Jakie są procedury podczas porodów w czasie pandemii w gdańskim UCK? Pytania i odpowiedzi
Stan epidemii na Pomorzu ustabilizował się na tyle, że placówki medyczne wracają do zabiegów planowych i przyjęć w poradniach. Oddziały położniczo-ginekologiczne również zwiększają wachlarz możliwości, jednak daleko jeszcze do normalności.
Czy partner może być obecny podczas porodu?
Aktualnie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym wznowiono tzw. porody rodzinne. Partner może towarzyszyć kobiecie przy porodzie, jednak pod pod restrykcyjnymi warunkami sanitarnymi.
– Każdy partner, który chce uczestniczyć przy porodzie, ma mierzoną temperaturę i wypełnia kwestionariusz epidemiologiczny. Osoba otrzymuje również strój ochronny. Wymagana jest również maseczka – poinformowała Anastasia Kalogridou-Błajet, przełożona pielęgniarek i położnych UCK.
Osoba towarzysząca przy porodzie nie ma wykonywanego testu na obecność koronawirusa.
Jakie są procedury przyjęć dla rodzących?
Sytuacja wygląda inaczej w przypadku rodzących. Kobiety są traktowane jak pacjenci oczekujący zabiegów planowych i podlegają testowaniu w kierunku koronawirusa.
– Na Izbie Przyjęć jest pobierany wymaz, a kobieta udaje się na salę porodową – informuje Anastasia Kalogridou-Błajet. – Wynik jest znany po około 5-6 godzinach, a pacjentka przebywa wtedy w osobnej sali z osobnym węzłem sanitarnym. Uważamy, że obecne warunki są bezpieczne zarówno dla pacjentów, jak i pracowników.
W klinice jest przygotowany również specjalny oddział izolacyjny z salą do porodu i odrębną salą do cięć cesarskich. Rodząca trafia tu tylko i wyłącznie, w momencie gdy wynik testu na koronawirusa okaże się dodatni.
Na początku zalecenia wskazywały na konieczność wykonywania cięć cesarskich u kobiet zakażonych SARS-CoV-2. Obecnie wytyczne zostały zmienione.
Czy obowiązuje zakaz odwiedzin?
W klinice nadal obowiązuje zakaz odwiedzin w okresie poporodowym. Nie oznacza to jednak, że rodzina nie może wesprzeć kobiety na początku połogu. Szpital umożliwia pozostawienie niezbędnych rzeczy w specjalnym punkcie, które następnie zostaną przekazane na oddział.
Jak funkcjonuje szkoła rodzenia?
Większość zajęć w ramach szkół rodzenia jest aktualnie realizowanych w trybie zdalnych konsultacji. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym już dwa tygodnie temu uruchomiono szkolenia na fantomach w salach kliniki.
– Prowadzimy zajęcia w małych grupach. Każda para ma swoje odrębne stanowisko, które jest regularnie dezynfekowane po zajęciach. Tym samym zapewniamy bezpieczne i przyjazne warunki – podkreśla Anastasia Kalogridou-Błajet.
Wszystkie obowiązujące wytyczne związane z warunkami porodu znajdują się na stronie internetowej kliniki.
Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!
Dowiedz się więcej
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?