Badania prenatalne – trudne pytania, precyzyjne odpowiedzi

redakcja
archiwum
Ciąża to czas niesamowity, wyjątkowy, jeden z najpiękniejszych okresów życia każdej kobiety. Jest to czas w którym emocje wciąż się przeplatają - szczęście, zachwyt, ale i niepokój i strach o zdrowie naszego nienarodzonego dziecka. Każda wizyta u lekarza uspokaja tylko na chwilę. Przyszła mama chciałaby wiedzieć więcej, chciałaby wiedzieć na pewno. Rozwiązaniem mogą stać się badania prenatalne.

Dlaczego warto robić badania prenatalne?

W Polsce wciąż wiele kobiet nie decyduje się na wykonanie badań prenatalnych. Często jest to powodowane strachem i niewiedzą. Tymczasem wczesne wykrycie choroby daje dziecku szansę na lepsze życie. W 97 proc. przypadków badanie nie wykryje żadnej nieprawidłowości, a przyszła mama zyska wtedy bezcenny spokój. Badania prenatalne to aktualnie nie możliwość, ale konieczność, jeśli zależy nam na bezpiecznej i komfortowej ciąży.

Badania prenatalne pozwalają wykryć wady wrodzone, aberracje chromosomowe lub choroby genetyczne, kiedy jeszcze płód rozwija się w łonie matki. Wczesna i precyzyjna diagnoza pozwala na otoczenie matki i dziecka właściwą opieką już na etapie rozwoju ciąży, zapobiegnięcie groźnym komplikacjom, ale i zaplanowanie leczenia noworodka po porodzie. Niektóre z wad genetycznych można leczyć, jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat (tak jest m.in. w przypadku niedrożności układu moczowego, małopłytkowości). Płód jest pacjentem, który jest diagnozowany i może być leczony w łonie matki. Poza tym lekarze, wiedząc, że będzie się rodziło dziecko chore, mogą lepiej przygotować się do porodu i szybko udzielić noworodkowi fachowej pomocy. Dotyczy to zwłaszcza wad serca. Diagnostyka prenatalna służy więc, wyłącznie dobru dziecka i jest nieocenioną szansą na jego zdrowie i lepsze życie.

Jeśli z badań prenatalnych w ciąży będzie wynikało, że na świat przyjdzie nieuleczalnie chore dziecko - rodzice będą mieli czas na oswojenie się z myślą o obciążeniu wadą dziecka i przygotować się na jego narodziny, w tym zorganizować szczególnie wymagającą opiekę.

Na czym polegają badania prenatalne?

Badania prenatalne to wszystkie badania monitorujące ciążę. Dzielą się na badania przesiewowe (małoinwazyjne) oraz diagnostyczne (inwazyjne). Badania przesiewowe są całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka – zazwyczaj wykonuje się je w I oraz II trymestrze ciąży. Nie wiążą się z żadną ingerencją, opierają się na ultrasonografii oraz analizie krwi przyszłej mamy. Ich wynik stanowi jednak solidną podstawę do ewentualnego wykonania inwazyjnych badań diagnostycznych.

Badania przesiewowe wykonywane są w celu określenia ryzyka rozwoju choroby, zaliczamy do nich między innymi:
- Badanie ultrasonograficzne (USG) – najpowszechniejsze wśród badań prenatalnych, wykonywane wielokrotnie w przebiegu ciąży w celu rozpoznania ewentualnych wad, niedojrzałości płodu oraz innych zaburzeń wewnątrzmacicznych.
- Test podwójny – wykonywany pomiędzy 11 tygodniem a 13 (6 dni) tygodniem ciąży, polega na pobraniu od ciężarnej próbki krwi i ocenie parametrów biochemicznych – białka PAPP-A oraz wolnej gonadotropiny kosmówkowej ßhCG. Test jest wykonywany wraz z badaniem ultrasonograficznym pierwszego trymestru, kiedy oceniana jest przezierność karkowa (NT) u płodu. Dzięki niemu można oszacować ryzyko występowania u dziecka aberracji chromosomowych i chorób genetycznych płodu – zespołu Downa (trisomia 21), zespołu Patau (trisomia 13), zespołu Edwardsa (trisomia 18). Test PAPP-A wykrywa aż 9 na 10 przypadków zespołu Downa.
Nieprawidłowy wynik testu PAPP-A nie oznacza choroby płodu, ale oznacza podwyższenie ryzyka, które należy zweryfikować inwazyjnymi badaniami.
- Test potrójny – po 14 tygodniu ciąży, to kolejny test polegający na analizie biochemicznej krwi, oznaczeniu poziomu alfafetoproteiny, oceny w osoczu ciężarnej całkowitego HCG oraz wolnego estriolu. Dzięki niemu możliwe jest oszacowanie ryzyka wystąpienia u dziecka wad genetycznych i zespołów chromosomalnych.
- Test z wolnego DNA – nowoczesna, bezpieczna metoda badania prenatalnego, która z dużą dokładnością (ponad 99%) pozwala wykryć schorzenia na tle genetyczne u płodu. Polega na pobraniu krwi żylnej od matki, podobnie jak w przypadku morfologii. Tym, co go wyróżnia na tle standardowych badań biochemicznych krwi jest fakt, że pozwala na izolację, a następnie analizę płodowego DNA z krwi matki, a nie płodu – dzięki temu pacjentka może uniknąć bardziej inwazyjnych badań prenatalnych. Wykonywany od 10 tygodnia ciąży.

W momencie, gdy przesiewowe badania wykażą występowanie nieprawidłowości u płodu lub nie dadzą jednoznacznej odpowiedzi co do budowy czy stanu płodu, wskazaniem stają się badania inwazyjne. Dzięki nim mamy szansę potwierdzić lub wykluczyć daną chorobę. Ze względu na to, że badania inwazyjne niosą ze sobą 0,5-2% ryzyko komplikacji (w zależności od typu badania), o ich wykonaniu decyduje ostatecznie pacjentka po konsultacji z lekarzem i omówieniu wyników wcześniejszych testów.

Refundowane dla kobiet powyżej 35. roku życia

W ostatnich latach wzrasta systematycznie średni wiek kobiet rodzących. Szacuje się, że rodzące powyżej 35 roku życia stanowią 8 – 10% ogólnej liczby porodów. Powyżej 35 roku życia wzrasta statystycznie istotnie, ryzyko wystąpienia patologii płodu uwarunkowanej aberracją chromosomalną. W Polsce od kilku lat dostępne są bezpłatne badania prenatalne w ramach programu badań profilaktycznych. Programem objęte są wszystkie ciężarne po 35 roku życia, a także kobiety w każdym wieku u których stwierdzono jedno ze wskazań:
- stwierdzenie wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka;
- stwierdzenie znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenowo lub wieloczynnikową;
- wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka;
- stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG i/lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.
Włączenie do cyklu bezpłatnych badań prenatalnych w ramach refundacji NFZ odbywa się na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza prowadzącego ciążę (skierowania nie musi wydawać lekarz pracujący w poradni NFZ, ale także honorowane są skierowania z gabinetu prywatnego). Ze skierowaniem należy zgłosić się do odpowiedniej poradni wykonującej takie badania.
Pamiętajmy, że diagnostyka prenatalna to ważny element działań profilaktycznych, dlatego każda kobieta w ciąży, bez względu na wiek, powinna rozważyć wykonanie przesiewowych badań prenatalnych.

Badania prenatalne refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia można wykonać między innymi w Poradni Gemma CMI mieszczącej się przy ulicy Podklasztornej 120/2 w Kielcach. Rejestracja pacjentek oraz informacje na temat badań są dostępne pod numerem telefonu 602 182 321 oraz na stronie www.prenatalne.com.pl. Pacjentki są umawiane na konkretny dzień i godzinę.

Wideo

Materiał oryginalny: Badania prenatalne – trudne pytania, precyzyjne odpowiedzi - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kasia_fit

Teraz jeśli tylko jest się zdecydowanym, wykonanie badań jest proste. Można zrobić badania z krwi, a wynik wyklucza bardzo wiele chorób genetycznych, w tym Downa. Takie badania można sobie wykupić nawet online i iść do przychodni na pobranie. Badanie veracity https://www.medistore.com.pl/nieinwazyjne-badanie-prenatalne-veracity

M
Madziola

Moim zdaniem warto- ogromnie warto. Ale też trzeba pamiętać, że te badania (chociaż moim zdaniem) to dopiero początek. Bo badania prenatalne pozwalają przygotować się na choroby, które są widoczne po urodzeniu. A jest jeszcze ogromna grupa chorób genetycznych, których po urodzeniu nie widać. I tutaj wchodzą badania jak np. nova (ja ją potraktowałam jako uzupełnienie książeczki zdrowia).

G
Gość

Sama też długo zastanawiałam się nad tym czy wykonac takie badania. Po jakims czasie postanowiła jednak udać się do kliniki Multimed i je zrobić. Okazało się, że wszystko jest w porządku i teraz mogę już spać spokojnie o swojego maluszka :). Wam też polecam je wykonać. To na prawdę dobry pomysł

a
alesandra

Warto wykonywać badania prenatalne. Powinny je wykonywać zwłaszcza kobiety, które mają zwiększone ryzyko przekazania chorób genetycznych oraz kobiety mające 36 lat i więcej. Badania prenatalne dla tych kobiet są wykonywane na NFZ. Dobrym ginekologiem, który zajmuje się wykonywaniem takich badań jest Antoni Kubiak z Konina. Można mu w pełni zaufać.

 
A
Ania

Ja badania prenatalne robiłam w klinice Galena. Mają tam bardzo profesjonalny sprzęt dzięki czemu badania są precyzyjnie i skuteczne. Lekarze są bardzo pomocni i chętnie dzielą się radami. Polecam każdemu.

 

m
mama

Przestrzegam przed wykonywaniem inwazyjnych badań prenatalnych (amniopunkcja). 14 lat temu miałam takie badanie w szpitalu przy ul. Dyrekcyjnej, które wykonywał lekarz Ignacy... . badanie przeprowadził fatalnie, nie ponosząc żadnych konsekwencji. Córka urodziła się cudem, miała liczne uszkodzenia, jest po wielu ciężkich operacjach..

Dodaj ogłoszenie