Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mały ruch graniczny z obwodem Kaliningradzkim jest istotny dla Rosji i Polski ROZMOWA

Łukasz Mazurkiewicz, rozm. Jarosław Popek
Łukasz Mazurkiewicz
Łukasz Mazurkiewicz archiwum prywatne
Mały ruch graniczny wytwarza korzystne i dla Polski, i dla Rosji "napięcie cywilizacyjne". Warto to nadal rozwijać. Rozmowa z Łukaszem Mazurkiewiczem, prezesem ARC Rynek i Opinia, firmy przygotowującej badania.

Dlaczego mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim jest tak istotny dla Polski i Rosji?
Ułatwienia w przekraczaniu granicy polsko-rosyjskiej kończą długi okres faktycznej izolacji mieszkańców obwodu kaliningradzkiego. Masowe korzystanie z tej nowej możliwości przez Rosjan najlepiej świadczy o tym, jak bardzo nienaturalna była wcześniejsza sytuacja i jak potrzebne było wprowadzenie ułatwień.
Po raz pierwszy w historii mamy do czynienia z kontaktami polsko-rosyjskimi o takim charakterze i na tak masową skalę.Tworzy to doskonałą okazję do przełamania uprzedzeń i stereotypów, choć to dopiero początek i przed nami jeszcze długa droga. Zwykłe, codzienne, niewymuszone kontakty między ludźmi na pewno będą sprzyjać poprawie relacji.

Czytaj także: Pomorze w kontaktach z Rosją. Rosjanie wydają pieniądze w hotelach, a my na benzynę

Czy na podstawie tego, co dzieje się na granicy z obwodem uważa Pan, że inne kraje w Europie powinny skorzystać z naszych doświadczeń?
Na szczęście niewiele jest już w Europie zamkniętych granic. Z pewnością jednak wszędzie tam, gdzie konieczne są wizy, wprowadzenie małego ruchu granicznego to dobre i praktyczne rozwiązanie. Można by o nim pomyśleć w ruchu z Białorusią i Ukrainą.

Czy polski rząd (i unijni urzędnicy) powinni zastanowić się nad poszerzeniem obszarów w Polsce objętych małym ruchem granicznym z Rosją (np. o całość woj. pomorskiego)?
Nie ma powodów obawiać się poszerzenia strefy. Kolejne powiaty i gminy w Polsce mogą tylko na tym skorzystać - dotyczy to np. obszarów nadmorskich. Warto zauważyć, że Rosjanie przyjeżdżają do strefy małego ruchu nie tylko po zakupy (wówczas robiliby je w bezpośrednim sąsiedztwie granicy, tak jak czynią to Polacy wjeżdżający do obwodu na niewielką odległość). Rosjanie tymczasem odwiedzają Polskę także w celach turystycznych i wypoczynkowych.

Jakie jest znaczenie MRG, jeśli chodzi o postrzeganie Rosjan w Polsce?
Rosjanie pojawiają się w nowej roli - klientów robiących zakupy w polskich sklepach, korzystających z usług hoteli, restauracji, gabinetów dentystycznych czy salonów fryzjerskich. To sytuacja nowa dla obu stron. Wcześniej Rosjanie pojawiali się w Polsce w zupełnie innej roli lub nie pojawiali się wcale. Obie strony patrzą więc na siebie z nowym rodzajem zainteresowania. Dobra wiadomość jest taka, że nie zanotowano do tej pory żadnych incydentów czy sytuacji konfliktowych związanych z MRG.

Jak Pan uważa, czy MRG spowoduje, że kontakty gospodarcze i turystyczne między Polską a Rosją będą lepsze (czytaj: normalne, podobnie jak między Polską a Niemcami)?
Te kontakty już są lepsze. Mały ruch graniczny wytwarza korzystne dla obu stron "napięcie cywilizacyjne", które Polakom przynosi korzyści gospodarcze i polityczne, a Rosjanom możliwość poznania Polski - kraju geograficznie i kulturowo im bliskiego, który jednak dokonał innych wyborów cywilizacyjnych.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki