Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza "Energia Inwencji"

Kazimierz Netka
Energetyczny Domek to praktyczna prezentacja innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań, wykorzystujących m.in. energię wiatru, słoneczną i termalną
Energetyczny Domek to praktyczna prezentacja innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań, wykorzystujących m.in. energię wiatru, słoneczną i termalną Materiały prasowe
Boisz się współczesnych technologii pozyskiwania energii z atomu? A czy masz inny pomysł na zdobywanie energii, unowocześnianie dotychczasowych źródeł tzw. konwencjonalnych, a może wiesz, jak wykorzystać ciepło najbliższej nam gwiazdy? Jeżeli tak - spróbuj pomóc ludzkości...

Gdy ponad sto trzydzieści lat temu Tomasz Edison udoskonalił urządzenie, które świeci dzięki prądowi, czyli żarówkę, wcale nie skończył się okres prosperity dla wynalazców w tej dziedzinie. Wprost przeciwnie, zaczęło się nieustanne doskonalenie sposobów czerpania korzyści z elektryczności. Wielu pomysłodawców nie mogło urzeczywistniać swych pomysłów, bo brakowało im pieniędzy, możliwości pokazania swego urządzenia. Szukali mecenasów, czyli tych, którzy by poparli realizację ich projektów.

Dzisiaj takie osoby nie muszą szukać opiekuna. Dobroczyńca sam się zgłasza i czeka na propozycje. To Grupa Energa. Swój projekt o nazwie "Energia Inwencji" ogłosiła oficjalne w Gdańsku w połowie kwietnia.

Była to bardzo niezwykła inauguracja, bo z udziałem reprezentantów Parlamentu Europejskiego, świata nauki, samorządu i mieszkańców województwa pomorskiego - podczas Pomorskich Dni Energii oraz w Europejskim Tygodniu Zrównoważonej Energii. Program: "Energia Inwencji" realizuje spółka Energa Innowacje pod patronatem marszałka województwa pomorskiego. To pierwszy taki program w Polsce, uruchomiony przez grupę energetyczną.

Zobacz, co można zrobić

Przyszłość energetyki to innowacje. Postępujący proces liberalizacji rynku energetycznego, aktywne zaangażowanie się w ochronę środowiska oraz "szukanie" sposobów na efektywne wykorzystanie energii przez klienta końcowego to zachęty dla spółek energetycznych do poszukiwania zupełnie nowych, dotychczas niedostępnych rozwiązań.

Podczas Pomorskich Dni Energii można było zobaczyć, co warto zmienić we własnym domu. Wówczas to, na placu niedaleko gmachu Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza 53 w Gdańsku, otwarto pokazowy Energetyczny Domek, w którym Energa przedstawiła, jak innowacyjne technologie mogą być wykorzystane do produkcji ekologicznej energii. Wtedy właśnie spółka zainaugurowała skierowany do wynalazców program "Energia Inwencji", którego celem jest rozwój nowatorskich technologii.

W Domku Energetycznym można poznać zasady działania systemu energetycznego budynku, zobaczyć i dowiedzieć się, jak pracują kolektory słoneczne, pompy ciepła, turbiny wiatrowe, panele fotowoltaiczne, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - rekuperacją, a także w jaki sposób można je zainstalować.
Domek i znajdujące się w nim urządzenia pozostaną na terenie Uniwersytetu Gdańskiego aż do końca czerwca br. Natomiast stale - teraz i po zamknięciu ekspozycji mogą się do spółki Energa zgłaszać współcześni Edisonowie - wynalazcy.

Ten, kto zużywa, ma szansę produkować

W Domku Energetycznym pokazano przykładowe urządzenia, będące efektem innowacji. Energa bowiem promuje innowacyjne rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz systemu usług umożliwiających efektywne zarządzanie zużyciem energii. Dzięki tym technologiom odbiorca energii może stać się także jej producentem. Poprzez udział w procesie wytwarzania i zarządzania energią konsument zostaje prosumen- tem (ang. prosumer; wyraz po-wstały z połączenia angielskich słów professional - profesjonalista lub producer - producent z consumer - konsument), czyli aktywnym uczestnikiem rynku energetycznego, producentem energii oraz współtwórcą oferty. Ideę tę Energa wciela w życie za pomocą innowacyjnych produktów Smart Eco, które znajdują się w Domku.

Smart Eco

to nie tylko urządzenia, lecz również system świadomego zarządzania energią. Pozwala każdemu decydować o wielkości zużycia energii, np. poprzez zakup jej w "porcjach" (dzięki instalacji liczników przedpłatowych). Umożliwia też kontrolowanie wydatków na energię elektryczną i rozliczanie ich w dowolnym momencie (np. według zużycia, a nie prognoz).

- Naszą ideą jest dostarczenie klientom innowacyjnych i efektywnych kosztowo rozwiązań - mówi Ireneusz Kulka, wiceprezes Energa Obrót SA. - Pozwalają one z jednej strony na uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii, a z drugiej - na redukcję kosztów użytkowania nieruchomości. Wspólnie z naszymi partnerami rozwijamy i udoskonalamy technologię tak, aby jej wykorzystanie było bardziej opłacalne w porównaniu do tradycyjnych źródeł, a początkowa cena zakupu nie obciążała znacząco portfela klienta.

Zakres inwencji

Jak już wspominaliśmy, Grupa Energa jako pierwsza grupa energetyczna w Polsce powołała program rozwoju i komercjalizacji innowacji "Energia Inwencji". Jego ideą jest wyszukiwanie oraz promowanie projektów o charakterze innowacyjnym w dziedzinie energetyki w następujących kategoriach: innowacje technologiczne; procesowe; marketingowe; produktowe w następujących dziedzinach: odnawialne źródła energii (wiatr, woda, słońce); wytwarzanie, dystrybucja i przesyłanie energii; technologie energetyczne dla domu; technologie energetyczne dla firm; świadome korzystanie z energii; magazynowanie energii.

Poszukiwani są innowatorzy - głównie pracownicy małych i średnich przedsiębiorstw, placówek naukowo-badawczych, uczelni oraz studenci z województwa pomorskiego.

- Zachęcamy innowatorów do przedstawiania swoich pomysłów - mówi Paweł Bakun, prezes spółki Energa Innowacje. - W ramach programu udzielać będziemy wsparcia w szerokim zakresie: od finansowego po techniczne typu testy, badania z prawnym włącznie np. w obszarze ochrony praw intelektualnych. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia pracy z innowatorami niemal od zera. Nie wymagamy, aby projekt czy wynalazek były już opatentowane, przetestowane i przygotowane do wdrożenia na rynek. Wystarczy dobrze umotywowany pomysł, a my zapewnimy jego rozwinięcie na wszystkich etapach. Jednakże to, na czym program opiera swoją siłę, to potencjał Grupy Energa i jeżeli innowacja zostanie rozwinięta i powstanie z niej produkt, wejdzie on do oferty Smart Eco.

Zakres wsparcia

Uczestnicy programu otrzymają wsparcie merytoryczne i finansowe w procesie komercjalizacji innowacji. Dzięki temu pomysłodawcy będą mogli pracować nad innowacjami aż do momentu wypracowania produktu w większości przypadków bez konieczności każdorazowo angażowania własnego kapitału czy zasobów. W konsekwencji, kto zdecyduje się przedstawić swój pomysł i rozpocząć współpracę w ramach programu, otrzyma wsparcie, które trudno byłoby mu uzyskać, gdyby działał w pojedynkę.

- Śledząc światowe trendy w rozwoju energetyki oraz współpracując z przedsiębiorcami i światem nauki dążymy do udoskonalania naszej oferty i zaproponowania produktów, które będą odpowiedzią na wyzwania przyszłości - mówi Mirosław Bieliński, prezes Grupy Energa. - A przyszłością energetyki są innowacje. Postępujący proces liberalizacji rynku energetycznego, aktywne zaangażowanie się w ochronę środowiska oraz konieczność bardziej efektywnego wykorzystania energii przez klienta końcowego aktywizują nas do poszukiwania zupełnie nowych, dotychczas niedostępnych rozwiązań.

Energa zapewnia zarówno odpowiednią infrastrukturę do prac nad innowacjami, jak też zapewni odpowiednie mechanizmy finansowania ich rozwoju (także środki unijne), testowania czy produkcji.

Etapy realizacji

Program realizowany będzie w trzech etapach: wstępna ocena zgłoszeń; ocena innowacji i zaproszenie do współpracy; rozwój wybranych innowacji.

Zgłoszone innowacje oceniane będą przez członków Rady Innowacji - przedstawicieli organizatora oraz ludzi świata nauki i biznesu. Z uczestnikami programu, którzy zakwalifikują się do trzeciego etapu, zostaną podpisane indywidualne umowy o współpracę, uwzględniające kategorię innowacji oraz stopień zaawansowania prac.

Wypracowane innowacje wejdą do oferty Grupy Energa, co pozwoli zapewnić sprzedaż rozwiązań wytworzonych w kooperacji z podmiotami będącymi uczestnikami programu.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.energa-innowacje.pl.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki