Mieszkańcy Trójmiasta ruszają na ratunek bazylice św. Mikołaja. Po naszej publikacji udało się zebrać ok. 100 tys. złotych

Dorota Abramowicz
Bazylika pw. św. Mikołaja w Gdańsku. Karolina Misztal
Groźba katastrofy budowlanej, wisząca nad jednym z najstarszych gdańskich kościołów, bazyliką św. Mikołaja, poruszyła mieszkańców Trójmiasta. Po naszej publikacji udało się zebrać na pierwszy etap prac ok. 100 tys. złotych!

Osiadające filary, spękania na łukach i sklepieniach średniowiecznej świątyni doprowadziły do zamknięcia 31 października kościoła prowadzonego przez dominikanów.

Trudno w tej chwili oszacować koszty całej misji ratunkowej, wiadomo, że tylko na pierwszy etap prac, oceniających stopień zagrożenia, trzeba będzie wydać pół miliona złotych. Władze Gdańska postanowiły przekazać na ten cel 300 tys. zł, pozostałe 200 tys. trzeba uzbierać - napisaliśmy w ub. tygodniu w reportażu „Na ratunek Mikołaja”. - Po publikacji pojawiły się wpłaty, głównie z Gdańska i okolic - mówi o. Michał Osek, syndyk gdańskiego klasztoru Dominikanów. - Obecnie na pierwszy etap brakuje nam jeszcze ok. 100 tys. złotych.

Dominikanie z kościoła św. Mikołaja przenoszą msze do innych świątyń. Prezydent zapowiada przekazanie im ok. 300 tys. zł w listopadzie

Wstępnie zamierzano wprowadzić do świątyni duży sprzęt do odwiertów geotechnicznych. Okazało się jednak, że może on zagrozić cennym płytkom wyścielającym podłogę kościoła. Pod kolejnymi płytkami odkryto bowiem kilkucentymetrową przestrzeń. - Dlatego w najbliższych dniach do bazyliki wejdzie georadar, pozwalający sprawdzić na ile poważny jest problem z osiadającym gruntem - tłumaczy o. Osek.

Nadal zbierane są pieniądze. W Zbrojowni ustawiono skrzynię z XVIII w. na ofiary, na Jarmarku Bożonarodzeniowym można kupić specjalne kubki. Organizowane są koncerty ( w niedzielę o godz. 20 w św. Janie), dominikanie zorganizowali na FB akcję Zajrzyj do Mikołaja, polegającą na zbiórce archiwalnych zdjęć otoczenia i wnętrza bazyliki.

Konto na Mikołaja: wpłaty złotówkowe: 77 1140 1065 0000 3926 9300 1018. Przelewy zagraniczne: PL 24 1140 1065 0000 3926 9300 1002. SWIFT: BREXPLPWGDAKlasztor Dominikanów, ul. Świętojańska 72, Gdańsk

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
Też, tak sobie a muzom !

Wydaje się, że rozsądniej byłoby zburzyć tę "ruinę", "społecznymi siłami" odzyskać autentyczny materiał budowlany, i na nowych fundamentach coś nowego, przypominające "stare" !.

Dodaj ogłoszenie