Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz otrzymać nawet Nobla. Skorzystaj z pomocy Energi

Kazimierz Netka
Chcesz być sławny i zamożny? To możliwe, pod warunkiem że wpadniesz na odpowiedni pomysł i zaproponujesz wynalazek, który pomoże ludzkości w rozwikłaniu chociaż cząstki problemów związanych z produkcją energii.

Dzisiaj droga wynalazcy do sukcesu jest łatwiejsza niż można sobie wyobrazić. Z pomocą przychodzi Grupa Energa, oferując daleko idące wsparcie. Jako pierwsza grupa energetyczna w Polsce, Energa powołała program rozwoju i komercjalizacji innowacji: technologicznych, procesowych, marketingowych, produktowych. Program nosi nazwę Energia Inwencji, a patronat nad nim sprawują marszałek województwa pomorskiego oraz Politechnika Gdańska. Partnerami są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk, Gdański Park Naukowo-Technologiczny.

Łączenie intelektualnego potencjału

Grupa Energa ma w gronie swych pracowników wielu wynalazców. Mimo to postanowiła innowacji szukać także gdzie indziej. Dlaczego?

- Otwarty model innowacji zakłada, że wartościowe pomysły rozwiązań innowacyjnych można znaleźć dosłownie wszędzie - stwierdza Dariusz Chrzanowski. - Nie jest to już wyłączna domena dużych przedsiębiorstw mających własne zaplecze badawcze, instytutów naukowych czy wyższych uczelni. Szczególnie cennym źródłem pomysłów rozwiązań innowacyjnych są również małe i średnie przedsiębiorstwa oraz wyższe uczelnie. Dlatego dobrych pomysłów należy poszukiwać także poza własnym przedsiębiorstwem. Najlepsze efekty przynosi bowiem łączne wykorzystanie własnych i zewnętrznych koncepcji rozwiązań innowacyjnych.

Małe i średnie firmy - podstawą wdrożeń

Grupa Energa, rozwijając program zachęt dla wynalazców, od razu zapowiada, że oprze się nie tylko na własnym potencjale wytwórczym, ale również na potencjale innych przedsiębiorstw. Żeby bowiem skutecznie zarządzać technologiami, należy odpowiednio zarządzać własnością intelektualną. Rozwój nowego produktu lub usługi może wymagać stworzenia zupełnie nowych kompetencji, aż do etapu produkcji włącznie.

- Energa poprzez swój program zamierza rozwijać produkty we współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorstwami - w przypadku zawiązania strategicznych partnerstw uzasadnione wydaje się powierzenie części kompetencji czy funkcji innym firmom - stwierdza Dariusz Chrzanowski.
Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę - chcąc osiągnąć dominująca pozycję w obszarze wdrażania nowych produktów, grupa musiałaby właściwie do każdego z nich rozwijać nowe kompetencje (instalatorskie, serwisowe, etc.). Oczywiście jest to bezpośrednio powiązane z zaawansowaniem technologicznym produktów, a nałożenie na to innowacji wymagałoby budowania od podstaw linii produkcyjnych, które dostarczałyby stworzone produkty. W ostatecznym rozrachunku nakłady inwestycyjne mogłyby nigdy nie zostać zrekompensowane przychodami.

Pomorska Krzemowa Ekodolina

Poprzez program Energia Inwencji Grupa Energa wpływa na rozwój regionu. Pobudza działalność innowacyjną. To zaś wprost się przekłada na tworzenie nowych miejsc pracy, m.in. w obszarze produkcyjnym.

Poza tym siła Grupy Energa może przyciągnąć atrakcyjnych partnerów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. W konsekwencji przełoży się na stworzenie - zdaniem Dariusza Chrzanowskiego - silnej, nowoczesnej ekodoliny, wzorowanej na Dolinie Krzemowej w USA.

Coraz więcej chętnych

Program Grupy Energa okazał się niesłychanie atrakcyjny dla innowatorów. Zgłoszenia posypały się jedno za drugim, nawet z zagranicy. Jasne się stało, że program należy rozszerzyć - wyjść z nim poza województwo pomorskie i wydłużyć czas wstępnej weryfikacji zgłoszenia z 14 do 30 dni (nowy regulamin będzie obowiązywał od 1 lipca 2011 roku).
Propozycje wynalazków można zgłaszać zwłaszcza w zakresie: wykorzystywania odnawialnych źródeł energii (wiatr, woda, słońce); wytwarzania, dystrybucji, przesyłania energii; stosowania technologii energetycznych dla domu, dla firm; świadomego korzystania z energii; magazynowania energii.

Wykorzystaj słońce, ujarzmij błyskawice

Grupa Energa nastawia się na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Jednym z najzasobniejszych pod tym względem jest... słońce. Ono wyładowuje bez przerwy olbrzymie ilości energii. Ta najbliższa nam gwiazda nie zgaśnie jeszcze przez około 5 mld lat - przewidują naukowcy. Jeżeli znajdziesz sposób na efektywne przetwarzanie promieni słonecznych na prąd elektryczny, możesz zostać okrzyknięty zbawcą ludzkości. To co słońce nam daje, jest czyste, spływa na ziemię bez przerwy.

Ludzie próbują przetwarzać te słoneczne promienie w ogniwach fotowoltaicznych na elektryczność. Za pośrednictwem kolektorów ogrzewają nimi wodę użytkową.

Oczywiście, nocami słonecznej energii nie dostajemy. Ani wtedy gdy niebo zostanie zakryte chmurami. Latem ta warstwa chmur może być bardzo gęsta, burzowa. Gdyby tak przechwycić błyskawice, zgromadzić ich energię w jakimś magazynie akumulatorze, kondensatorze - byłoby z czego potem czerpać. Ta sztuka jeszcze nikomu się nie udała, a jednym z pierwszych wynalazców, którzy już w XVIII wieku próbowali wyładowania atmosferyczne ujarzmiać, był Benjamin Franklin.
Może któryś ze współczesnych Pomorzan znajdzie bardziej wydajny sposób czerpania pożytku z energii wyładowań atmosferycznych?

Spróbuj to usprawnić

Grupa Energa już może się poszczycić znaczącymi osiągnięciami w wykorzystywaniu odnawialnych, albo jak niektórzy mówią - alternatywnych źródeł energii. Urządzenia służące temu celowi można obejrzeć m.in. w Energetycznym Domu, który jeszcze do końca czerwca będzie stał w pobliżu Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Może wizyta w nim stanie się inspiracją i początkiem niezwykle potrzebnego wynalazku?
Przez całe wakacje Energetyczny Dom będą mogli oglądać mieszkańcy Władysławowa oraz turyści z całej Polski, którzy odpoczywać będą w naszym regionie.
Właśnie w tej części - północnej - województwa pomorskiego realizowany jest unikatowy projekt Grupy Energa "Inteligentny Półwysep" - pierwszy smart region w Polsce. System energetyczny o nazwie smart oznacza automatyczne dopasowywanie się podaży energii do aktualnych potrzeb odbiorców, zapewnienie nieprzerwanych dostaw prądu dobrej jakości. Sposoby na usprawnienie systemu smart grid również można zgłaszać jako innowację w ramach programu Energia Inwencji.

Jak się zgłaszać?

Szczegółowe informacje na temat programu wsparcia wynalazców przez Grupę Energa znajdują się na stronie internetowej www.energa-innowacje.pl. Pomysły zgłasza się przez internet, wypełniając specjalny formularz w zakładce "Zgłoś innowację".

Wymagane jest również przesłanie pocztą wydrukowanej i podpisanej Karty Zgłoszenia do Organizatora. Adres: Energa Innowacje sp. z o.o., 80-890 Gdańsk, ul. Heweliusza 11, XVII p.; z dopiskiem "Program Energia Inwencji".

Możesz liczyć na wsparcie

- Grupa Energa tworzy odpowiednie środowisko dla pomysłodawców, którzy będą pracować nad innowacjami, aż do momentu wypracowania produktu, bez konieczności każdorazowo angażowania własnego kapitału oraz zasobów do rozwinięcia danej innowacji - zachęca Dariusz Chrzanowski, kierownik projektu w spółce Energa Obrót. - Dlatego też niezbędne było powołanie programu, który stworzy (angażując również środki unijne) zarówno odpowiednią infrastrukturę do prac nad innowacjami, jak i zapewni odpowiednie mechanizmy do finansowania ich rozwoju - testowania, komercjalizacji, w tym także produkcji. W konsekwencji każdy innowator, który się zdecyduje przedstawić swój pomysł i rozpocząć współpracę w ramach programu, otrzymuje wsparcie, jakie trudno byłoby mu uzyskać, działając w pojedynkę.
Wynalazcy mogą liczyć na wsparcie w zakresie organizacji i zarządzania, inkubacji (proces ewaluacji), doradztwa biznesowego, możliwości prowadzenia prac rozwojowych.
- Energa zapewnia też zaplecze i infrastrukturę, obsługę prawną i księgową, pozyskiwanie kapitału, promocję wynalazku, zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej - zapewnia kierownik Dariusz Chrzanowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki