Prof. Krzysztof Preis odchodzi z UCK w Gdańsku. Jakie są powody rezygnacji?
Informacja o nagłej rezygnacji prof. dr. hab. n. med. Krzysztofa Preisa ze stanowiska ordynatora Kliniki Położnictwa pojawiła się w połowie ubiegłego tygodnia, po tym jak ceniony położnik powiedział o tym w wywiadzie dla „Dziennika Bałtyckiego”. I była dużym zaskoczeniem.
Prof. Preis związany był z Kliniką Położnictwa od 1984 r., a po jego powrocie z Francji na początku lat 90. XX w., gdzie przebywał na stypendium ufundowanym przez tamtejszy rząd, zaczął się rozwój nowoczesnej perinatologii w Gdańsku. Dzięki transfuzjom krwi u płodów przestały umierać dzieci urodzone z konfliktem serologicznym, a przeprowadzane wspólnie z prof. Małgorzatą Świątkowską pionierskie podówczas zabiegi w łonach matek uratowały kilkaset dzieci z ciąż bliźniaczych. Tu też przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg zamknięcia przepukliny oponowo-rdzeniowej na otwartej macicy. Do dziś do Gdańska na zabiegi fetoskopowe (laserowe zamknięcie naczyń krwionośnych u nienarodzonych jeszcze bliźniąt) przyjeżdżały kobiety z całej Polski.
Jaka była przyczyna niespodziewanej rezygnacji prof. Preisa?
– Po tym jak dyrekcja UCK postanowiła zwolnić czterech najstarszych specjalistów z Kliniki Położnictwa, a pani prof. Małgorzacie Świątkowskiej ograniczono możliwość działalności klinicznej, zdecydowałem się odejść – tłumaczył położnik w wywiadzie dla „Dziennika Bałtyckiego”. – Są to wprawdzie osoby w wieku emerytalnym, ale ukończenie przez doświadczonego lekarza 62 lat nie oznacza, że nie może on pracować.
– Decyzja dyrekcji sprawiła, że nie miałbym już oparcia w moich równolatkach, osobach, które razem ze mną tworzyły przez 37 lat ten ośrodek. Stworzono mi warunki ograniczonej pracy i nie mogę już dłużej być odpowiedzialny za potężne przedsięwzięcie, jakim jest największa klinika położnictwa w Polsce.
Prof. Krzysztof Preis odchodzi z UCK w Gdańsku. Co na to dyrekcja placówki?
Zdaniem prof. Preisa, odejście doświadczonych specjalistów, wykonujących większość zabiegów wewnątrzmacicznych, może wpłynąć na poziom leczenia w klinice UCK.
– Nie widzę zainteresowania dyrekcji UCK utrzymaniem naszego ośrodka perinatalnego – stwierdził profesor.
Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Kliniczego Jakub Kraszewski nie chce szeroko komentować tych słów, uważając, że należy poczekać, aż miną emocje. Na nasze pytania dotyczące przyczyn konfliktu, powodów zwolnienia specjalistów oraz sytuacji kliniki po ich odejściu, otrzymaliśmy jedynie krótką wypowiedź.
– Pan profesor złożył wypowiedzenie i to jego decyzja – twierdzi dyrektor UCK. – Nikt nie chciał go zwalniać. A z uwagi na dużą liczbę doskonałych specjalistów położników, podziękowaliśmy jedynie za współpracę czterem lekarzom w wieku emerytalnym. Osoby te nie wykonywały zabiegów perinatalnych. Z zespołu zwolnił się tylko jeden specjalista z tej dziedziny. Sytuacja jest trochę zaskakująca, ale nie przewidujemy jakichś znaczących zmian w zakresie pracy kliniki.
Nieoficjalnie mówi się, że problemem mogła być niewystarczająca, zdaniem dyrekcji, wymiana pokoleniowa w klinice. Od dwóch lat miano naciskać na prof. Preisa, by zastąpił starszych specjalistów młodszymi. Ponoć skutkowało to rezygnacją z pracy w UCK młodych lekarzy, skarżących się na brak możliwości rozwoju. Obecnie Klinika Położnictwa po odejściu prof. Preisa i jego współpracowników zatrudnia 25 specjalistów.
Innym problemem, podnoszonym przez władze UCK, były słabe wyniki finansowe kliniki. Wynikały one głównie ze zbyt niskiej wyceny porodów przez NFZ, ale także ze wzrostu wydatków po przeprowadzce położnictwa ze starego szpitala przy ul. Klinicznej w Gdańsku do nowoczesnej siedziby w kompleksie przy ul. Dębinki.
Prof. Krzysztof Preis pozostanie konsultantem wojewódzkim
Niewiele osób chce oficjalnie wypowiadać się na temat konfliktu w UCK. Dr Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego zapewnia jedynie, że wysoko ceniony przez niego prof. Krzysztof Preis jest i pozostanie konsultantem wojewódzkim.
Prof. Preis na razie nie chce zdradzać przyszłego miejsca pracy i tego, czy będzie tam nadal wykonywał zabiegi wewnątrzmaciczne.
– Przestaję być lekarzem jedynie w UCK – podkreśla. – Nadal będę nauczać studentów i prowadzić prace badawcze w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Jakie warunki oferują pomorskie porodówki? Sprawdziliśmy Uni...
MEDYCZNE RANKINGI. NAJLEPSI SPECJALIŚCI W TRÓJMIEŚCIE I NA POMORZU
Czy Polacy boją się Legionelli?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?