Mieszkańcy Trójmiasta ruszają na ratunek bazylice św....

  Mieszkańcy Trójmiasta ruszają na ratunek bazylice św. Mikołaja. Po naszej publikacji udało się zebrać ok. 100 tys. złotych

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Bazylika pw. św. Mikołaja w Gdańsku.
  1/71
  przejdź do galerii

  Bazylika pw. św. Mikołaja w Gdańsku. ©Karolina Misztal

  Groźba katastrofy budowlanej, wisząca nad jednym z najstarszych gdańskich kościołów, bazyliką św. Mikołaja, poruszyła mieszkańców Trójmiasta. Po naszej publikacji udało się zebrać na pierwszy etap prac ok. 100 tys. złotych!
  Osiadające filary, spękania na łukach i sklepieniach średniowiecznej świątyni doprowadziły do zamknięcia 31 października kościoła prowadzonego przez dominikanów.

  Trudno w tej chwili oszacować koszty całej misji ratunkowej, wiadomo, że tylko na pierwszy etap prac, oceniających stopień zagrożenia, trzeba będzie wydać pół miliona złotych. Władze Gdańska postanowiły przekazać na ten cel 300 tys.
  zł, pozostałe 200 tys. trzeba uzbierać - napisaliśmy w ub. tygodniu w reportażu „Na ratunek Mikołaja”. - Po publikacji pojawiły się wpłaty, głównie z Gdańska i okolic - mówi o. Michał Osek, syndyk gdańskiego klasztoru Dominikanów. - Obecnie na pierwszy etap brakuje nam jeszcze ok. 100 tys. złotych.

  Dominikanie z kościoła św. Mikołaja przenoszą msze do innych świątyń. Prezydent zapowiada przekazanie im ok. 300 tys. zł w listopadzie  Wstępnie zamierzano wprowadzić do świątyni duży sprzęt do odwiertów geotechnicznych. Okazało się jednak, że może on zagrozić cennym płytkom wyścielającym podłogę kościoła. Pod kolejnymi płytkami odkryto bowiem kilkucentymetrową przestrzeń. - Dlatego w najbliższych dniach do bazyliki wejdzie georadar, pozwalający sprawdzić na ile poważny jest problem z osiadającym gruntem - tłumaczy o. Osek.

  Nadal zbierane są pieniądze. W Zbrojowni ustawiono skrzynię z XVIII w. na ofiary, na Jarmarku Bożonarodzeniowym można kupić specjalne kubki. Organizowane są koncerty ( w niedzielę o godz. 20 w św. Janie), dominikanie zorganizowali na FB akcję Zajrzyj do Mikołaja, polegającą na zbiórce archiwalnych zdjęć otoczenia i wnętrza bazyliki.

  Konto na Mikołaja: wpłaty złotówkowe: 77 1140 1065 0000 3926 9300 1018. Przelewy zagraniczne: PL 24 1140 1065 0000 3926 9300 1002. SWIFT: BREXPLPWGDAKlasztor Dominikanów, ul. Świętojańska 72, Gdańsk
  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mieszkańcy Trójmiasta ruszają na ratunek bazylice św. Mikołaja.

  Też, tak sobie a muzom ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Wydaje się, że rozsądniej byłoby zburzyć tę "ruinę", "społecznymi siłami" odzyskać autentyczny materiał budowlany, i na nowych fundamentach coś nowego, przypominające "stare" !.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Magazyn

  Magazyn "3miasto Kobiet". Lista punktów w Trójmieście

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!