MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wynalazcy pełni energii

Kazimierz Netka
Przed nami sezon burz i piorunów. Masz pomysł, jak tę olbrzymią moc natury schwytać i wykorzystać dla dobra ludzi? Zgłoś się do Grupy Energa w Gdańsku. Ona pomoże ci wdrożyć ten projekt, pod warunkiem że twoja propozycja będzie możliwa do zrealizowania.

Nad tym jak ujarzmić wyładowania atmosferyczne, głowi się od dawna wielu naukowców. Nie musisz mieć jednak pomysłu na taką skalę. Energa czeka na wynalazców, innowatorów z pomysłami najdrobniejszych nawet usprawnień, nie tylko technicznych, ale też np. organizacyjnych. Stworzyła w tym celu specjalny program "Energia Inwencji". Powołała też spółkę córkę Energia Innowacje.
Spółka Energa Innowacje zadbała, by wynalazca mógł jak najłatwiej przedstawić swój pomysł - za pośrednictwem strony internetowej.

A więc - do dzieła! Udawało się przed ponad wiekiem Tomaszowi Edisonowi, dlaczego nie miałoby się powieść współcześnie żyjącym? Może jest wśród nas ktoś taki jak Leonardo da Vinci? Ciekawe, jak wielki byłby skok ewolucji technicznej, gdyby ów mędrzec z okresu renesansu miał takiego mecenasa, dobroczyńcę, jakim dzisiaj dla wynalazców jest Grupa Energa. Potęga umysłu Leonarda zostałaby połączona z potęgą gospodarczą - z pieniędzmi oraz rynkiem odbiorców wynalazków.

Taka okazja chyba już się nie zdarzy...
- Mamy zaplecze gotowe wchłonąć wynalazki - mówi Paweł Bakun, prezes spółki Energa Innowacje. - Poszukujemy osób z pomysłami. Kto ma jakiś wynalazek, nawet dopiero w głowie, propozycję, skonstruował już coś i chce, by ocenili to specjaliści, ewentualnie wypróbowali w praktyce, właśnie teraz powinien pokazać, co ma.

Śmiało! Zgłoś się, nawet jeżeli dopiero pracujesz nad wynalazkiem z zakresu energetyki.
Wspieranie wynalazców przez Energę - unikatowe na skalę Polski przedsięwzięcie przybrało konkretne kształty w ubiegłym roku.

Kamieniem milowym było założenie spółki Energa Innowacje, co nastąpiło w listopadzie ubiegłego roku. Spółka ta działa w ramach programu "Energia Inwencji", napędza go, prowadzi działalność non profit, a zyski przeznacza na dalsze innowacje.

Pomysł może zostać zmodyfikowany

- Narzucamy pewne wymagania - uprzedza prezes Paweł Bakun. - Innowator, który ma pomysł na technologię, zwykle jeszcze nie "zderzył" go z rynkiem. My jesteśmy w stanie to zrobić: ocenić potencjał rynkowy przedsięwzięcia, wskazać kierunek i potrzebę dokonania modyfikacji samej innowacji, mimo że jej autor pierwotnie mógł mieć inny zamysł. Dlatego ostateczna postać pomysłu wynalazcy może być nieco zmienionym produktem, dostosowanym do potrzeb Energi albo rynku, do którego Energa ma dostęp. Oferujemy możliwość zastosowania innowacji niemal w całej Polsce - zależnie od tego, jakie znaczenie będzie miał wynalazek i kto zechce z niego skorzystać. Otwieramy rynek całej Polski dla innowatora, "lewarujemy" go, zwiększamy skalę przedsięwzięcia, którego innowator, mały przedsiębiorca, nie byłby w stanie zrealizować samodzielnie.

Pobudzanie przedsiębiorczości

To, co Energa teraz robi na rzecz wynalazców, w przyszłości może mieć olbrzymie znaczenie dla całej pomorskiej gospodarki. Unikatowe pomysły, projekty będą wdrażane w praktyce, dzięki produkcji urządzeń w pomorskich firmach.

- Zależy nam, by rozwijać przedsiębiorczość w województwie pomorskim, tu tworzyć intelektualne miejsca pracy, generując zatrudnienie w małych i średnich firmach współpracujących z Energą - mówi prezes Paweł Bakun.

Pragniemy, by projekty wynalazców były rozwijane tutaj, by przedsiębiorczość w Pomorskiem rozrastała się.

Podziel się własnością; bo warto...

Fachowcy z Energi przyznają, że trzeba trochę odwagi u naukowca, by wszedł w bardzo innowacyjne związki z biznesem, a nie tylko ze światem nauki. Żeby nastąpił sukces - przejście innowacji z nauki do konsumenta - musi nastąpić otwarcie nauki, udostępnienie własności intelektualnej. Naukowcy są zainteresowani działalnością gospodarczą w ramach przedsiębiorstw spin off i spin out, ale często instytucje nie chcą oddać pomysłu; twierdzą bowiem, że ich pracownik, który jest autorem innowacji, zrobił to wyłącznie dla nich.
- Po co zatrzymywać aż 100 procent praw do własności intelektualnej i przechowywać pomysł w szufladzie? Dzieląc się tą własnością, można zarobić. Innowator może się stać majętnym człowiekiem, a uczelnia wygenerować dodatkowe przychody, uwalniając własność intelektualną - twierdzi kierownik zespołu ds. wdrażania innowacji Dariusz Chrzanowski.

- Nie ma ograniczeń w górę, jeżeli chodzi o korzyści finansowe dla wynalazcy - słyszymy w Enerdze. - Podpisujemy umowę i potem wszystko zależy od tego, na jaką skalę uda się skomercjalizować wynalazek. Innowator uczestniczy w końcowym sukcesie produktu.

Pola działania innowatorów

Zgłaszane innowacje powinny dotyczyć następujących obszarów energetyki: odnawialne źródła energii: wiatr, woda, słońce; wytwarzanie, dystrybucja i przesyłanie energii; technologie energetyczne dla domu lub firm; świadome korzystanie z energii; magazynowanie energii. Uczestnicy programu dostaną wsparcie merytoryczne i finansowe. Dzięki temu pomysłodawcy będą mogli pracować nad innowacjami aż do stworzenia produktu, bez konieczności angażowania własnego kapitału.

Powstałe w ramach programu innowacje wejdą do oferty Grupy Energa, co pozwoli zapewnić dużą skalę sprzedaży rozwiązań wytworzonych w kooperacji z podmiotami będącymi uczestnikami programu.

Pomysły do obejrzenia

Kto pragnie zobaczyć, jak działają urządzenia opracowane przez wynalazców, niech zajrzy na Uniwersytet Gdański.
Tam Grupa Energa prezentuje specjalny "Energetyczny Domek", zasilany z różnych źródeł energii. Adres: ul. Wita Stwosza 53, Gdańsk Przymorze - Uniwersytet, na placu obok gmachu Biblioteki Głównej UG. Domek pozostanie tam do końca czerwca br. Potem, przez dwa lata, będzie pokazywany również w innych regionach województwa pomorskiego.

Rodzaje wynalazków

"Energia Inwencji" to program, którego celem jest wspieranie, rozwój i komercjalizacja nowatorskich pomysłów z obszaru energetyki. Oto kategorie innowacji, w których można zgłaszać swoje pomysły:

1. Technologiczne, produktowe - rozwiązania, które mogą wykorzystywać nową wiedzę lub technologie bądź bazować na nowych zastosowaniach lub kombinacjach istniejącej wiedzy i technologii; termin "produkt" jest stosowany na oznaczenie zarówno wyrobów, jak i usług. Do innowacji produktowych zalicza się też znaczące udoskonalenia istniejących wyrobów i usług.
2. Procesowe - nowe lub znacząco udoskonalone metody produkcji, dystrybucji lub sprzedaży.
3. Marketingowe - wiążące się ze znaczącymi zmianami w projekcie/konstrukcji produktu lub w opakowaniu, w sposobie promocji lub strategii cenowej.
4. Organizacyjne - nowe metody w przyjętych przez firmę zasadach działania lub w stosunkach z otoczeniem.

Tu znajdziesz więcej informacji

Program "Energia Inwencji" skierowany jest do innowatorów.
Głównie przeznaczony jest dla pracowników małych i średnich przedsiębiorstw, placówek naukowo-badawczych oraz pracowników i studentów uczelni wyższych z województwa pomorskiego.
Szczegółowe informacje na temat programu znajdują się na www.energa-innowacje.pl. Tam też znajduje się instrukcja dotycząca tego, jak zgłaszać wynalazek, jak wypełniać formularz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki