Dominikanie z kościoła św. Mikołaja przenoszą msze do innych świątyń. Prezydent zapowiada przekazanie im ok. 300 tys. zł w listopadzie

Ewelina Oleksy
Ewelina Oleksy
W związku z zagrożeniem katastrofą budowlaną zamknięto do odwołania Kościół św. Mikołaja w Gdańsku Karolina Misztal
W związku z zagrożeniem katastrofą budowlaną i zamknięciem do odwołania Kościoła św. Mikołaja w Gdańsku, przeor klasztoru zaapelował dzisiaj o modlitwę i finansowe wsparcie.

W Kościele św. Mikołaja w Gdańsku popękały sklepienia, filary i posadzka bocznej nawy. W obawie o bezpieczeństwo odwiedzających świątynię i samych Dominikanów - kościół, decyzją przeora o. Macieja Okońskiego, wczoraj został zamknięty do odwołania.

CZYTAJ TAKŻE: Kościół św. Mikołaja zostanie zamknięty do odwołania. Prezydent Gdańska powołał specjalną komisję, by ratować zabytek

Dziś ojciec Okoński zorganizował konferencję prasową w tej sprawie.

Grozi nam katastrofa budowlana. Decyzja o zamknięciu Kościoła św. Mikołaja jest najtrudniejszą w moim życiu, ale decyzją konieczną- przyznał o. Okoński -Została podjęta ze względu na bezpieczeństwo ludzi. Sytuacja jest poważna i nie możemy dopuścić do tragedii.

Od jakiegoś czasu obserwujemy ruchy przy kolumnach, na posadzkach, na suficie. Ostatnie miesiące to wzmożony ruch spękań. Konstruktorzy ocenili, że przesunięcie łuku to 2-3 cm, to bardzo duże odchylenie - podkreślił.

Ojciec Okoński mówił, że łączy się z bólem każdego człowieka, który nie może przyjść na modlitwę do św. Mikołaja.
- Z każdej strony dochodzą do mnie wyrazy solidarności za co dziękuję. Widziałem łzy wiernych. To kościół, który ma 600 lat. Kościół obecnie nie funkcjonuje, ale nie chcemy w tym czasie stracić kontaktu z wiernymi. Dlatego w Czarnej Sali [wejście od str. ul. Pańskiej- dop.red.], czyli największej, jaką mamy, będą odbywały się liturgie codzienne. Nie rezygnujemy z mszy świętych i spowiedzi, które organizowaliśmy normalnie w św. Mikołaju, przenosimy je tu. Niestety, nie jesteśmy w stanie pomieścić tutaj wszystkich, którzy przychodzili na msze, czyli ok. 300-400 osób. W Czarnej Sali zmieści się ich maksymalnie ok. 100 - powiedział przeor.

Poinformował też, że 1.11 i w najbliższą niedzielę Dominikanie poprosili o udostępnienie Kościoła św. Jana.
- I tam odprawimy liturgię o godz. 9.30 i godz. 15, a o godz. 19.30 i 21 w Kościele św. Katarzyny- wskazywał o. Okoński.

W związku z wieloma pytaniami o to, jak można wesprzeć Dominikanów w trudnej sytuacji, przeor poinformował, że w kościołach będą zorganizowane zbiórki na ratowanie Bazyliki św. Mikołaja. - Uruchomiliśmy też specjalne subkonto, na które można wpłacać pieniądze. Ale przede wszystkim prosimy o modlitwę - zaznaczył o. Okoński.

Głos na konferencji prasowej zabrała też Agnieszka Kowalska, wojewódzka konserwator zabytków. - Niestety, problem w św. Mikołaju, który się dramatycznie zaczął manifestować, występuje nie tylko w tym obiekcie - przyznała.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku informuje, że Kościół św. Mikołaja w Gdańsku ratuje już od czerwca, bo wtedy Dominikanie zaalarmowali o problemie. Konserwator jest w stałym kontakcie z klasztorem Dominikanów w Gdańsku, na bieżąco otrzymuje informacje o stanie obiektu, bierze udział w udział w konsultacjach z inwestorem i konstruktorami i bezzwłocznie wydaje wszystkie niezbędne decyzje dotyczące świątyni.
- Obecnie najważniejsze jest pilne przystąpienie do wykonania zabezpieczeń kościoła -mówiła konserwator.

22 czerwca br. Dominikanie zgłosili Pomorskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków zaobserwowane w kościele p.w. św. Mikołaja w Gdańsku spękania posadzki i sklepień. Usytuowanie spękań wyraźnie wskazywało, że problem może dotyczyć konstrukcji kościoła. Wcześniej niepokojące spękania pojawiły się wokół wieży kościoła i obecnie od kilku miesięcy prowadzone są badania architektoniczne, współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.

W ostatnich dniach, po roboczym spotkaniu przy udziale PWKZ, pracowników urzędu oraz konstruktorów ustalono konieczność wykonania odkrywki przy jednym z filarów, w której stwierdzono rozluźnienie gruntu wskazujące na problem z podłożem kościoła. W ocenie konstruktorów niezbędne jest podstemplowanie sklepienia poprzez podparcie żeber sklepiennych krążynami i ewentualne podparcie wysklepek deskowaniem. Ustalono konieczność natychmiastowego zaprojektowania rusztowania do podparcia sklepienia. Podstemplowanie konstrukcji zabezpieczy sklepienie przed zawaleniem i umożliwi bezpieczne prowadzenie dalszych badań, które umożliwią ustalenie przyczyn zniszczeń.

Kowalska wskazywała, że jedną z przyczyn problemu może być zaburzenie gospodarki wodnej w mieście.
- Na dzień dzisiejszy należy przypuszczać, że problem dotyczy fundamentów kościoła, jednakże zachodzące zjawiska mogą być różnego rodzaju. Z przyczyn sugerowanych przez konstruktorów wskazuje się na rozluźnienie spoistości gruntu bądź wysychanie drewnianych konstrukcji zlokalizowanych prawdopodobnie pod fundamentami murowanymi.
Uważamy też, że należy rozpocząć badania prawdopodobnych zmian zachodzących w stosunkach wodnych w Śródmieściu, spowodowanych m.in. przez budowy nowych kubatur, tym bardziej że kościół pw. Św. Mikołaja nie jest pierwszą historyczną budowlą w Śródmieściu borykającą się z problemem utraty stateczności konstrukcji. Rozpoznanie przyczyn destrukcji umożliwi właściwe zaprojektowanie wzmocnienia konstrukcji budowli- wskazała konserwator.

Nie wiadomo ile potrwają

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 7

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
JAREK

NA TEN REMONT WATYKANPOWINIEN DAĆ KASE PODATKI PŁĄCĄ DO WATYKANU WIĘC WATYKAN NA REMONT POWINIEN DAĆ Z TYMI PODATKAMI JEST TAK JAK Z NAMI PŁACIMY A W ZAMIAN NIC NIE MAMY

w
wierny

Jest okazja żeby zbierać a nie zebrać

444+

Szukajcie na FB: KZ + NSZZ + SOLIDARNOSC + ORGANISTOW + 11 opuszczając "+" miedzy wyrazami

M
Modlitwa Janek

A co Pan Bóg na to, ze mu chałupka się wali?

g
gość

Ładnie to nazwaliście: "budowa nowych kubatur". A to mafia developerska orająca stare miasto w komitywie z Adamowiczem - zwykłym barbarzyńcą.

G
Gabriel Potoczny

Modlitwa jest pomocna, ale nie dla remontu Kościoła ?

w
wicia

Adamowicz Durniu ludzie mieszkają po piwnicach u ciebie a ty remontujesz ruiny

Dodaj ogłoszenie