wyrażonych między innymi liczbą osób pracujących po zakończeniu projektu na poziomie co najmniej 45_proc. uczestników.

Zakłada się, że koszt przypadający na jednego uczestnika w projekcie nie może przekroczyć 14 tys. zł, podobnie jak w zakończonym w lipcu konkursie. Docelowo wsparciem objętych zostanie co najmniej 5 tys. mieszkańców Pomorza.

Więcej o Aktywizacji zawodowej osób bez pracy:
www.rpo.pomorskie.eu

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Gdańsk– tel.: 58 326 81 52,
e-mail: punktinformacyjny@pomorskie.eu

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie