Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GDYNIA I-DAYS za nami. Wykłady, kursy i innowacje w gdyńskim Uniwersytecie Morskim

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
GDYNIA I-DAYS za nami. Wykłady, kursy i innowacje w gdyńskim Uniwersytecie Morskim
GDYNIA I-DAYS za nami. Wykłady, kursy i innowacje w gdyńskim Uniwersytecie Morskim Andrzej Kowalski
Zakończyła się II Konferencja Centrum Transferu Technologii UMG pod nazwą "Academic Gdynia Innovation Days". W trakcie tego wydarzenia można było spotkać i wysłuchać naukowców, liderów branż, pasjonatów technologii i przedsiębiorców. W Uniwersytecie Morskim w Gdyni od poniedziałku, 25 marca, do wtorku trwały panele związane z innowacjami w biznesie i nauce. Nie brakowało też konkursów dla najlepszych wynalazków.

Dwa dni pełne innowacji w Uniwersytecie Morskim

Inicjatywa ta ma za zadanie nie tylko wspieranie innowacyjności w środowiskach akademickich, ale również łączenie ekspertów z dziedzin nauki i przemysłu. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem rektora UMG, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita.

GDYNIA I-DAYS rozgrywało się głównie w auli im. Tadeusza Meissnera w budynku głównym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Organizatorem wydarzenia było Centrum Transferu Technologii UMG.

ZOBACZ TAKŻE: Rzecznik praw ucznia przy każdym kuratorium. Trwają pracę nad wdrożeniem nowego stanowiska

W trakcie dwóch dni trwającej konferencji można było posłuchać prezentacji na temat najnowszych osiągnięć naukowych, owoców pracy naukowców i ich innowacyjnych technologii. Można było brać też udział w konkursach. W "Strefie innowacji" przedstawiono najciekawsze rozwiązania, spośród których uczestnicy mogli wybrać te najlepsze.

Innowacyjne pomysły i technologie

Nagroda "Złota Gwiazda Innowacji" miała na celu wyróżnienie najciekawszych rozwiązań prezentowanych w trakcie GDYNIA I-DAYS. Wśród propozycji były m.in. aplikacja Dylli, służąca logistykom do m.in. gospodarki magazynowej czy... zdrowy chleb stworzony w oparciu o nową recepturę z wykorzystaniem otrębów różnych gatunków zbóż.

ZOBACZ TAKŻE: Mieszkania w Trójmieście są coraz droższe. Czy kupimy gdzieś taniej? Eksperci sprawdzili

Zwycięzca konkursu otrzymał pamiątkowy certyfikat oraz nagrodę rzeczową. Dodatkowo jego rozwiązanie będzie promowane w materiałach reklamowych kolejnej edycji konferencji i otrzyma bon na ochronę własności intelektualnej w Urzędzie Patentowym RP.

Biznes, szkolenia i sieć kontaktów

A panele były różnorodne. Pierwszego dnia rozmawiano m.in. o budowie sieci wsparcia innowacji z przedsiębiorczością akademicką i o tym, jak skomercjalizować swój uczelniany sukces. Naukowcy z Uniwersytetu Morskiego opowiadali z kolei, jak widzą swoje innowacje wykorzystywane w praktyce.

Drugiego dnia mówiono o tym, jaka jest rola nauki w dzisiejszych wyzwaniach przedsiębiorców oraz o wkładzie instytucji finansujących i ich wpływie na konkurencyjność. W tej drugiej części wypowiadali się m.in. Joanna Chełchowska z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i dr hab. inż. Adam Bartnicki z Rady Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii.

- Działalność Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii to przede wszystkim współpraca, koordynacja i zwiększanie potencjału wszelkich instytucji po obu stronach - mówił dr hab. inż. Adam Bartnicki z Rady Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii. - Nasze ostatnie wysiłki to przede wszystkim uruchomienie wszelkiego możliwego finansowania do celów transferu technologii.

ZOABCZ TAKŻE: Czy "pokochaliśmy" drożyznę? Kilka słów o cenach do przemyślenia przed majówką i wakacjami

PACTT zrzesza przedstawicieli uczelni, którzy są odpowiedzialni za zarządzanie i komercjalizację własności intelektualnej tych jednostek. Obecnie liczy sobie 90 członków, a wśród tych pomorskich instytucji są m.in. Akademia Pomorska w Słupsku, Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski, Gdański Uniwersytet Medyczny i Federacja Naukowa WSB Merito, która ma siedzibę także w Gdańsku.

Poznać można było też przydatne w biznesie i rozwoju instrumenty, a jednym z nich jest Akademia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jak opowiadała Joanna Chełchowska, na platformie czeka aż 69 darmowych kursów. Na stronie Akademii PARP można skończyć warsztaty nt. analizy sprawozdań finansowych, funduszy europejskich, mediów społecznościowych w biznesie czy też nawet uzyskania pozwolenia na budowę.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki